Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

THBB YÖNETİM KURULU BAŞKANI YAVUZ IŞIK’TAN 2020 İNŞAAT SEKTÖRÜ DEĞERLENDİRMESİ

“İnşaat sektörünün geliştirilmesine yönelik atılacak her türlü adım, alınacak her türlü tedbir önemli. Özellikle 2020’de ülkemizin hedeflediği büyüme oranını yakalaması, aynı zamanda işsizlikle mücadelede istediği noktaya varması için inşaat sektörünün yeniden canlanması gerekiyor. 2020 yılında inşaat, hazır beton ve ilişkili sektörlerin 2019’a kıyasla daha iyi bir konumda olacağı kanaatindeyiz.”

2019’un ilk dokuz ayına ilişkin göstergeleri değerlendirdiğimizde hem beton sektörünün hem de genel anlamda inşaat sektörünün iyi bir sene geçirmediğini söyleyebiliriz. Ekim ve kasım ayları ile birlikte inşaat sektöründe bir hareketlilik yaşanmasına rağmen bunun istenilen seviyeden uzak olduğu görülmektedir. Son bir yılda inşaat sektörünün istihdam kaybı 500 bini aştı. Bu boyutta istihdam kaybının yaşandığı başka bir sektör bulunmamaktadır. Açıklanan büyüme rakamlarına göre 2019’un 3. çeyreğinde ülkemiz yüzde 0,9 büyümüştür. 3 çeyrektir negatif tarafta olan Türkiye ekonomisi dördüncü çeyrekte pozitif büyümeyi yakalamış, ancak inşaat sektörü diğer sektörlere kıyasla üçüncü çeyrekte iyi bir performans sergileyememiş ve yüzde 7,8 daralmıştır. Son 15 ayda inşaat sektörü ortalamada yüzde 8,7 küçülmüştür ki diğer hiçbir sektörde bu oranda bir gerileme söz konusu değildir. Diğer taraftan son faiz indirimleriyle konut satışlarında bir hareketlilik gerçekleşse de önemli olan sürdürülebilir bir konut üretim ve satış performansının yakalanmasıdır. Kasım ayında 140 bine yakın konut satış rakamının gerçekleşmesi bizleri sevindirdi. Özellikle ipotekli konut satışında çok ciddi artış yaşandı. İpotekli konut satışları önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 724 oranında artış göstererek 44 bine yaklaştı. İlk el konut satışları geçen yıla göre yüzde 20’ye yakın bir artış sergiledi. İnşaat sektörünün geliştirilmesine yönelik atılacak her türlü adımın, alınacak her türlü tedbirin önemli olduğu kanaatindeyiz. Özellikle 2020’de ülkemizin hedeflediği büyüme oranını yakalaması, aynı zamanda işsizlikle mücadelede istediği noktaya varması için inşaat sektörünün yeniden canlanması gerektiğine inanmaktayız.

HAZIR BETON ÜRETİMİNDE İLK KEZ ÜÇ AY SÜREN BİR HAREKETLİLİK YAŞANDI

Eylül, ekim ve kasım ayında hazır beton sektöründe yaşanan kıpırdanma, inşaat sektörü adına bizleri umutlandırdı. Son dönemde hazır beton üretiminde ilk kez üç ay üst üste devam eden bir hareketlilik olması önemlidir, zira inşaat sektörünün en önemli öncü göstergesi beton üretimi rakamlarıdır. Bu olumlu sinyallere rağmen inşaat sektörü henüz tam anlamıyla yönünü ve rotasını çizebilmiş değildir. İnşaat maliyeti yükselmeye devam etmektedir. Eylülde malzeme fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,5 oranında gerilemiştir. Ancak bu sefer işçilik maliyetlerinde çok ciddi bir artış gerçekleşmiştir. Bir yılda işçilik maliyetlerinde yüzde 25’e yakın yükselme söz konusudur ki bu, inşaat maliyetlerini toplamda yukarı çeken unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

2020’DE İNŞAAT, HAZIR BETON VE İLİŞKİLİ SEKTÖRLER 2019’A KIYASLA DAHA İYİ KONUMDA OLACAK

Bugüne kadar tecrübelerimiz göstermiştir ki inşaat sektöründeki hızlanma ve yavaşlama genel ekonomiye göre daha önce gerçekleşiyor. Sektörün, yurtiçinde faizlerin düşük olduğu dönemlerden ve yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisinin yüksek seyrettiği dönemlerden oldukça verimli şekilde faydalandığını görüyoruz, ancak risk iştahının ve ekonomik güvenin zayıfladığı zamanlarda ise, sektörün kırılganlaştığına şahit oluyoruz. Gerçekleşen faiz indirimleri, Türkiye’nin jeopolitik riskinin görece azalması, derecelendirme kuruluşlarının ve uluslararası kuruluşların Türkiye’ye ilişkin beklentilerinin iyileşmesi, Türk lirasının değerini korumaya devam etmesi bizlerin 2020 beklentilerini olumlu etkilemektedir. 2020 yılında inşaat, hazır beton ve ilişkili sektörlerin 2019’a kıyasla daha iyi bir konumda olacağı kanaatindeyiz.