Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Başoğlu kablo, beyaz eşya sektörünün de çözüm ortağı

1980 yılından günümüze kadar sektörün lokomotif markası haline gelen Başoğlu Kablo; beyaz eşya sektörüne yönelik kablo gruplama, profil conta gruplama, baskı conta, defrost ısıtıcı, gaz nakil boruları, sinyal lambaları gibi ürünler ve çözümler sunuyor.

KABLO GRUPLAMA

Başoğlu Kablo’nun Kablo Gruplama’da en çok hizmet verdiği alanlar beyaz eşya, aydınlatma, demiryolu, otomotiv ve raylı taşımacılık sektörleridir. Ürünün kullanım yerine göre tespit edilen devrelerine uygun kablo gruplama hizmeti veren firma, üretilen gruplama da müşteri isteğine göre yüzde 100 devre ya da fonksiyon testi yapmaktadır.
PROFİL CONTA GRUPLAMA
Beyaz eşya ve endüstriyel tip fırınlardaki sürekli değişim ve gelişim ile malzemeleri bozucu etkisi ve kimyasallara karşı dayanım istenen alanlarda contalara ihtiyaç artmaktadır. Bu alanlarda fonksiyonel bağlantılar için silikon contalar vazgeçilmezliğini sürdürmektedir.


Silikon contalar yırtılma mukavemeti, kompresyon özelliği ve yüksek sıcaklığa dayanım (max. 300 °C), buhar, yağ, kimyasal gibi ortamlar için uygun olarak üretilir.

Başoğlu Kablo teknik departmanı özel gereksinimleri esas alarak conta tasarımını titizlikle yürüterek müşteri isteklerine göre uygun malzeme üretimi sağlamaktadır. Çoğu fırın contalarındaki metal bağlantı parçaları, köşe klipsleri ve uç kancaları müşterilerle koordinasyon içinde Başoğlu teknik ekibi tarafından tasarlanmıştır.

BASKI CONTA
Beyaz Eşya firmalarına yönelik Set Üstü fırınlar için transfer, enjeksiyon, kompresyon yöntemiyle ihtiyaç ve kullanım alanlarına uygun termoset ve termoplastik malzemelerden conta üretimleri yapılmaktadır.

DEFROST ISITICI VE KABLOLARI
Evimizde, işyerlerinde ve buzdolabı, endüstriyel soğutma dolaplarının kullanıldığı her yerde, çatı gibi kar ve buzlanma bölgelerinde buz çözücü amaçlı rezistans devresi kablo şeklinde üretilmektedir.

Klasik yemek fırınları, ankastre fırınlar ve gaz ocaklarına yönelik; tam boy gruplama, bükümlü ve bükümsüz gruplama vardır. Çelik ve pirinç rekor gibi bağlantı elemanlarının montaj hizmetleri Başoğlu Kablo tarafından yapılmaktadır.
Sürekli teknoloji parkurunu yenileyen Başoğlu Kablo uluslararası standartlardaki tesislerinde tam otomatik kesim ve CNC büküm tezgâhlarıyla yüksek miktarlarda müşteri talebini hızlı ve esnek bir şekilde yerine getirme imkânına sahip.

Ürünlerinde sert, korozyona dayanıklı, yüksek çekme dayanımına ve kesilebilme özelliklerine sahip alüminyum gaz nakil boruları kullanılmaktadır.

Ürünler, değişik ölçü ve toleranslarda müşterilerin talebine uygun üretilmektedir.

SİNYAL LAMBALARI

Yılda 10 milyon adet direnç ve neon ampuller hariç çoğunlukla ev aletleri ve diğer tipte elektrik cihazlarında kullanılan sinyal lambası ve komponentler üretilmektedir.

Başoğlu, sinyal lambalarının tüm termoplasik parçalarını ve kablolarını üretmekte, kablo bağlantı ve montaj işlerini yürütmektedir. Sinyal lambalarının çoğu firmanın kendi tasarımı olmakla birlikte çeşitli modellerde tasarımı ve neon devreleri üretilmektedir. Firmanın kendi tasarımı olan sinyal lambaları VDE onaylıdır.
Başoğlu Kablo’nun tedarikçiliğini yaptığı firmalar şöyle: Alarko Carrier, Arçelik, Bertazzoni, Bompani, Bosch, Bosch Siemens, Bosch Termoteknik, Doruk Candy, Fagor, Frigoglass, Gorenje, Indesit, Philips, Simeco, Teka, Whirlpool, Vestel.

ARÇELİK
Arçelik A.Ş. dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği sektörü üzerine üretim yapmaktadır. Arçelik, pazarlama ve satış sonrası destek hizmetleri ile faaliyet gösterip yaklaşık 25 bin çalışanı ile hizmet vermektedir. Dünya üzerinde toplamda 14 üretim tesisi bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla Türkiye başta olmak üzere, Romanya, Rusya, Çin ve Güney Afrika’dadır. Dünyanın dört bir yanındaki satış ve pazarlama organizasyonu ve kendisine ait 10 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy ve Altus) 100’den fazla ülkede ürün ve hizmet sunmaktadır.
BOSCH TÜRKİYE
Türkiye’de 1910 yılında faaliyetlerine başlayan Bosch Grubu, bugün bir çok ayrı kuruluşu kapsamaktadır. Bunlar; Bosch Beyaz Eşya Ev Aletleri, Bosch Isıtma Ürünleri, Bosch Fren Sistemleri, Bosch Otomotiv Sektörü ve Yan Sanayi, Hidrolik Sistemleri… Bosch Isıtma Ürünleri Manisa’da doğalgaz ile çalışan kombi ve şofben üretmektedir. Bu şohbenlerin alt yapısında kullanılan Kablo ve Kablo Gruplama yapısını Başoğlu Kablo tedarik etmektedir.

ALARKO CARRIER
Alarko Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1954 yılında kurulmuştur. Isıtma, soğutma, havalandırma, su arıtma ve basınçlandırma alanlarında hizmet vermektedir. 1998 yılında, alanında dünyanın lider kuruluşu Carrier ile eşit oranda ortaklığa girdi ve şirketin adı Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak değiştirildi.

Teknolojisini yenileyen, dış pazarlara erişim olanaklarını ve rekabet gücünü arttıran Alarko Carrier’ın ana faaliyet konuları:
• Endüstriyel alanında Ar-Ge ve üretim
• Ticaret ve pazarlama alanında pazarlama ve satış, mühendislik ve proje hizmetleri, sistem satışları, ihracat, temsilcilik ve ithalattır.

İstanbul’daki genel yönetim, büro ve iki fabrika ile Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) 60 bin m² lik alanda kurulan yeni kompleksine Ekim 2000’de taşınan Alarko Carrier, burada faaliyetine devam etmektedir.

Alarko Carrier’ın endüstriyel faaliyetleri, Genel Yönetim Merkezi’ne bağlı olarak, Gebze Ana Üretim Tesisleri ile Dudullu Radyatör Üretim Tesisi’nde; ticaret ve pazarlama faaliyetleri ise İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya büroları tarafından yürütülmektedir.