Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

FORM ŞİRKETLER GRUBU YÜRÜTME KURULU BAŞKANI TUNÇ KORUN’DAN 2020 İNŞAAT SEKTÖRÜ DEĞERLENDİRMESİ

“2019’u başarılı yabancı iş ortaklıkları, yerli üretim ve AR-GE çalışmalarıyla tamamladık. 55. yılımızı kutlayacağımız 2020’de de mevcut yapımızı korurken ARGE yerli üretim ve ihracat pazarlarına odaklanmayı hedefliyoruz.”

Türkiye iklimlendirme pazarının öncü firmalarından Form Şirketler Grubu, 2019’u başarılı yabancı iş ortaklıkları, yerli üretim ve AR-GE çalışmalarıyla tamamladı. 2019’u yeni yerli üretim ürünleri, gerçekleştirdiği AR-GE çalışmaları, yeni ortaklıklar ve lisanslı üretim anlaşmalarıyla son derece aktif ve başarılı geçiren Form Şirketler Grubu, 2020 hazırlıklarını sürdürüyor. İklimlendirme sektörü 2019’da durgun bir yıl geçirmesine rağmen Form Şirketler Grubu, sektöre de büyük katkısı olacak iş geliştirme çalışmalarına yılbaşından itibaren hız kazandırdı. Türkiye’de VRF ve Merkezi Sistemler pazarlarının 2019’da çift haneli daraldığını düşünüyoruz. Split klimada ise bu daralma yüzde 30’ları bulacak gibi duruyor. Konfor klima sektörü anlamında 2020 yılında da turizm başta olmak üzere bazı sektörlerde artış beklenmekle birlikte, pazarın sabit kalacağını ve önemli bir büyüme oluşmayacağını öngörüyoruz. Dolayısıyla iş sayısının sınırlı olmasından kaynaklanan yoğun rekabetin, aynı şekilde devam etmesini bekliyoruz. Aynı zamanda 2019’da finans konusunda hem alıcı hem de satıcı firmalarda oluşan sıkışıklığın, yılın son günlerinde daha da yoğunlaştığını görüyoruz. Bu da yeterli sermaye ya da kredi imkânına sahip olmayan firmaların, 2020 yılında zora girme ihtimalini arttırıyor. Bu nedenle 2020, köklü ve güçlü finansal yapıya sahip, öngörülü ve vizyoner firmaların ayakta kalabileceği, hem alıcıların ödeme kabiliyetlerinin hem de satıcıların iş yapabilme kabiliyetlerinin değerlendirilmesi gereken bir yıl olacak. 2020’de alıcı tarafı da satıcı tarafı da işin finans kısmını çok sıkı kontrol etmek durumunda olacak. 2019’un zorlu piyasa şartlarında Form Grup bünyesindeki firmalarımız olarak; bireysel klimaların da katılımıyla Form MHI firmamızda (VRF ve Split) satış hacmimizi dolar bazında yüzde 30’lara yakın artırdık. Merkezi Sistemler tarafında ise, Lennox lisanslı paket klima üretimi, yerli su kaynaklı ısı pompalarımızın devreye girmesi ve fan konusundaki yeni ürün gamımızla pazardaki pozisyonumuzu koruduk. Endüstriyel çatı ürünleri imalat ve satışında ise ciromuzu euro bazında yüzde 20 oranında arttırmayı başardık. 2020 yılında da piyasa şartlarına rağmen; artan ihracat faaliyetlerimiz, üretmeyi öngördüğümüz yeni yerli ürünlerimiz ve ilave kadromuzla ciromuzu euro bazında yüzde 10 arttırmayı öngörüyoruz. Her zaman için önceliğimiz, hem bizim hem de müşterilerimizin maliyetlerini doğru yöneterek karşılıklı fayda sağlayabilmek, buna ek olarak müşterilerimizin ihtiyaç ve taleplerine uyumlu ürünler üretebilmek oldu. 55. yılımızı kutlayacağımız 2020’de de mevcut yapımızı korurken AR-GE yerli üretim ve ihracat pazarlarına odaklanmayı hedefliyoruz.

MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES İLE ORTAKLIK ANLAŞMASI

Form Şirketler Grubu iştiraklerinden Form VRF Sistemleri A.Ş. 2011’den beri sürdürdüğü başarılı işbirliği sonucu 30 Ocak 2019’da Japon teknoloji firması Mitsubishi Heavy Industries ile ortak oldu. Mitsubishi Heavy Industries, imzalanan anlaşmayla şirketin yüzde 33’üne ortak oldu ve bu ortaklıktan Form MHI Klima Sistemleri firması doğdu. Klima sektörü gün geçtikçe daha fazla insana ulaşarak büyüyor ve ülkemiz Avrupa’nın en büyük VRF klima pazarına sahip. Geçtiğimiz yıllarda bu pazarda gerçekleştirdiğimiz Mitsubishi Heavy Industries markalı VRF ürün satışlarında birçok kez Avrupa birincisi olduk. Bu alandaki başarımız bizlere MHI markasının bireysel ürünleri de dâhil olmak üzere tüm klima ürün gamını da getirdi. Mitsubishi Heavy Industries ile ortaklığımız çerçevesinde 2019 sonuna kadar 40 bayilik vermeyi planlıyorduk, şu an bayi sayımız 42 ve sayı artmaya devam ediyor.

