Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Okyanus ötesi yatırımcılar Türkiye pazarı ile ilgileniyor

Gayrimenkul sektörünün önde gelenleri İstanbul’da düzenlenen PwC-ULI panelinde bir araya geldi. “Küresel Ekonomik Gelişmeler Sonrası Türkiye Gayrimenkul Piyasası’nı” değerlendiren Cushman&Wakefield Yatırım ve Sermaye Piyasaları Direktörü Didem Erendil Tüzer, Ortadoğulu yatırımcıların ardından küresel emeklilik fonlarının da yüzünü Türkiye’ye çevirdiğini söyledi.

TÜRKİYE’DEKİ YATIRIMCI PROFİLİ ÇEŞİTLENİYOR
Türkiye gayrimenkul yatırım piyasasındaki son 10 yıllık Avrupalı yatırımcı hakimiyetinin giderek çeşitlendiğini belirten Tüzer, Ortadoğulu yatırımcı ilgisini, Azerbaycan ve Rusya’nın takip ettiğini ve son olarak Singapur ve Çin başta olmak üzere Asya-Pasifik Bölgesi’ndeki devlet fonlarının Türkiye ile ilgilenmeye başladığını vurguladı.

Tüzer, “GIC’nin Türkiye’ye Rönesans ortaklığı ile girişi bölge yatırımcıları için önemli bir endikasyon teşkil etti. Bunların yanı sıra özellikle 2013 yılında ikinci kredi notu artışını takiben küresel emeklilik fonlarının Türkiye pazarını incelemeye aldıklarını görüyoruz. Kuzey Amerika ve Kanada fonları kendi bölgelerinde yatırımların doyuma ulaşması ile Türkiye’yi de içine alan Avrupa bölgesi içerisinde yatırımlarını artırmaya başladı.  Bu fonların yakın gelecekte Türkiye için önemli sermaye alternatifleri olacaklarını düşünüyorum” diye konuştu.
Mayıs itibariyle FED’in tahvil alımlarını düşürmesi, son aylarda devam eden politik süreç ve de yaklaşan yerel seçimlerin yarattığı belirsizliğin piyasayı incelemeye alan yabancı yatırımcıları beklemeye zorladığını vurgulayan Didem Erendil Tüzer, Kuzey Amerika ve Kanada bölgesinden emeklilik fonları bu dönemde yatırım kararlarını yavaşlattıklarını duyurdu.