Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Ege Seramik yeni serileri beğeniye sunuyor

Ege Seramik’in kuruluşu ve vizyonundan bahsedebilir misiniz?
[kutusol=4046]Göksen YEDİGÜLLER: Ege Seramik 1972 yılında kuruldu. Türkiye’de seramik üretimini yapan ilk firmalardan bir tanesi. Bu süreç içerisinde hep ilklerin markası olmayı kendine vizyon edinmiş. 2014 yılında da öncü firma olmanın getirdiği birtakım sorumluluklarla serilerimizi hazırlıyoruz. Onyx mermer görüntüsünde olan serilerimizle kreasyonlarımızı da Unicera Fuarı kapsamında beğeniye sunmuş olduk. Yaz ve sonbahar dönemi için de kreasyonlarımızı hazırlıyoruz. Bu şekilde daima sektörün yenisi ve iyisi olma ilkesiyle ilerliyoruz.

Üretim kapasitenizden bahsedebilir misiniz?
▶ Yaklaşık olarak 22 milyon adet seviyesinde üretim yapıyoruz. Yüzde 40’ını dış pazara, yüzde 60’ını iç pazara sunuyoruz. Full kapasite çalışıyoruz, ürettiğimizin tamamını satıyoruz.
Ürün gamınızı geliştirirken nelere dikkat ediyorsunuz?
▶ Bu bir takım oyunu. Üretimin ve piyasanın dinamikleri var, satış pazarlamanın dinamikleri var. Bu takım beraber kurgulanıyor. Ürünlerimiz bu kurgu sonucu ortaya çıkıyor. Satış ve pazarlamanın istekleri, pazarın istekleri var. Bir yandan da üretim kabiliyeti söz konusu. Bu kıstasların hepsi değerlendiriliyor. En sonunda ürün ortaya çıkıyor. Herkes birbirini tamamlayabildiğinde güzel sonuçlar elde ediliyor.

2013 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?
▶ 2013 yılı firmamız adına çok başarılı geçti. İnşaat sektörü açısından da oldukça başarılı bir yıldı. 2014 yılında her ne kadar karamsar bir tablo çizilse de ben olumlu gelişmeler yaşanacağını düşünüyorum. İyi üretim yapan ve kaliteli hizmet veren marka kazanacaktır. Bu özellikleri olmayan firmalar negatif sonuçlar alacaktır, diye düşünüyorum.

Ege Seramik’in çevreci üretim politikaları nelerdir?
▶ Çevreci üretim faaliyeti içerisindeyiz. Bu konuda aldığımız ödüller başarımızı ortaya koyuyor. Fabrikamızda harcadığımız sudan tutun, üretimde oluşan tozlar bile geri dönüşüm işlemlerine tabi tutuluyor. Atığımız çıkmıyor. Atık çıkmaması zaten çevre konusunda en önemli unsurlardan bir tanesi. Gaz ve emülsiyon ile ilgili Türkiye ve dünyada alınan kararlara uygun davranıyoruz. Bu standartlar oluşmadan dahi biz ölçümlerimizi yapıyorduk. Şu anda yaptığımız ölçümlerde de gayet iyi sonuçlarla karşı karşıyayız.

Türkiye’deki denetim mekanizmaları hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
▶ Herkesin eşit koşullarda ve şartlarda çalışması ana unsur. Kullanılan hammaddelerin ve makinelerin Türkiye ve Avrupa standartlarına uygun olması gerekiyor. İşçi sağlığı ve güvenliğinin dikkate alınması ve normlara uygun olması gerekir. Bunu yapan firmaların belirli bir maliyeti var. Ancak yapmayan firmalar negatif etki yaratıyor ve ülke ekonomisine zarar veriyor. Devletin daha denetimci olmasını arzu ediyoruz. Bu şekilde bütün dengeler karşılıklı oturabilir. O zaman eşit rekabet koşulları oluşur.