Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Boyabat Barajı ve Hidroelektrik Santrali

Enerji Piyasası Kanunu (EPK) ve Mevzuatı çerçevesinde Boyabat Elektrik Üretim ve Ticaret Ltd. Şti´ye verilen lisansa dayanarak yapımına başlanan Boyabat Barajı ve Hidroelektrik Santrali İnşaatı´nı Doğuş İnşaat üstlendi. Proje, Türkiye´de hidroelektrik alanında en büyük özel sektör yatırımı olma özelliğine sahip.

Proje Türkiye´nin kuzeyinde, Karadeniz´den yaklaşık olarak 123 km iç kesimde, Kızılırmak Nehri üzerinde Durağan İlçe Merkezi´nin 10 km güneybatısında yer alıyor. Enerji sağlanması amaçlanan projenin alanı kuzey ve batıda 1500-1600 m yükseltilere erişen Ilgaz Dağları ile çevrili. Baraj yeri Samsun´un 120 km batısında ve Sinop´un 80 km güneyinde bulunuyor. Aynı zamanda baraj güneyde Kunduz ve Çat Dağları ile çevriliyor. Mansabında ise Altınkaya Baraj gölü yer alıyor.

Boyabat Barajı beton ağırlık tipindedir. Enerji santrali barajın gövdesine bitişik ve Dolusavağın altında yer altında yer alıyor. Santral her biri 176 MW gücünde olmak üzere 3 üniteyi içeriyor. 1 Aralık 2008´de başlayan projede baraj gövdesi yamaç kazıları memba ve mansap batardoları, kret seviyesi olan 335 m kotundan, mevcut nehir tabanı kotu olan 190 m´ye kadar tamamlanmıştır. Diğer çalışmalarsa halen devam ediyor.

DEVAM EDEN ÇALIŞMALAR

+ 190 m kotu altı baraj temel kazıları devam etmektedir. 140 m kotuna kadar baraj temel kazısı devam edecektir.

+ Santral bölümü yamaç ve temel kazıları devam etmektedir.

+ Santral ve şalt sahası ulaşım yolu ve tünellerin inşaatlarına devam edilmektedir.

+ Ulaşım ve bağlantı tünellerinin ve enjeksiyon galerilerinin inşaatlarına devam edilmektedir.

Beton Üretimi Ana Ekipman grubu olarak:

+ 1.200 ton/saat kapasiteli Kırma-Eleme Tesisi,

+ 540 m3/saat kapasiteli Beton Santrali,

+ Buz, Soğuk Su, Soğuk Hava ile Sıcak Su, Sıcak Hava Üretim Tesisi,

+ Beton Taşıma Konveyor Sistemleri

+ Büyük kapasiteli 4 adet Kule Vinçten oluşan makine ve ekipmanların sevkıyat ve kurulum çalışmaları devam etmektedir.