Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

BERDAN CİVATA YÖNETİM KURULU BAŞKANI HASAN ŞEMSİ’DEN 2020 İNŞAAT SEKTÖRÜ DEĞERLENDİRMESİ

“2019, Berdan Civata için çok verimli bir yıl oldu. 2020’nin hem firmamız hem ülkemiz için bir atılım yılı olacağı inancındayız. Düşen kredi faizleri ve yatırımcılar için devletin artan destekleri nedeniyle üretimin yanı sıra, istihdamın ve ihracatın da hızlı bir çıkış yapacağını öngörüyorum. Berdan Civata açısından 2020’nin çok yoğun geçeceğini, yatırım ve istihdamın artarak devam edeceğini söyleyebiliriz.”

2019 yılı Berdan Civata’nın en parlak, en verimli yıllarından birisiydi. Üzerinde çözüm ortağı olduğumuz mega projeler bizi büyütmeye, istihdamımızı arttırmaya, organizede yeni parseller edinmemize vesile oldu. Bu yıl, 2023 metre bacak aralığıyla dünyanın en uzun köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşaatı başladı. Biz de bu önemli projenin çözüm ortağıyız. Köprünün ayaklarını güvenle taşıyacak 10,2 metre boyunda yüksek mukavemetli ankraj cıvataları çalışmamız vardı. Avrupa’nın en uzun ikinci köprüsü olan İzmit’teki Osmangazi Köprüsü’nün 252 metre yükseklikteki ayaklarını taşıyan 10,2 metre boyunda 780 kg ağırlıktaki ankraj cıvatalarını üretmenin firmamıza kazandırdığı tecrübe ve 49 yıllık bilgi birikimimizle böylesi uluslararası ihaleye açık mega projede yarışmaya biz de katıldık. Koreli Daelim + SK ve güzide taahhüt firmalarımızdan Limak ve Yapı Merkezi firmalarının oluşturduğu konsorsiyum bu mega projede, Türk İngiliz ve Türk Fransız ortak girişimlerini eleyerek yüzde 100 yerli sermayeli Berdan Civata’yı tercih etti. Her yeni mega proje, tecrübelerimize ve bilgi birikimimize, geliştirici yönde katkı yapmaktadır.

BERDAN CİVATA YÖNETİM KURULU BAŞKANI HASAN ŞEMSİ

YURTDIŞINDA BİR DEFADA ALINAN EN BÜYÜK İŞ: KUVEYT HAVALİMANI

4,3 milyar dolar değerinde gurur duyduğumuz bu mega projeyi üstlenen Limak, üçüncü havalimanımızın inşaatından dolayı engin bir deneyime sahip olması sebebiyle yurtdışında Kuveyt Havalimanı inşaatı projesini alabilmiş ve bizim de yüksek vasıflı bağlantı elemanlarımızla çözüm ortağı olabilmemize fırsat doğmuştu.

KATAR’DAKİ 93 BİN KİŞİLİK STADYUMDA DA ÜRÜNLERİMİZ TERCİH EDİLDİ

Katar’da, 2022 Olimpiyatları için hazırlanan 8-10 bin kişilik birkaç stadyumun yanı sıra, 93 bin kişilik büyük bir stadyumda da varız. Yapımına başlanan bu devasa stadyumda Katarlı HBK firmasına 10.9 kalite ankraj cıvatalarımız gitmeye başladı. 2022’ye kadar bu dev stadyumun bütün aşamalarında cıvatalarımızla hizmet vermeye devam edeceğiz.

AKREDİTE BELGELİ LABORATUVARIMIZ BİZE YURTDIŞINDAN İŞ GETİRİYOR

Türkiye’de cıvata sektörünün Akredite Belgeli tek laboratuvarı Berdan’dadır. Kalitenin olmazsa olmazı zengin cihazlarla donatılmış bir test laboratuvarına sahibiz. Mega projelerde çözüm ortağı olmamıza vesile olan, Akredite Belgeli laboratuvarımızın en önemli cihazlarından 500 ton çekme kapasiteli test cihazı, Avrupa’nın en güçlü çekme testi cihazıdır. Bu cihazlardan başka Avrupa’nın en güçlü 2 tork test cihazından birisinin de laboratuvarımızda oluşu, mega projelerde aranan bir firma olmamıza önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.

