Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İZMİR’DEKİ TESİSİMİZDE ÜRETİME AĞIRLIK VERMEYİ HEDEFLİYORUZ

“Yüksek enerji verimliliği ve çevre dostu sisteme sahip cihazlar ile müşterilerimize özel çözümler üretiyoruz. Bugüne kadar 30.000’den fazla projenin iklimlendirme sistemlerini başarıyla hayata geçiren Form, bu alanda Türkiye’nin en geniş kapsamlı referanslara sahip tek firmasıdır. Yakın gelecekteki en büyük hedefimiz; var olan ve ağırlıklı ithal ürünlerden oluşan ürün gamına kendi geliştirdiğimiz teknolojileri de yansıtarak AR-GE yatırımlarıyla güçlendirdiğimiz yerli ürünleri de katmak ve böylece zaten oldukça kuvvetli olduğumuz ithalatçı firma kimliğimize, üreten ve daha da önemlisi teknoloji geliştiren bir firma özelliğini de ekleyerek sektöre yön vermek.”

TONİ TİMİRCİ
Form Endüstri Ürünleri Ticaret A.Ş. Genel Müdürü

Form Şirketler Grubu bünyesinde 55 yıldır faaliyet gösteren Form Endüstri Ürünleri’nin ana faaliyet alanını ve kuruluşundan bugüne uzanan yolculuğunu genel hatlarıyla sizden dinleyebilir miyiz?
1965 yılında kurulan Form Şirketler Grubu, iklimlendirme ve endüstriyel uygulamalar alanında Türkiye’nin lider firmaları arasında yer alıyor. Form’un 55 yıllık geçmişinde; AVM, otel, iş merkezi, fabrika, hastane, eğitim kurumu gibi pek çok büyük hacimli yapının iklimlendirme sistemlerine attığı imza bulunuyor. Her geçen gün büyüyen ve gelişen bir yapıya sahip olan Form bugün; Türkiye çapında, 6 bölge müdürlüğü ve 160 teknik servisiyle hizmet veriyor. İklimlendirme sektörünün en büyük ve köklü firmaları arasında yer alan Form Şirketler Grubu, iklimlendirme sektöründe sunduğu hizmetlerin yanı sıra yurtdışında yine alanının en büyük ve başarılı firmalarıyla yaptığı uzun süreli iş birlikleriyle dikkat çekiyor. Form Şirketler Grubu’nun bünyesindeki Form Endüstri Ürünleri, merkezi klima sistemleri konusunda temsilcilik, satış ve servis hizmetleri sunuyor. Lennox, Climate Master, Clivet, Decsa, Dunham-Bush gibi kendi alanlarında dünyaca ünlü markaların Türkiye temsilcisi Form Endüstri Ürünleri olarak özellikle; otel, iş merkezi, fabrika vb. büyük binalar, hastane, okul vb. kamusal alanlarda; toprak ve su kaynaklı ısı pompaları alanında özellikle AVM’lerde çok büyük bir deneyim ve pazar payına sahibiz. Form’un gelişen yapısı kapsamında iş ortaklıklarının yapısı da düzenli olarak değişiyor. Bu çerçevede 2018 yılında yerli üretimde ciddi yatırımlarımız oldu ve Form Endüstri Ürünleri’nin uzun yıllardır iş ortağı olan Lennox markası ile yerli üretim lisans anlaşmasını imzaladık. Anlaşma kapsamında Lennox markası ile İzmir Pancar O.S.B.’ndeki üretim tesislerimizde paket klima üretimine başladık. Bu lisans anlaşması ile Lennox’un kendi tesisleri dışında üretim izni verdiği dünyadaki ilk ve tek firma olduk. Bunların yanı sıra, 2018 yılında üretimine başladığımız Form Fancoil ünitelerine ek olarak, 2019 yılında AR-GE’sini tamamladığımız yerli üretim ısı pompalarının da seri üretimine geçtik.