LENNOX İLE LİSANSLI ÜRETİM

2019’un ikinci lansmanı ise, Form ile dünyanın en büyük paket klima üreticilerinden Lennox arasında gerçekleşti. Mart ayında, iş ortaklığını36 yıldır başarılı şekilde yürüttüğü Lennox ile gerçekleştirdiği lisans anlaşmasıyla Form, orijinal Lennox markalı ürünleri İzmir Pancar OSB’de yer alan fabrikasında üretmeye başladı. 90’lı yıllarda Türkiye’de paket klima pazarının oluşumunu sağlayan bu işbirliğine, 1992’de 100 bin dolarlık bir ciroyla başlanmıştı. Bugün Form-Lennox olarak Türkiye’de yüzde 50’ye yakın bir pazar payına ve binlerce cihazlık referansa sahibiz. 40 yıla yaklaşan bu başarılı ortaklığın bir sonucu olarak Lennox ile imzaladığımız lisans anlaşması, 100 yıllık tarihe sahip olan Lennox tarafından uluslararası pazarlarda paket klima için verilen ilk ve tek lisans anlaşması olma özelliğini de taşıyor. 20.000 metrekare açık alan üzerine 11.000 metrekare kapalı alandan oluşan fabrikamızda 2 Milyon Euro’luk bir yatırım yaptık ve sadece Lennox’a özel bir üretim hattını devreye aldık. 2019 başından beri 80 kW üstü kapasitelerde Lennox markalı paket klima (rooftop) cihazlarının üretimini yapıyoruz.

ISI POMPASINDA YERLİ ÜRETİM VE AR-GE YATIRIMLARI

Form, 2019 Haziran ayında bir süredir AR-GE faaliyetlerini yürüttüğü yerli su kaynaklı ısı pompasının üretimine başladı. 1993’ten bu yana Amerikan menşeili Climate Master markasının Türkiye temsilciliğini yürüten Form, su ve toprak kaynaklı ısı pompası uygulamaları konusunda Türkiye’nin lider firması konumunda. Türkiye’de bugüne kadar yapılmış su kaynaklı ısı pompası uygulamalarında Form olarak AVM’lerde 40.000 adedi aşkın çalışan cihazımızla pazar lideriyiz. Bu pazardaki bilgi birikimimizi ve tecrübemizi yeni ürünümüzün AR-GE’sine yansıttık. Son teknolojiyle üretilen ve büyük ilgi gören Form yerli ısı pompası, kalitesi ve fiyat avantajının yanı sıra ısı pompası alanındaki yenilikçi özellikleriyle de diğer sistemler arasında öne çıkıyor. Müşterilerimize isteklerine göre ithal ya da yerli ürün ile alternatif sunabiliyoruz. 2-5 Ekim tarihlerinde düzenlenen ISK-SODEX’teki başarısıyla da adından söz ettiren Grubumuz, fuara 575 metrekarelik stant alanında yaklaşık 20 ürünüyle katılarak, inovatif ürün gamını sektör profesyonelleriyle buluşturdu. Form standında; yabancı iş ortaklarının distribütörlüğünü gerçekleştirdiği ürünlerin yanı sıra AR-GE’si ve üretimi Form imzalı olan ürünlere de yer verdi. Fuara, Form Şirketler Grubu çatısı altındaki 3 farklı iştirakimiz ve ürünlerimizle katıldık. Bununla birlikte 2019 bizim için yeni anlaşmalarla dolu bir yıl oldu. Bu kapsamda, SODEX’te Cvsair ile kurduğumuz işbirliğinin duyurusunu da gerçekleştirdik. Fuar sonunda yaklaşık 1.000 kişinin katılımıyla bir anket gerçekleştirdik ve aldığımız dönüşlerden fuarın, Form açısından son derece verimli geçtiğini bir kez daha gördük.

FORM’A YENİ İŞ ORTAĞI: CVSAIR

En yeni iş ortağımız Cvsair’ın; kanal fanları, çatı fanları, hücreli fanlar, egzoz fanı, jet fan ve radyal fan gibi havalandırma amaçlı ürünlerinin tüm Türkiye satışları, yalnızca Form Endüstri Ürünleri tarafından gerçekleştirilecek. Kurumsal firmalara havalandırma çözümleri sunan Cvsair ile yaptığımız bu anlaşma Form ve sektörümüz için büyük önem taşıyor. 2020’de yeni ortaklıklara devam ederek aynı zamanda imalat tarafımızı da geliştireceğiz. Form MHI Klima Sistemleri tarafında kanal yapılanmamıza büyük önem veriyoruz. Hedefimiz 42 olan bayi sayımızı 3 yılda 100’ün üzerine çıkartmak ve üst segment split klima pazarında lider olmak. Yine bu ortaklık anlaşması çerçevesinde başta Gürcistan, Azerbaycan ve Cezayir olmak üzere 7 ülkenin tüm satışları da bize bağlanmış oldu. Bu ülkelerde kurduğumuz distribütörlükler vasıtasıyla 2020’de MHI ürünleri özelinde ihracatımız hız kazanacak. Form Endüstri Ürünleri tarafında 2020’den itibaren Lennox’un 80 kW altı kapasitelerini de üretmeye başlayacağız. Böylece 2020 içinde 20 kW’dan 200 kW’ a kadar tüm paket klima tiplerini üretir hale geleceğiz. Hedefimiz paket klimaların uygulama alanlarını çoğaltmak ve piyasanın da gelişimiyle pazar payımızı arttırmak. Ayrıca yerli ısı pompalarımızın halen üretmekte olduğumuz 11,15 ve 22 kW’lik kapasitelerine ek olarak 2020’de 3,6 ve 8 kW’lik küçük kapasiteli modellerini de satışa sunacağız. Form Endüstri Tesisleri tarafında klima grubu ürünlerimizin AR-GE ve üretimine ağırlık vereceğiz.