Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Abu Dabi’de yer alan prestijli okul projesi Al Shohub’ta AE Arma-Elektropanç imzası

Dünya çapında, elektrik, elektronik, mekanik ve bilgi-iletişim teknolojileri alanlarında, teknik servis sağlayıcı Imtech N.V.’nin ortağı AE Arma-Elektropanç  Birleşik Arap Emirlikleri’ nde örnek okul projesi Al Shohub Özel Okulu’nun teknik müteahhitliğini yapacak. Bin 300 öğrenci kapasiteli ve içinde bulunan kütüphane, spor salonu, odotoryum, laboratuarlar, yüzme havuzları, oyun alanları ve mimari yapısı ile prestijli bir okul projesi olarak tasarlanan Al Shohub, 23 bin 225 metrekarelik bir alanda 13 bin 538 metrekare kapalı inşaat alanına sahip. MEP kontrat bedeli 24.5 milyon dirhem olan ve 1 yıllık bir inşaat süresinde yapılması planlanan projenin ana müteahhiti Nurol LLC, kontrol firmasi Makan Mühendislik ve Müşavirlik’tir.

PROJEYE AİT TEKNİK DETAYLAR
AE Arma-Elektropanç, Al Shohub Özel Okul Projesi Proje Müdürü Yaseeen Ali’nin anlatımıyla projenin teknik özellikleri şu şekilde:

ELEKTRİK TESİSATI
Okulun ana binası, dışında yer alan servis bloğundaki orta gerilim odasındaki bir adet QRM bir adet TRM ve her biri 1500 kVA olan 3 adet trafo ile besleniyor.

Alçak gerilim kapasitesi 2500A olan 3 adet ana pano ile başlıyor. Toplam güç 3,666.6 kW olup endüksiyonlu ekipmanların oluşturduğu güç kaybını önlemek için 325 kVAr, 250 kVAr ve 190 kVAr kapasiteli 3 adet kapasitör paneli ana elektrik odasında bulunuyor. Zayıf akım sistemleri kapsamında hayata geçirilen işler şöyle:

• Data, Telekom Sistemi
• CCTV Sistemi
• Yangın Alarm Sistemi
• Merkezi Batarya (Acil Aydınlatma) Sistemi
• Seslendirme ve Acil Anons Sistemi
• BMS Sistemi
• Aydınlatma Kontrolu Sistemi

DATA, TELEKOM SİSTEMİ
Sistemde okul yönetiminin bütün data trafiğini kontrol ettiği bir merkez bulunuyor. Ana sunucu bu merkezde yer alıyor.

Bunun dışında binaya dağıtılmış 5 adet telekom odası bulunuyor. Bu odalar ana merkeze multimode fiber optik kablolar ile bağlanıyor. Sunucu ile ana merkezdeki MDF arasındaki bağlantı ise single mode fiber optik kablo ile sağlanıyor. Abu Dabi’deki bu projede Dubai’de olduğu gibi telefon ve data prizlerine Cat6 kabloları ile gidiliyor.

CCTV SİSTEMİ
Okulda IP bazlı CCTV sistemi bulunuyor. Dahili kameralar Zayıf Akım odasında, harici kameralar ise güvenlik odasında monitör edilebiliyor.

YANGIN ALARM / MERKEZİ BATARYALI ACİL AYDINLATMA / SESLENDİRME VE ACİL ANONS SİSTEMLERİ
Yangın alarm sistemi 4 looplu olup ana girişte bulunan ana yangın kontrol paneli ve güvenlik odasındaki repeater paneli ile kontrol ediliyor. Yangın sistemi mekanik ekipmanlar ile bir arayüz sayesinde haberleşiyor. Merkezi bataryalı acil aydınlatma sistemi 3 ana panelden oluşuyor. Bunlardan 2 tanesi zemin kat telefon odasında  üçüncüsü ise birinci kat telefon odasında bulunuyor.

Bunun dışında acil durumlarda okulun bir an önce boşaltılabilmesi için Acil Anons Sistemi Yangın Alarm Sistemi ile birlikte çalışıyor.

BMS SİSTEMİ

BMS Sistemi sayaçlar ve mekanik ekipmanları kontrol ve monitör ediyor. Güvenlik odasından HVAC sistem ekipmanlarını monitörlemek ve kontrol etmek mümkün. Aynı şekilde temiz su sistemi pompalarına, yangın pompalarına ve sulama sistemine ait  tanklardaki su seviyesi monitör edilebiliyor. Zayıf Akım Sistemleri de BMS ile entegre.

