Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İstanbul’da konut yerleşkesi

Proje Yeri: İstanbul
Proje Tarihi: 2013
Toplam İnşaat Alanı: 39.750m2
Mimari Proje: PAB Mimari Tasarım
İşveren: Sur Yapı

Sultanbeyli konut yerleşkesinde temel yapılaşma stratejisi, bir sokak dokusu tanımlayan açık alanlar sistemi ve bu sisteme entegre edilmiş, sürprizli arka alanlar üzerinde şekillenmektedir.  Arazinin sahip olduğu yoğunluk, arazi çeperine dizilen ve geniş bir ortak açık alan tanımlayan klasikleşmiş bir yerleşime imkan verse de benimsenen sokak dokusundaki yerleşim stratejisi, insan ölçeği ile doğru bir iletişim kurmayı, tanımlı açık alanlar elde etmeyi ve arazi sınırlarına dayanılmadığı için arka cephelerin de tanımlı açık alanlara bakabilmesini sağlamaktadır.
Blokların arazi üzerine yerleşiminde dairelerin güneşlenme süreleri ve hakim rüzgar yönü belirleyici olmuştur. Farklı açılarla arazi üzerine yerleşen doğrusal bloklar projeye dinamik bir karakter kazandırırken, açık alanları tanımlamaya ve bölmeye yardımcı olmaktadır. Doğrusal blokların yükseklikleri 6 ila 10 kat arasında değişmekte ve az katlı yapılaşma ile siluette hareketlilik sağlanmaktadır. Daha alçak blokların arazinin güney bölümünde konumlanması ile orta aksta yer alan açık alanların aşırı gölgelenmesi engellenmiştir. Blokların yerleşimleri, hakim rüzgar yönü olan poyraz ve lodosun orta aksta sürekli koridor etkisini engelleyecek şekilde planlanmıştır.

Sokak dokusunu tanımlayan orta aks üzerindeki açık alanlar, giriş kapısından itibaren kişiyi karşılayan sürekli bir yaya yolu ve su kanalı ile birbirlerine bağlanmaktadır. Orta aks üzerindeki açık alanların devamında çocuk oyun alanı ve su üzerinde konumlanan küçük bir meydan bulunur. Arka bahçeler orta aksa yaya yolları ile bağlanmaktadır. Arazinin kuzeyinde spor tesisleri, güneyinde de bir koru ve içerisinde yürüyüş yolu bulunmaktadır.