Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Sur Yapı Antalya Projesi Green Good Design Ödülü Aldı

Sur Yapı

Sur Yapı’nın Antalya’da inşa ettiği akıllı dönüşüm projesi Sur Yapı Antalya Projesi, sürdürülebilir yeşil tasarım ürünlerini onurlandırmak amacıyla verilen Green Good Design ödülü aldı.

Sur Yapı’nın, Antalya Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle Antalya’da yapımına hızla devam ettiği yeni şehir ortaya çıkmaya başlıyor. 1500 işçinin 24 saat aralıksız süren çalışmaları ile ilk etabın kaba inşaatının büyük bölümü tamamlandı. İkinci etapta da hafriyat işlerinde önemli mesafe kat edildi. Bir yandan inşa süreci devam ederken diğer yandan da proje özellikleriyle ödül almaya ve üniversiteler tarafından incelenmeye başlandı.

Akıllı Kent Projeleri Arasında İlk Üçe Girdi

Sur Yapı Antalya Projesi, Avrupa Birliği’nin 2020 programında “Akıllı Kent” olmak için 17 projenin içinden yarışarak ilk 3 projeden birisi seçildi. MatchUP Akıllı Kent Kepez Santral Projesi’yle AB’den 5 milyon Euro hibe desteği alındı. Sağlanan bu hibeyle, akıllı aydınlatmalar, elektrik enerji depolama ve üretim alanları, akıllı yönetim uygulamaları, akıllı sayaçlar, açık alanda ücretsiz WiFi hizmeti gibi 42 farklı Akıllı Kent Uygulaması gerçekleştirilerek örnek bir akıllı kent inşa edilecek.

“Yeni Kepez Yeşil Merkez” Teması

Avrupa Mimarlık Sanat Tasarım ve Kentsel Araştırmalar Merkezi ile Chicago Athenaeum Mimarlık ve Tasarım Müzesi tarafından 2009 yılından bu yana verilen Green Good Design; ürün tasarımı, ulaşım, mimarlık, kentsel planlama gibi farklı disiplinlerden projeleri uluslararası düzeyde ödüllendiriyor. Sur Yapı Antalya Projesi, bu kapsamda ‘‘Yeni Kepez Yeşil Merkez” teması ile 2018 Green Good Design ödülünü almaya hak kazandı.

Kentsel Dönüşüm Kongresi’nde “En İyi Dönüşüm Projesi” Seçildi

Sur Yapı Antalya Projesi, Management Plus tarafından her yıl organize edilen “5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi”nde ise “En iyi Dönüşüm Projesi” seçildi. 11.780 AĞAÇ KORUNDU Sur Yapı Antalya Projesi’nin çevreci olması hususunda hassasiyetler gösterildi. Hak sahiplerinin bahçesindeki ağaçların tümü tek tek sökülüp fidanlıkta toplanarak, hak sahiplerinin isimleri o ağaçların üstüne yazıldı. Alan içerisinde yer alan fidanlıkta 9.998 adet nar, narenciye, zeytin ve meyve ağacı, 997 adet zeytin ağacı, 785 adet de keçiboynuzu, palmiye çınar ve bunun gibi büyük ağaçlar var. Toplamda 11.780 adet olan farklı tipte ağaç bu fidanlıkta korunmaya devam ediyor.

Geri dönüşüm olarak; 165.254 ton kullanılabilir malzeme üretildi. Sosyal hizmetlere bağışlanan 223 ton ahşap odun yıkım faaliyetleri esnasında üretildi.

Dikkat Çeken Sosyal Ve Kültürel Alanlar

Projede, konut adalarının yanı sıra anaokul, ilkokul, ortaokul, lise olmak üzere; 11 adet okul, 3 adet Sağlık Ocağı, 3 adet camii, bir adet organik pazar yeri, bir adet spor ve kültür merkezi, büyük bir hastane, bir müze alanı, bir adet alışveriş merkezi, dev şehir parkı ve akaryakıt istasyonu olacak. Ayrıca 1.3 km uzunluğunda “Sur Cadde” isimli modern bulvardan bir toplu ulaşım sistemi geçecek.