Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Isıya ve suya dayanıklı dış cepheler

En güzel örneklerini İstanbul Boğazı´ndaki yalılarda hala görebileceğimiz, “Americansiding Polimer Cephe Kaplama Sistemleri”nin keşfine de ilham kaynağı olan ahşap yalı baskı, yaklaşık yüz yıldır Osmanlı ve Türk mimarisinde önemli bir yer teşkil etmiştir. Boğazı bir inci gibi süsleyen ahşap yalı baskı daha sonra yabancı yatırımcıların dikkatini çekerek 1945’ten günümüze gelen teknolojik ilerleme ve Ar-Ge çalışmalarının sonucunda vinil cephe kaplama sistemleri ile yeniden hayat bulmuş ve yapıların cephelerini süslemeye devam etmiştir.

Günümüzde vinil siding, Avrupa standartlarında coextrüzyon teknolojisi ile ‘minimum 1 mm, maksimum 1,20 mm kalınlığında’ üretilmektedir. Bu teknoloji, malzemenin çift katmanlı olmasını sağlar; üst katman %15-25, alt katman %75-85 oranında üretilir. Üst katmanda malzemeyi UV ışınlara karşı koruyan ve malzemenin üzerindeki ahşap deseni vermede yardımcı olan ham maddeler bulunurken, alt katmanda ise alev geciktirici ve iklim koşullarındaki sıcak-soğuk hava değişikliklerinde malzemenin direncini ve dayanıklılığını sağlayan ana ham maddeler bulunmaktadır. Dolayısıyla ısıya ve suya dayanıklı bir dış cephe kaplama malzemesidir. Bununla birlikte vinil siding’i geliştirerek günümüze getiren yabancı ülkeler, enerji verimliliğinin de farkına varmış, küresel ısınma, artan enerji fiyatları, tükenen enerji kaynakları nedeniyle yalıtıma önem vermiş ve vinil siding sisteminin de altında kullanılabilecek yalıtım malzemelerinin üretimine ve geliştirilmesine hız vermişlerdir.

Americansiding vinil yalı baskı sisteminin görevi yapıyı korumaya alıp, boya ve bakım giderini ortadan kaldırmaktır. Bununla birlikte yapılan uygulamalarda sağladığı yalıtımla mevcut binaların enerji tasarrufuna katkıda bulunmaktır. Americansiding, alt yapısında kullanılan Bonuspan ısı yalıtım levhaları sayesinde ısı tasarrufu ve yine alt yapıda kullanılan nem bariyeri sayesinde de su yalıtımı sağlamaktadır. Görülen o ki; alt yapıda ısı yalıtımı ve su yalıtımı ile birlikte uygulama yapılan bu sistem, Americansiding uygulanması ile birlikte yapının dış cephe ile ilgili sorunlarını bloke edip, her yönü ile fayda sağlamaktadır. Örneğin, 5 yılda bir boya ve bakım giderini de ortadan kaldırması, tüketicinin bu konudaki harcamalarında ciddi boyutta katkı sağlamaktadır. Americansiding’in uygulaması paket sistemdir ve bu sistem 50 yıl kapsamlı garanti altındadır.

Günümüzde enerjiden tasarruf için yalıtımın önemi sadece ısı yalıtımı olarak değil; küresel ısınmanın etkisiyle sıcaklık artışı sonucunda soğutma ihtiyacının doğmasıyla, soğutma amaçlı elektrik enerjisi tüketiminin tasarrufu için de ön plandadır. Ülkemizdeki binalarda enerji tüketiminin yaklaşık %80´i ısıtma amacıyla kullanılırken, yaklaşık %15 oranında da elektrik enerjisi tüketilmektedir. Bu doğrultuda ısı yalıtımı sayesinde enerjiden en az %45 tasarruf sağlanmaktadır.

Avrupa’daki binalarda yalıtım oranı %95 iken, Türkiye’de bu oran sadece %26’dır. Eryap A.Ş., ülkemizdeki enerji tasarrufunun ve ülkemize sağlayacağı katma değerin farkında olarak ürettiği Americansiding dış cephe kaplama sisteminin yalıtımı sayesinde, binalarda %45’lere varan bir enerji tasarrufu elde etmektedir. Americansiding, uygulamalarda sağladığı yalıtım sayesinde, ülke ekonomisine zarar veren yıllık 7,5 milyar dolarlık enerji kaybının azalmasına katkıda bulunmaktadır.