Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

SARAY GRUP YÖNETİM KURULU ÜYESİ TALİN SARAYLI DİKİCİ’DEN 2020 İNŞAAT SEKTÖRÜ DEĞERLENDİRMESİ

“2019 yılında büyüme trendindeki istikrarımızı sürdürdük. Yeni pazarlama yöntemleri geliştirmek ve geliştirilen ürünün ticarileştirilerek pazara yayılmasını sağlamak temel hedeflerimiz arasında yer alıyor. 2019 itibarıyla yeniden canlanmaya başlayan inşaat sektörüne paralel olarak, alüminyuma olan talebin artacağını söyleyebiliriz.”

Saray Alüminyum olarak 40 yıldır inşaat sektörüne yönelik; alüminyum kapı, pencere, cephe ve küpeşte sistemleri, alüminyum kompozit panel, PVC kapı ve pencere sistemleri, panjur ve kepenk sistemleri üretiyoruz. İstanbul Güneşli ve Tekirdağ Çerkezköy’de bulunan, yaklaşık 100 bin metrekare kapalı alana sahip yüksek kaliteli üretim tesislerinde yılda 3,5 milyon metrekare alüminyum kompozit panel, 30 bin ton alüminyum profil, 20 bin ton PVC profil üreten firmamız, yaklaşık 450 kişiye istihdam sağlıyor. Ülke ekonomisine sağladığı katkıyı her geçen yıl arttıran alüminyum sektörü, son 10 yılda gerçekleşen yıllık ortalama yüzde 10 büyüme ile Türkiye’nin önde gelen sektörlerinden birini teşkil ediyor. Biz de sektörün öncü kuruluşlarından biri olarak, 685 milyon TL ciro ile 2018 yılını yüzde 22 büyümeyle kapattık. 2019’da büyüme trendindeki istikrarımızı sürdürdük. Toplam satış ve ciromuzun yaklaşık yüzde 50’sini ihracattan elde ediyoruz.

SARAY GRUP YÖNETİM KURULU ÜYESİ TALİN SARAYLI DİKİCİ

TÜRKİYE, ALÜMİNYUM ALANINDAKİ İSTİKRARLI BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRÜYOR

Dünya alüminyum sektörü son 15 yılda yüzde 4.4 büyüme kaydederek, 90 milyon tonluk tüketim seviyesine ulaştı. Sektörel araştırmalarda, ‘geleceğin metali’ olarak nitelendirilen ve karbon salımını ciddi oranda düşüren alüminyumun kullanım miktarının 2025’e kadar 800 bin tona çıkacağı öngörüyor. Yıllık kişi başı 12.5 kg alüminyum tüketimiyle dünya ortalamasının üstünde yer alan Türkiye de bu alandaki istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Çatı-cephe kaplama, kapı-pencere, merdiven, iskele ve sera yapımında kullanılan alüminyum malzeme, inşaat sektöründe yüksek kullanım oranına sahip. 2019 itibarıyla yeniden canlanmaya başlayan inşaat sektörüne paralel olarak alüminyuma olan talebin artacağını söyleyebiliriz. Mimari cephe uygulamalarında kullanılan alüminyum ürünlerin neredeyse tamamı ileri teknolojiyle üretilen, katma değeri yüksek tasarımlardan oluşuyor.

AR-GE VE İNOVASYON ALANINDAKİ YATIRIMLARA AĞIRLIK VERDİK

Saray Alüminyum olarak sektörün gelişimi için katma değeri artıran çalışmaların önemini biliyor, yıllık bütçemizin yaklaşık yüzde 5’ini ArGe’ye ayırarak, yeni teknolojilerin ve yenilikçi ürünlerin sektörle buluşturulması konusunda aktif rol oynuyoruz. Bu yıl da Ar-Ge ve inovasyon alanındaki yatırımlara ağırlık verdiğimizi söyleyebilirim. Şirketimizin Ar-Ge çalışmalarını oluşturan konuların başında, inovatif ürünler geliştirerek daha önce karşılanamayan ihtiyaçlara cevap vermek, yeni ve performansı artırılmış ürünlerle müşteri memnuniyetini artırmak bulunuyor. Bunların yanı sıra yeni pazarlama yöntemleri geliştirmek ve geliştirilen ürünün ticarileştirilerek pazara yayılmasını sağlamak da temel hedeflerimiz arasında yer alıyor.