TONİ TİMİRCİ
Form Endüstri Ürünleri Ticaret A.Ş. Genel Müdürü

ÜRÜNLERİMİZİ DAHA UYGUN FİYATLAR VE DAHA KISA TESLİM SÜRELERİYLE SUNACAĞIZ

2019 başı itibariyle Form Grubu bünyesine dahil oldunuz. Bu süreci, Form Grup bünyesine katılmış olmanın sizin açınızdan önemini ve yeni dönemde gerçekleştirmek istediğiniz hedefleri paylaşır mısınız?
Genel müdürü olduğum Form Endüstri Ürünleri firması iklimlendirme sektörünün en eski ve köklü firmaları arasında yer alıyor. Form Endüstri Ürünleri; merkezi klima sistemleri, enerji verimliliği ve çevrecilik konularına uzun yıllardır öncülük eden ve bu çerçevede sektörde çok özel ürünler satan, sadece Türkiye’de değil yurtdışında da gerçekleştirdiği büyük çaplı ve önemli projelerle bugüne kadar pek çok ilke imza atan bir firma. Son derece önemli temsilcilikleri elinde bulunduran Form Endüstri Ürünleri, iş ortaklıklarını uzun yıllardır başarıyla sürüyor. Böylesine güçlü ve büyük bir organizasyonun lideri olmak tabii ki benim için de ayrı bir gurur kaynağı. Yakın gelecekteki en büyük hedefimiz; var olan ve ağırlıklı ithal ürünlerden oluşan ürün gamına kendi geliştirdiğimiz teknolojileri de yansıtarak AR-GE yatırımlarıyla güçlendirdiğimiz yerli ürünleri katmak ve böylece zaten oldukça kuvvetli olduğumuz ithalatçı firma kimliğimize, üreten ve daha da önemlisi teknoloji geliştiren bir firma özelliğini de ekleyerek sektöre yön vermek. İlerleyen süreçte İzmir’de yer alan 11.000 metrekarelik kapalı alana sahip tesislerimizde üretime ağırlık vereceğiz. Bu sebeple 2018 başında geliştirilerek satışa sunulan yüzde 100 yerli üretim FORM markalı fancoil cihazlarımız, 2019’un ilk çeyreğinde duyurusunu yaptığımız ve lisans anlaşması kapsamında yine yüzde 100 yerli olarak üretmeye başladığımız Lennox markalı çatı tipi paket klima cihazlarımız ve 2019’un 3. çeyreğinde imalatına başladığımız Form markalı sudan havaya ısı pompası cihazlarımızın yatırımcılar ve profesyoneller için büyük avantajlar sağlayacağını düşünüyoruz. Bu ve benzeri projelerimizin hayata geçmesiyle birlikte, geliştirdiğimiz daha ileri teknolojili ürünlerimizi Form Şirketler Grubu güvencesiyle daha uygun fiyatlar ve daha kısa teslim süreleri ile piyasaya sunacağız.

2019’U BEKLENTİLERİMİZİN ÜZERİNDE BİR BÜYÜMEYLE KAPATMAYI PLANLIYORUZ

Rakamlarla ele alındığında, geçtiğimiz yılı Form Grup genelinde ve Form Endüstri Ürünleri özelinde nasıl tamamladınız? Buradan hareketle bu yıla dair bir değerlendirme de yapar mısınız?
2018 yılının özellikle ikinci yarısından sonra ekonomideki olumsuz tablo ve piyasalarda baş gösteren durgunluk tüm sektörleri olduğu gibi iklimlendirmeyi de olumsuz yönde etkiledi. Form Endüstri Ürünleri olarak bu zorlu dönemde dahi yine de hedeflerimize ulaşmayı başardık. 2019 yılının ilk 8 ayı beklentilerimiz doğrultusunda çok zor geçti, ancak Form grup şirketleri olarak 55 yıllık tecrübemiz, uzman satış ekibimiz ve güçlü finansal yapımız sayesinde bu yılı, beklentilerimizin üzerinde bir büyüme ile kapatmayı planlıyoruz.

