Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası

Proje Yeri: Tekirdağ
Proje Tarihi: 2009
Uygulama Tarihi: 2010-2011
Toplam İnşaat Alanı: 12.000m2
Mimari Proje: PAB Mimari Tasarım
İşveren: Namık Kemal Üniversitesi Rektörlüğü

Namık Kemal Üniversitesi kampüsünde yer alan Tıp Fakültesi Morfoloji Binası, tıp eğitiminin ilk üç senesini kapsayan teorik eğitim ve laboratuvar çalışmaları için kullanılmaktadır.  Yapı, öğretim elemanlarının ofislerini, laboratuvarları ve derslikler ile amfileri içeren üç ayrı bloktan oluşur. Çökertilmiş avlular ile tüm mekânlara azami doğal ışık ve hava alınırken, izleri blokların kütlesel hareketleriyle oluşan avlular aynı zamanda kütlenin biçimsel ifadesini de tamamlar.

Ana girişin yapıldığı A blok; amfiler, derslikler, kafeterya ve okuma salonu ile öğrenci kullanımına ayrılmıştır. C blok, bir galeri çevresine yerleşen ofis düzeni içerisinde öğretim elemanlarına yönelik düzenlenmiştir. B blok ise laboratuvarlar, seminer ve toplantı odaları ile hem öğrencilerin hem öğretim elemanlarının ortak kullanımı için tasarlanmıştır.

Cephe tasarımında, bir kamu yapısının gerektirdiği ekonomik ihtiyaçlar öngörülerek sıva ve boya gibi en konvansiyonel yapı malzemelerinden yararlanılmış. Ancak cephede renk ile kompozisyon ve batı ve güney cephelerinde de güçlü güneş ışığını perdelemek için renkli güneş kırıcı elemanların kullanımıyla yapının cephe dili zenginleştirilmiştir. Ekonomik malzeme seçimleriyle dahi nitelikli ve özgün bir cephe karakteri üretmek temel amaç olmuştur.