Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

FORM’DAN TEMİZ HAVA DENGESİNİ VE İÇ HAVA KALİTESİNİ KORUYAN VERİMLİ İKLİMLENDİRME ÇÖZÜMLERİ

TUNÇ KORUN
FORM ŞİRKETLER GRUBU YÜRÜTME KURULU BAŞKANI

İklimlendirme sektörünün 55 yıllık oyuncusu Form Şirketler Grubu, verimli ve işlevsel çözümleri ile hastanelerde ihtiyaç duyulan hava konforunu üst seviyeye çıkarıyor. Form’un yüksek enerji verimliliği ve geniş kapasite aralığına sahip, güvenli filtrasyon özellikleriyle öne çıkan klima santralleri, fancoilleri, soğutma grupları ve vrf sistemleri hastanelerde uzun yıllar güvenle kullanılabiliyor.

Toplum sağlığı adına hayatımızda çok değerli bir yere sahip olan hastanelerin önemini, uzun süredir devam eden küresel koronavirüs salgını ile çok daha fazla hissettiğimizi söyleyen Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun, hastanelerin steril olması için yapılan tüm aktivitelerin önemli bir parçasının da, iç hava kalitesinin korunması, temiz hava dengesinin sağlanması ve ortamın uygun sıcaklıkta tutulması olduğuna dikkat çekti. Hastanelerin iklimlendirmesinde seçilen cihazların, binanın farklı alanlarındaki soğutma ve ısıtma ihtiyaçlarını karşılayabilecek içerik ve kapasitede olup, eş zamanlı çalışabilecek uyumda olması gerektiğini belirten Korun; “Cihazlar sürekli çalışabilme açısından da uygun seçilmelidir. Sürekli çalışacak olan bu cihazların harcayacağı enerji seviyeleri de göz önünde bulundurularak, mutlaka enerji tasarrufu sağlayan, verimliliği yüksek cihazlar tercih edilmelidir” şeklinde konuştu.

HER BÖLÜMÜN İHTİYACINA GÖRE FARKLI SİSTEM VE CİHAZLAR KULLANILMALI

Hastanelerin yapıları gereği birbirinden çok farklı bölümler içerdiğini, dolayısıyla her bölümünde kendine has ayrı klima sistemi kurgusu oluştuğunu ifade eden Tunç Korun, konuyla ilgili şunları aktardı; “Genel mahallerde standart bir konfor kliması vardır, taze hava ile dönüş havası karışımlı çalışır ve ortalama filtrasyona sahiptir. Standart hasta odaları genelde daha yüksek taze hava ile oda bazında ısıtma/soğutma sağlayan ve iç havayı sirküle eden üniteler ile çözülür. Yoğun bakım odaları çok daha yüksek taze hava ve detaylı filtrasyon ile çalışan mahallerdir. Ameliyat odaları çok yüksek hava çevrimi ve filtrasyon ile bağımsız dizayn edilmiş alanlardır. Testlerin yapıldığı ortamlar ya da büyük makinaların çalıştığı odalar da yine o mekânın özel ihtiyacına göre dizayn edilir. Dolayısıyla bir hastanede, tek bir iklimlendirme sistemi ya da cihazından değil, her bölümün ihtiyaçlarına göre ayrı kurgulanmış farklı sistem ve cihazlardan bahsetmek gerekir. Bütün bu sistemlerin seçiminin en başta doğru kurgulanması, yani dizayn edilmiş olması gereklidir. Bu nedenle de bir hastanenin iklimlendirme sisteminin projesi genelde bu konuyu bilip deneyimi olan proje ofisleri tarafından yapılmalıdır.”