Form Endüstri Ürünleri olarak hangi markalarla iş birliğiniz var? Bu markaların satışını gerçekleştirdiğiniz ürünleri hakkında bilgi verir misiniz?
Dunham & Bush firmasının 1972 yılından beri hava ve su soğutmalı ürün gruplarını pazarlıyor ve yaklaşık 47 yıldır temsilciliğini yapıyoruz. Dunham Bush, Amerikan dizaynı vidalı soğutma teknolojisi ile bu konudaki öncüler arasında yer alıyor. Bugün Amerika, Malezya, İngiltere ve Çin’de üretim faaliyetleri bulunan şirket, özellikle büyük kapasiteli ve yüksek verimli vidalı soğutma grupları ve buz depolama sistemleri ile konusunda çok geniş bir ürün gamına sahip. Türkiye’de özellikle oteller, iş merkezleri ve fabrikalarda birçok uygulaması bulunan firmanın, 30 yıla yakın süredir çalışan cihazları bulunuyor. Lennox firması ile 1983 yılından beri 36 yıldır çalışıyoruz ve çatı tipi paket klima cihazlarının satışını yapıyoruz. 2019 yılında lisans anlaşması kapsamında yerli üretime de geçtiğimiz çatı tipi paket klima cihazlarımızda yüzde 50’ye yakın bir pazar payına sahibiz. Lennox; özellikle paket klima konusundaki kalitesi, ürün çeşitliliği, geniş kapasite aralığına sahip ürün gamı ve bu konuda yaptığı AR-GE faaliyetleri ile dünyanın en önemli üreticileri arasında yer alıyor. Firma, Avrupa ve Amerika’daki fabrikaları ile çok geniş bir ürün gamı sunuyor. Form, Lennox ile birlikte Türkiye’ye paket klima sistemlerini ilk tanıtan firma olarak bu sektörde öncü ve lider konumunda. Climate Master firmasının ise, 1993 yılından beri 26 yıldır temsilciliğini yapıyoruz. Climate Master aynı zamanda Amerika’nın en büyük pazar payına sahip ve yılda 50 bin adedin üzerindeki üretimi ile alanında dünyanın en yüksek üretim hacmindeki firmaları arasında yer alıyor. Yine yüzde 50’den fazla pazar payına sahip olduğumuz su ve toprak kaynaklı ısı pompalarında alışveriş merkezleri ve ofis binalarına en verimli çözümleri sunuyoruz. Form, ısı pompası sistem uygulamaları ile konuyu Türkiye’de tanıtan ilk firma. Türkiye’de su kaynaklı ısı pompası pazarında rakiplerinin toplamının iki katı kadar pazar payına sahip olup, bu alanda 40.000 adedi aşkın çalışan cihazı mevcut. Decsa markası ile 1995 yılından bugüne 24 yıldır soğutma kuleleri alanında çalışıyoruz. Bugün Türkiye’de yüzden fazla referansa sahip olan Decsa; geniş ürün çeşitliliği, kaliteli üretimi ve sertifikasyonları ile birçok alışveriş ve iş merkezi, otel ve fabrika binasında tercih sebebi oluyor. Clivet firmasının ise, 2010 yılından beri 9 yıldır tüm soğutma gruplarının tek temsilcisi olarak satış ve pazarlamasını yapıyoruz. Soğutma grupları ve yüksek verimli ısı pompası cihazlarının üretimi konusunda Avrupa’nın önde gelen firmalarından biri olan Clivet, önceliğini yüksek verimli ürünlerin geliştirilmesine vererek, özellikle soğutma grupları, ısı pompaları ve aynı anda hem sıcak hem de soğuk su üreten son derece yenilikçi cihazları dünya klima pazarına sunuyor.

