Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Viko, öğrencilerle birlikte yeni nesil topraklı fiş geliştirdi

Türkiye’nin elektrik anahtarı ve priz sektöründe öncü kuruluşu VİKO, Ar-Ge çalışmalarına da büyük değer veriyor. Bu anlayışla kendi bünyesinde bulunan Ar-Ge merkezinde birçok yeni ürün geliştiren VİKO, Türkiye gençlerinin kendilerini geliştirmeleri için de olanak yaratmayı bir kurum kültürü olarak benimsiyor. VİKO, genç beyinlerin içindeki potansiyeli ortaya çıkarmak ve üniversiteler ile iş birlikleri oluşturmak amacı ile hayata geçirdiği projelerin bir yenisini daha Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü öğrencileri ile gerçekleştirdi. VİKO’nun Ar-Ge Merkezi ile ortak bir proje geliştiren öğrenciler, topraklı prizi yeniden tasarladı.

“ÖĞRENCİLERİN ENDÜSTRİ DENEYİMİ KAZANMALARINA İMKAN TANIYORUZ”
Üniversiteler ile sanayi kuruluşları arasında köprü kurmak gerektiğini vurgulayan VİKO Ar-Ge Merkezi Direktörü Orhan Ünal, “İnovatif tasarımlar ile fark yaratma günümüz dünyasının yeni arayışları arasında yer alıyor. VİKO olarak üniversite-sanayi iş birliğine her zaman çok önem verdik. Bu kapsamda rol model olmaya gayret gösteriyoruz. Bugüne kadar Sakarya Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ile çok değerli proje iş birlikleri gerçekleştirdik. Marmara Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz ‘Topraklı Fiş’ temalı bu proje ile öğrencilerin endüstri deneyimi kazanmalarına imkan tanıdık. Öğrencilerimizin proje yolculuğuna kattığı farklı bakış açıları bizlere de heyecan verdi.” dedi.

“ÖĞRENCİLERİN PROFESYONEL DENEYİMLERİNİ ARTIRMAK BİZİM İÇİN MUTLULUK VERİCİ”
VİKO Genel Müdürü Nusret Kayhan Apaydın, “Bu proje ile geleceğin tasarımcılarının keşif yolculuklarına eşlik etmek bizleri çok mutlu etti. Genç endüstri ürünleri tasarımcısı adaylarının endüstri kuruluşlarının gerçek tasarım sorunlarıyla karşılaşmalarını, endüstrinin ciddi çalışma ve üretim koşullarıyla tanışmalarını sağlayarak profesyonel deneyimlerini artırmak bizim için mutluluk vericiydi. Projeye katkı sağlayan başta Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü’nün değerli akademisyen ve öğrencileri ile VİKO yöneticilerine teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

“BU PROJE İLE ÖĞRENCİLER, TASARIM YAPMA DENEYİMİ YAŞADILAR”
Marmara Üniversitesi Proje Yöneticisi ve Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Arslan Özbiçer “Tasarımla üretimi birlikte ele alan endüstri kuruluşları ile iş birliği yapmak bölümümüzün en büyük hedefleri arasında yer almaktadır. Bu proje ile henüz eğitim aşamasında olan öğrenciler, profesyonel veriler doğrultusunda tasarım yapma deneyimi yaşadılar. Tasarımın artı bir değer olduğu yaklaşımı ile bölümümüz öğrencilerine katkıda bulunan VİKO’ya çok teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.