TÜRKİYE’DE RÜZGÂR ENERJİSİ SEKTÖRÜNDE ÖNEMLİ BİR TEDARİKÇİYİZ

Almanya’nın Nordex ve Enercon’u, Danimarka’nın Siemens ve Vestas’ı, İspanya’nın Gamesa ve Alstom’u, ABD’nin GE’si, Çin’in Goldwind’i gibi dünyanın dev rüzgârgülü üreticilerinin 2019’da devam eden, yıllarca ülkemizde ve dünyada devam edecek işleri var. Bu firmaların müşterimiz oluşunda laboratuvarımızın payı oldukça büyüktür. Bu üreticilerin yurtiçi projelerinde en önemli bağlantı elemanları tedarikçileriyiz. Yurtdışı projelerine de zaman zaman ürün gönderiyoruz.

SAVUNMA SANAYİ VE NÜKLEER ENERJİ DE İLGİ ALANIMIZDA

2020’den itibaren aracılardan ürün tedarikini ortadan kaldırmak üzere üreticilerin askeri fabrikalar tarafından denetimleri sonucu, Onaylı Tedarikçi Belgeleri almaları şart koşulmuştur. Bu belgeleri alan tedarikçilerin savunma sanayisine ürün vererek kendilerini geliştirmeleri, askeri fabrikaların ihtiyaçlarına göre kendilerini organize etmeleri amaçlanmıştır. Gerekli denetimlerden geçen firmamız, 2020 Ocak ayı ilk haftasında Onaylı Tedarikçi Belgesini alacaktır. Bu arada BMC’ye ve Aselsan’a bağlantı elemanları vermeye başlamış bulunuyoruz. Ayrıca Akkuyu’da bulunan nükleer santral inşaatına, Onaylı Tedarikçi Belgesi almak üzere numune hazırlığımız devam etmektedir. Nükleer santrale; pompa, vana, basınçlı kap, borulama ekipmanları verecek ve çeşitli sektörlerin ihtiyaçları olabilecek cıvata, somun ve ankraj cıvatalarında birçok firma tarafından özellikle tercih edileceğimizi ümit ediyoruz. Bütün bu sektörler nedeniyle 2020 yılının, Berdan için çok yoğun geçeceğini, yatırımın ve istihdamın artarak devam edeceğini düşünüyoruz.

2020 HEM FİRMAMIZ HEM ÜLKEMİZ İÇİN ATILIM YILI OLACAK

Düşen kredi faizleri, yatırımcılar için devletin artan destekleri nedeniyle üretimin yanı sıra, istihdamın ve ihracatın da hızlı bir çıkış yapacağına inanıyorum. Korkutucu boyutlara varan işsizliğin bir nebze olsun önleneceğini ümit ediyoruz. Geçmişte uluslararası bir mega proje olan Anamur-Kıbrıs Barış Suyu projesinde çözüm ortağı olduk. Denizin 250 metre altından giden 80 km uzunluğundaki su boru hattının bütün flanş cıvatalarını, 140-150 yıl korozyona karşı korumalı kaplama başarısını göstermiştik.

AR-GE ÇALIŞMALARIMIZA ARTAN BİR HIZLA VE ARALIKSIZ DEVAM EDECEĞİZ

Azerbaycan’dan çıkıp Türkiye’yi 1850 km. kat edip Yunanistan’dan TAP adıyla Avrupa’ya devam eden doğalgaz boru hattı projesinin bütün bağlantı elemanlarını, 90 yıl korozyona dayanımlı teflonla kaplama başarısını göstermiştik. Bu ve benzeri mega projelerin gerek ülkemizde gerekse de yurtdışında her zaman karşımıza çıkabileceğini düşünüyor ve diyoruz ki; dün Osmangazi Köprüsü’nün ayaklarını taşıyan 10 metre boyunda 780 kg. ağırlıktaki cıvatalarına teklif veren 3 firma arasından ihaleyi alabilme onuruna sahip olan Berdan Civata bugün, Fransız-İngiliz ortaklı 2 firmayı geçerek Çanakkale Köprüsü’nün civatalarını şantiyeye gönderme şansına erişmiştir. Elde ettiğimiz tecrübeler ve 49 yıllık bilgi birikimimize dayanarak; dünyanın neresinde ve ne büyüklükte olursa olsun tüm mega projelerde yüksek vasıflı cıvatalarımızla her zaman çözüm ortağı olacağımızı söyleyebiliriz. Bunu sağlayabilmek amacıyla kendimizi her zaman yenileyerek Ar-Ge çalışmalarımıza artan bir hızla ve aralıksız devam edeceğiz.