Müşteri profilinizi ağırlıklı olarak hangi sektörler oluşturuyor?

İklimlendirme ve endüstriyel uygulamalar alanında Türkiye’nin lider firmaları arasında olan Form Şirketler Grubu olarak, hastaneler, oteller, alışveriş merkezleri, ofis binaları, eğitim kurumları, konut projeleri, kamusal yapılar, fabrikalar ve iş merkezleri gibi pek çok büyük hacimli yapının iklimlendirme sistemleri konusunda çözümler üretiyoruz.

LENNOX MARKALI ÜRÜNLERİN ÜRETİM KAPASİTESİ 2020’DE İKİ KATINA ÇIKACAK

Geçtiğimiz aylarda Lennox markası ile yapılan iş birliği kapsamında markanın paket klima üretimine başladınız. Üretim için ne kadarlık yatırım yapıldı? Üretim kapasitesi şu an nasıl bir seviyeye ulaştı?
Lennox ürünlerinin üretimi için Form Şirketler Grubu’nun İzmir Pancar Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan mevcut fabrikasına 500.000 Euro’luk bir yatırım yapıldı ve sadece Lennox’a özel bir üretim hattı devreye alındı. 20.000 metrekare açık alan üzerine 11.000 metrekare kapalı alandan oluşan fabrikamızda 2019 yılı başından beri 80 kW üstü kapasitelerde Lennox markalı paket klima (rooftop) cihazlarının üretimini yapıyoruz. 2020’den itibaren 80 kW altı kapasiteleri de üretmeye başlayacağız. Cihazlar üzerinde kullanılacak tüm komponentler, Lennox tarafından onaylanmış parçalar, Eurovent performans sertifikası dahil tüm uluslararası sertifikalar, Form tesislerinde üretilen cihazlar için de geçerli. İlerleyen süreçte daha fazla Türk Malı komponentlerin de Lennox tarafından uygunluk onayı alınarak sürece dahil edilmesi ve hatta bu komponentlerin yurtdışındaki diğer Lennox üretim tesislerine ihracatı hedefleniyor. Form olarak beklentilerimizin çok üzerinde bir taleple karşılaştık, 2019 yılının ikinci yarısından başlamak üzere personel istihdamını arttırdık, üretim hattı sayımızı iki katına çıkardık. Lennox markalı ürünlerin üretim kapasitesini 2020 yılında iki katına çıkarmayı hedefliyoruz.

Form Endüstri Ürünleri çatısı altında sunduğunuz sistem ve çözümler, markanızı hangi özellikleriyle pazarda tercih edilir kılıyor?
Form Endüstri Ürünleri olarak 55 yıldır merkezi klima sistemleri konusunda satış ve servis hizmetleri sunuyoruz. Yüksek enerji verimliliği ve çevre dostu sisteme sahip cihazlar ile müşterilerimize özel çözümler üretiyoruz. Bugüne kadar 30.000’den fazla projenin iklimlendirme sistemlerini başarıyla hayata geçiren Form, bu alanda Türkiye’nin en geniş kapsamlı referanslara sahip tek firmasıdır.