AYDINLATMA KONTROLÜ
Aydınlatma kontrolu odotoryumda kullanılıyor. Buradaki etkinliklerin gereksinimine göre farklı ambiyanslar oluşturacak şekilde tasarlandı. Elektrik ve elektronik sistemleri dışında kalan mekanik sistemler kapsamında yapılan işler ise şöyle:
• HVAC Sistemi
• Yangın Söndürme Sistemi
• Sulama Sistemi
• Temiz Su Sistemi
• Drenaj Sistemi
HVAC SİSTEMİ
HVAC sistemi toplam kapasitesi 746 ton olan 3 adet su soğutmalı, soğutma grubundan oluşuyor. Belirtilmiş olan toplam soğutma kapasitesine split üniteler ve CCU’lar dahil değil.

Sistemde 4 adet primer soğutma sirkülasyon pompası bulunuyor. Her birinin kapasitesi 615 GPM olan bu pompalar 3 asıl ve bir yedek olarak çalışıyor.  Ayrıca sistemde 1 asıl ve 1 yedek olmak üzere 1850 GPM kapasiteli iki adet sekonder pompa mevcut.

Binanin soğutulması çatıda bulunan AHU’lar ile yapılıyor, sadece servis bloğunda soğutma, split üniteler ve FCU’lar ile sağlanıyor.

Bunların dışında bazı servis odalari FCU ile server odası ise sıcaklık ve rutubet kontrolunun yapılabilmesi için bağımsız bir CCU ile soğutuluyor.
YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ
Yangın Söndürme Sisteminde her biri jockey, dizel ve elektrik pompaları ile birlikte kullanılan 2 adet pompa seti bulunuyor. Her birinin kapasitesi 1000 GPM olan pompa setleri dış sahadaki yangın hidrant sistemini ve bina içindeki sprinkler ve yangın söndürme hortumlarını besliyor.

Bunların dışında yangın söndürme için bazı odalarda FM200 gazlı söndürme sistemleri kullanılmaktadır.

SULAMA SİSTEMİ
Dış sahada bulunan bitkilerin sulanması için 42 GPM’lik bir pompa kullanılıyor.

TEMİZ SU SİSTEMİ
Temiz su sisteminde 70 bin 20 galon kapasiteli bir yer altı tankı bulunuyor. Bunun 14 bin 340 galonu içme suyu, 50 bin 200 galonu yangın söndürme ve 5480 galonu sulama sistemine ait.

İçme suyu çatıdaki iki tanka gönderiliyor. Bundan sonra 150 GPM’lik hidrofor setleriyle ana filtreleme sisteminden geçerek içme suyu soğutma makinelerine bağlanıyor. Ana filtreleme sistemine ilaveten içme suyu soğutma makinelerinin her birinde ayrıca filtreleme yapılıyor.

DRENAJ SİSTEMİ
Drenaj sistemi yerel idare ve uluslarası standart ve kodlara uygun şekilde şehir şebekesi rogarlarına bağlanıyor. Her rogar bağlantısından önce pis su çekvalfleri kullanıldı.

Ayrıca yağmur suyu çatı ve teras bölgelerinden toplanarak proje kapsamındaki rogarlar vasıtasıyla şehir şebeke hatlarına bağlandı.
ENERJİ TASARRUFU VE ÇEVRE DOSTU UYGULAMALAR
Aydıntatma armatürleri düşük enerji sarfiyatı kriterlerine uygunluk açısından LED modellerden seçilmiş ve montaji yapılmıştır.

Soğutma sistemi sirkülasyon pompaları frekans konvertorlu olarak seçildi, bu şekilde pompaların elektrik sarfiyatı ihtiyaca göre optimize edildi.

Su sarfiyatını ESTIDAMA kriterlerine uygun şekilde azaltmak için ileri teknoloji sifon sistemleri kullanıldı. Koridor ve salonların tavanlarının kurgusu gün ışığını kullanacak şekilde tasarlandı ve bu şekilde aydınlatma için kullanılan güç minimuma indirildi.

Dış saha aydınlatması ise gün ışığını algılayacak ekipman ile kontrol ediliyor.

Dış saha sulaması tamamen otomasyona bağlı damlama ve sprinkler sistemi ile yapılıyor.

Klima santrallerinin tamamı soğutma ihtiyacına göre elektrik sarfiyatını optimize edebilmek için frekans konvertorleriyle kontrol edilen fan motorlarına sahip.

Yüzme havuzu bölgesi klima santrallerinde ısı geri kazanım ve nemlendirici üniteleri bulunuyor.

Projenin elektrik ihtiyacının belli bir kısmının karşılanması için rüzgar enerjisinden faydalanan turbinler kullanıldı.

Ana panolarda reaktif güç kaybını önleyici ekipman kullanıldı.

Sensörlü lavabo bataryaları kullanılarak su sarfiyatı minimize edildi.

Güç kullanımını kontrol etmek için BMS sistemi Tali Panoları enerji sayaçları ile kontrol ediliyor.