DÜZENLİ VE KALİTELİ BAKIM EN ÖNEMLİ KONU

Hastanelerde filtre konusunun da çok önemli olduğunu kaydeden Korun; “Farklı sistemlerin, normal kaba filtreden özel HEPA filtrelere kadar birçok farklı filtre kullanımı mevcuttur. Bu filtrelerin doğru seçimi hem gerekli hava temizlik koşullarını sağlamak hem de filtrelerin sebep olduğu ek fan enerji kayıplarından dolayı gereksiz enerji harcamasını engellemek anlamında çok önemlidir. Ancak filtreler için en önemli konu, kirlenme sürelerini doğru takip ederek gerekli zamanlarda değişimini sağlamaktır. Ne yazık ki çok doğru bir şekilde seçilip çalıştırılan, ancak sonraki senelerde değiştirilmesi tamamen unutulan filtre ünitelerine birçok hastanede rastlanmaktadır. Günümüzdeki virüs salgısını nedeniyle de filtrasyon daha büyük önem kazandı. Özellikle doğru kurgulandıkları ve yerleştirildikleri takdirde, UV-C tipi ultraviyole ışıklar ile virüslerin öldürülebilmesi efektif olarak yapılabiliyor. Bu nedenle bu tip yeni filtrasyonların da kullanımının arttığını görüyoruz. Tabii ki bütün bunların ötesinde, 7/24 yaşayan ve çalışan bir bina olan hastaneler için en önemli konu, iklimlendirme sistemlerinin düzenli ve kaliteli bakımlarının yapılmasıdır. En iyi cihazlar ile en kaliteli şekilde yapılmış bir sistem dizaynı dahi olsa, düzgün bakımı yapılmayan sistem çok kısa sürede en kötü sistem haline gelir” dedi.

HASTANELER İÇİN VERİMLİ VE İŞLEVSEL İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİ

İklimlendirme sektörünün 55 yıllık oyuncusu Form Şirketler Grubu olarak, birçok kurum ve kuruluşa olduğu gibi hastanelere de verimli ve işlevsel iklimlendirme sistemleri hizmeti sunduklarını belirten Korun, “İklimlendirme sistemi entegrasyonu sağladığımız hastanelerde kullandığımız cihazların bahsettiğimiz enerji verimliliği, yüksek kapasite aralığı, kaliteli ve güvenli filtrasyon sistemi gibi tüm gerekli özelliklere sahip olmasına özen gösteriyoruz” diyerek, şunları kaydetti; “Hastanelere genellikle Form Endüstri Ürünleri iştirakimizin ürün gamında bulunan klima santralleri, fancoiller, soğutma grupları tarafında Clivet ve Dunham Bush markalı cihazlarımızla, uzun yıllar güvenle kullanılabilecek iklimlendirme cihazları temin ediyoruz. Bunların yanı sıra, grubumuz bünyesindeki diğer bir firmamız olan Form MHI Klima Sistemleri’nin ürün gamında bulunan VRF sistemlerle de hastanelerin hava konforunu yükselten, verimli iklimlendirme çözümleri sunuyoruz. Mitsubishi Heavy VRF kaset tipi klimalarda bulunan Airflex kanat teknolojisi, havanın tavana paralel akışını sağlayarak soğuyan havanın ortama doğal ve homojen biçimde dağılmasına imkân veriyor. Böylelikle sıcak yaz aylarında klimalı ortamların en sık karşılaşılan sorunlarından biri olan soğuk çarpmalarını da önlemiş oluyor. VRF sistemlerle birlikte kullanılan taze hava santralleri ile de mekânların ihtiyacı olan tüm temiz havayı temin edebiliyoruz.”

HİJYEN KONUSUNDA YENİ UYGULAMALARI HAYATA GEÇİRİYORUZ

Sundukları ürünleri yanı sıra, satış sonrası bakım ve teknik servis hizmetlerinin kalitesine de büyük özen gösterdiklerini ve içinde bulunduğumuz sürecin gerektirdiği üzere, cihazlarda hijyen konusunda yeni uygulamaları hayata geçirdiklerini vurgulayan Tunç Korun; “Biliyoruz ki sadece iklimlendirme değil aynı zamanda kurulan bu tesisatın uygun koşullarda sterilize edilmesi ve periyodik bakımı da en az sistemin kendisi kadar önem arz ediyor. Ürün ve hizmet kalitemizle bugüne kadar pek çok şehir hastanesi ve özel hastanelerde sistemlerimizin tercih edilmiş olmasından dolayı gururluyuz” dedi.