SUDAN HAVAYA ISI POMPASI CİHAZLARIMIZ, YATIRIMCILAR VE PROFESYONELLER İÇİN BÜYÜK AVANTAJLAR SAĞLAYACAK

Özellikle ısı pompası alanında yerli üretimle birlikte önemli adımlar attınız. Bu alandaki projeler kapsamında hangi hedefleri hayata geçireceksiniz?
Bildiğiniz gibi 1993 yılından itibaren 26 yıldır temsilciliğini sürdürdüğümüz Climate Master firması ile su ve toprak kaynaklı ısı pompalarında başta alışveriş merkezleri ve ofis binaları olmak üzere “Shell&Core” olarak tanımlanan yapılara, kompleks binalara, kamu kurum ve kuruluşları gibi büyük mimarı yapılara en verimli çözümleri sunuyoruz. Form Şirketler Grubu güvencesiyle daha uygun fiyatlar ve daha kısa teslim süreleri sağlayabilmek adına 2019 yılı başında AR-GE’sini tamamladığımız yerli üretim ısı pompalarının da seri üretimine geçtik. Form markalı sudan havaya ısı pompası cihazlarımızın yatırımcılar ve profesyoneller için büyük avantajlar sağlayacağını düşünüyoruz. Bu ve benzeri projelerimizin hayata geçmesiyle birlikte, geliştirdiğimiz daha ileri teknolojili ürünlerimizi de müşterilerimizin beğenisine sunacağız.

Yüksek enerji verimliği kadar, sunulan çözümlerin çevre dostu özellikte olması da sektörünüz açısından büyük önem taşıyor. Bu konuları faaliyetlerinde önceliğe alan Form Grup’un ilk niteliğindeki çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?
Form’un ısı pompası alanındaki referanslarından Mayadrom AVM & İş Merkezi, Türkiye’nin ilk Sudan Havaya Isı Pompası kullanılan projesidir (1998) ve ürün bugün de son derece verimli bir biçimde çalışmaktadır. Meydan AVM toplam 18.327 metre sondaj ile Türkiye’nin en büyük ve Avrupa’nın 5. en büyük toprak kaynaklı ısı pompası uygulamasıdır. Terracity AVM ise, tamamı yeraltı suyu kaynaklı ısı pompası sistemi olarak hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın en büyük uygulamasıdır.

EKONOMİDEKİ DARALMAYA RAĞMEN 2020’NİN DAHA İYİ GEÇECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

Dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeleri göz önünde bulundurarak sektörünüze bir projeksiyon tuttuğunuzda neler söylemek istersiniz?Soğutma sektörü, konfor kliması alanında değerlendirildiğinde durgun bir yıl geçirdiğimiz söylenebilir. Özellikle ekonomide yaşanan olumsuz tablo, merkezi klima sistemleri tarafında devlet yatırımlarının azalması ve devletin ana müteahhitlere olan ödemeleri kısıtlaması sebebiyle oldukça etkilendi. Özel sektör tarafında ise birçok proje ertelendi veya iptal edildi. Azalan proje adedi doğal olarak ciddi bir fiyat rekabetini de beraberinde getirdi. Ayrıca nakit akışındaki zorluklar ve kur dalgalanmalarından dolayı firmalar ciddi anlamda zor günler geçiriyor. 2019 yılında yaşanan tüm bu olumsuzluklara ve ekonomimizdeki daralmaya rağmen 2020’nin içinde bulunduğumuz yıla göre daha iyi geçeceğini umut ediyor ve yatırımların tekrar hız kazanacağını düşünerek büyüme planlarımızı ona göre yapıyoruz.

Form Endüstri Ürünleri’nin yakın ve orta vadede gerek yurtiçine gerekse yurtdışına dönük hedefleri arasında neler var?
Klima alanında sürekli gelişen ürün gamımızı yatırımcılarla ve profesyonellerle doğru şartlar altında buluşturmayı ve mevcut ekonomik konjonktürde karşılıklı kazanç sağlanabilecek bir güven ortamı oluşturmayı yakın ve orta vadeli planlarımız olarak söyleyebiliriz. Bunu da yüksek teknolojiye sahip daha verimli ve kaliteli ürünlerimizi daha uygun maliyetlerle üretip ardından doğru şartlarla pazara sunarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Aynı zamanda yetişmiş ve tecrübeli insan kaynağımız ile de bu süreci en verimli şekilde yöneteceğimize inanıyoruz.İlerleyen süreçte hedefimiz İzmir’de yer alan tesislerimizde üretime ağırlık vermek ve dış pazarlara açılarak ihracatçı kimliğimizi ön plana çıkarmak olacaktır.