Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Reynaers, Cepheleri Yeni Teknolojiyle Giydiriyor

Reynaers

Reynaers, “Cephe Tasarımında Yeni Teknolojiler” etkinliğinde katılımcılara, BIM kullanımını ve uluslararası VR uygulaması olan Avalon’u anlattı.

Reynaers, Beşiktaş Deniz Müzesi’nde düzenlenen etkinlikte sektör profesyonelleri, akademisyenler ve öğrenciler ile bir araya geldi. Reynaers, etkinlikte cephe tasarım sürecinde BIM kullanımını ve uluslararası VR uygulaması olan Avalon’u anlattı.

Etkinliğin ilk bölümünde “Cephede Dijitalleşme”, ikinci bölümünde ise “Tasarımda Dijitalleşme” konusu ele alındı. Cephede Dijitalleşme başlıklı panelde Atatürk Kültür Merkezi projesini yapan Murat Tabanlıoğlu ile Werner Sobek’in İstanbul Genel Müdürü Yetkin Bentürk AKM’nin dış cephe detaylarını anlattı. Tasarımda Dijitalleşme başlıklı ikinci panelde ise TasarımATLAS / GarageATLAS kurucu ortağı Ahmet Burçin Gürbüz; dijital mimari tasarım ve VR (Virtual Realty) çalışmalarını, Salon Architects kurucusu Alper Derinboğaz; yeni medya teknolojileri ile dijital üretimi birleştiren mekân projelerini katılımcılara anlattı. Ayrıca GMW MİMARLIK Ortağı Dicle Demircioğlu, BIM ve dijital tasarım teknolojileri hakkında paylaşımlarda bulundu.

Avalon Uygulaması Sanal Ortamda Gerçeklik İmkânı Sağlıyor

Reynaers, VR uygulamasını deneyimlendiği bir stand kurdu. Henüz tasarım aşamasında olan bir binanın, Reynaers’ın AVOLON uygulaması ile sanal ortamda gerçek halini deneyimleyip, binanın içinde gezme imkânı sunuldu. Tasarım ve teknik açıdan izleme olanağı sunan uygulama, yapı elemanlarının boyutlarında ayarlamalar yapıp, malzeme ve renk değiştirme imkânı sunuyor. Farklı seçenekleri en gerçekçi biçimde değerlendirerek karar verme sürecini hızlandırıyor.