Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Trıotex Adnan Menderes Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali’nde

2032’ye kadar işletme haklarını satın alan TAV’ın yükleniciliğini üstlendiği ve alt yükleniciliğini Lamda Grup’un yürüttüğü Adnan Menderes Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali genişletme projesinin çatılarında İstanbul Teknik’in TrioTex markalı ürünleri tercih edildi. İzmir’in yakın zamanlı en büyük projelerinden olan Adnan Menderes Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali, çok çeşitli tiplerde çatı detaylarından oluşuyor. İskele bina çatılarının 11 bin m2, teras çatıların ~6.500 m2, origami çatı arası terasların 4 bin m2 ve terminal bina çatısının 4 bin m2 alana sahip olduğu projede toplam 25.500 m2 TrioTex ürünü kullanıldı. Terasların; çelik konstrüksiyon, trapez sac, reflektif buhar kesici 160 gr/m2 taş yünü 5 cm 150 kg/m3, PVC membran 1.2 mm kalınlık UV dayanımlı kesit detayından oluştuğu proje kesitlerinde reflektif buhar kesici olarak TrioTex RFX 180 170 gr/m2 ve folyo bandı kullanıldı.

Bu kesitte ürünün görevi alttan yükselen buharın taş yününe ulaşmasını önlemek böylece PVC membran altında yoğuşma oluşturabilecek bir buharın kesite girişinin engellenmesidir. Sistemde buhar kesici alttan taş yününü bohçalayarak buhar geçirmez bir profil veya membrana uygun yapıştırıcı ile bağlanır. Origami çatıların kenar duvarlarında da metal kenet altında buhar dengeleyici  kullanılmıştır. Bu kesitte galvaniz sac profil, taşyünü, buhar dengeleyici (nefes alan örtü) ve metal kenet kaplama kullanılmıştır. Buhar dengeleyici olarak TrioTex 135 132 gr/m2 ürün tercih edilmiştir. Çatı ve cepheler için en uygun çözümleri sunan TrioTex ürünü ile genişletme çalışmaları yapılan Adnan Menderes Havalimanı’nda yolcu ve uçuş trafiğinin arttırılması ve bölgenin ekonomik gücüne büyük katkıda bulunacağı öngörülüyor.