Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

AVM’lerin, Eğitim ve Kültür Merkezlerinin tercihi Başoğlu Kablo

1980 yılından günümüze kadar sektörün lokomotif markası haline gelen Başoğlu Kablo; AVM, eğitim ve kültür merkezlerinin de aranılan çözüm ortağı. Birçok farklı kategoride yapıların tercihi olan Başoğlu Kablo’nun referans listesi oldukça uzun. Yalnızca çözüm ortağı olduğu AVM, eğitim ve kültür merkezlerinden bazıları şöyle: Akmerkez, Afganistan Bagram
Military Hospital, Baku Flame Towers, Brandium,
Crowne Plaza, El Fatech University – Libya, İstanbul Kongre ve Kültür Sarayı, Kipa Bodrum, Koç University, Maçka Plaza, Metro City, Nata Vega, Palladium Tower, Profilo Alışveriş Merkezi, Sabancı University, Süzer Plaza, Şişli Kültür Center, Tekfen Tower, Zorlu Center…
BAKÜ FLAME TOWER
Bakü’nün simgesi, alev şekli verilen ve 3 binadan oluşan Flame Towers. Azerbaycan’ın görsel şölen havası veren yapısı dünya üzerinde bir çok mimarların ve mühendislerin dikkatini çekiyor. Bu özel projenin tercihi de yine Başoğlu Kablo…

İş merkezi, otel ve konut gibi bölümlere yer verilen projede ve Bakü’ye tepeden bakış sağlayan muhteşem manzarasının yanı sıra Bakü’nün her noktasından görünebilme özelliği taşıyor. Konsept dizaynın HOK firması tarafından yapıldığı projenin detay dizaynı DIA Holding’e ait. Konut binası 33 kat (yaklaşık 190 m), otel binası 30 kat (yaklaşık 160 m), ofis binası ise 28 kat (yaklaşık 140 m) olarak inşa edildi. Flame Tower ismi, Bakü’de yanan ateşin, yeni şehirdeki bir sembolü olma özelliğinden kaynaklanıyor. Alev konsepti ile tasarlayan mimar, aydınlatma tasarımı yapan firma ile beraber, gündüz mimari olarak alevi ifade eden görüntünün gece de aynı etkiyi yakalamasını hedeflemiş. Binanın aydınlatma tasarımı da bu konsepte göre yapılmış. Üçü de farklı amaçlar ve yüksekliklerde olan binalarda bu etkiyi yakalamak için aydınlatma tasarımına oldukça önem verilmiş.

ZORLU CENTER
Rezidanslar, performans sanat merkezi (PSM), alışveriş merkezi, otel ve ofisleri ile İstanbul şehrine değer katan, dünya standartlarında mimari yapısıyla da ön plana çıkan  proje Zorlu Center’ın yanmaz kabloları Başoğlu Kablo’dan…
Dünya standartlarında mimari yapısıyla da ön plana çıkan Zorlu Center 21. yüzyıl İstanbul’unda kent dokusuna uygun bir simge yapı olmaya aday proje. Yaklaşık 100.000 m² bir alan yeşillendiriliyor. Dört kuleden geniş olanı otel kulesi diğer üç kule rezidans kulesi. İki salonu bir performans sanatları merkezi / kültür merkezi yer alıyor. Zorlu, Sosyal sorumluluk için düşünülen proje kapsamında öne çıkan yapı PSM’dir. 50.000 m²  kapalı alana sahip bu bölümde sanatın çeşitli dallarına ev sahipliği yapmak üzere çok amaçlı olarak tasarlanan, müzikallerin ve oyunların dünya prömiyerlerinin sergileneceği Performans Sanatları Merkezi olarak yer verilecek. Proje 84.000 m² arsa alanına oturuyor. Toplam brüt alan 693.000 m².
PALLADIUM TOWER
Tahincioğlu, Türk gayrimenkul sektörünün önde gelen faal isimlerinden biri olup nitelikli perakende, ofis ve konut projelerinin yanı sıra birinci sınıf otellerin inşa ve geliştirme çalışmalarını yürütüyor. Palladium Ataşehir Alışveriş Merkezi ve Rezidans, Palladium Antakya Alışveriş Merkezi, Nidakule Kozyatağı ve Nidakule Göztepe Ofis ve Swissotel Grand Efes ve Kongre Merkezi başlıca yapıtlardan. Toplam 1,5 milyon metre karenin üstüne inşa edilen Paladium Tower Ekim 2014’te teslim edilecek. Palladium Tower’ın alt yapısından Başoğlu Kablo’nun yangın anında alev yürütmeyen, damlama yapmayan, korozif gaz çıkartmayan yangına dayanıklı kabloları yer alıyor. SIMH-O FE 180 Serisi kablolar her türlü test koşullarında başarı ile çıkmış ve bir çok kalite standartlarına sahip.

BRANDIUM ATAŞEHİR
Ataşehir’in yüksek bölgesinde, şehrin merkezinde, bütün bağlantı noktalarının kesişme noktasında yükselen Brandium Ataşehir, sadece modern bir yaşam alanı değil, Ataşehir’in eksiklerini tamamlayacak kadar yenilikçi. Geçtiğimiz aylarda açılan 4 katlı alışveriş ve yaşam merkezinde ev tekstilinden kozmetiğe, elektronikten giyime kadar farklı ürünler sunan 250 mağaza bulunuyor. Alışverişin çok ötesinde bir deneyimi ziyaretçilerine yaşatmayı amaçlayan mekanda kültürel faaliyetlere ayrılmış alanlar, gençler ve çocuklar için tasarlanan eğlence merkezleri, dünya mutfaklarından fast food’a kadar farklı seçenekler sunan restoranlar, bowling salonu, sinema ve tiyatro salonları gibi pek çok hizmet yer alıyor.

Projede en son teknolojiyi kullanıma özen gösterilmiş. Sadece yangın güvenliğine proje maliyet bedelinin yüzde 7’si ayrılmış durumda. Projede yangına dayanıklı, tesisat, kablo, yangın merdivenleri gibi her türlü mekanik ve otomatik her türlü imkan kullanılıyor.

Projede yangın güvenliği ön plana çıkartılmış, kapalı ortamın gerektirdiği can ve mal güvenliğine karşı hassasiyet gösterilmiştir. Bu gibi yapılar örnek: alışveriş merkezleri, hava limanları, hastane, okul, tiyatro, plaza ve iş merkezleri gibi yerler için çözüm üreten Başoğlu Kablo; Bureau Veritas’dan onaylı, SIMH-OTM markasıyla FE 180 sınıfı Silikon Yangın Güvenlik Kablosunu bilgi birikimi ve tecrübesiyle ülkemizde gerçek anlamda üretebilen ilk firma konumunda.