Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Binalarda yeni trend: Green Retrofitting (yeşil tadilat)

[kutusol=4057]Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel, geçtiğimiz günlerde jüri üyesi olarak katıldığı ve MIT’nin düzenlediği vaka analizi yarışmasında Green Retrofitting’in (Yeşil Tadilat) gündeme geldiğini vurgulayarak şunları söyledi: “‘Yeşil Tadilat’ olarak çevirebileceğimiz Green Retrofitting artık dünyada önemli bir trend. Yani eski binalar yıkılsın mı, yoksa elde mi tutulsun? Eski binaların tadil edilmesi yaklaşımı ön planda artık. Ancak temel koşul yeşil olmaları” dedi. Avrupa’da ve ABD’de Green Retrofitting’in önemli bir konu haline geldiğini de belirten Çamlıbel, genel kabulün mümkünse mevcut binaların kullanılması ve yeşil tadilat yapılması olduğunu söyledi. Çamlıbel “Artık Yeşil Tadilat’la (Green Retrofitting) mevcudun bir kısmını da olsa kullanma yaklaşımı çok ön plana çıkıyor. Burada önemli olan binanın, kullanıcının, çevrenin ve yasaların kriterlerine uyulması. Eğer tüm bu koşullar müsaade ediyorsa mevcut binalardan iyileştirme ile yararlanmak doğal olarak tercih edilen yöntem olacak.  Ancak mevcut binada özellikle ofislerde kat yükseklikleri ve modern mekanik/elektrik sistemlere müsaade eden mevcut bir strüktür olması ve ülkemiz için en önemlisi de deprem şartnamesini sağlaması gerekliliği bulunuyor” dedi.
Panelistler tarafından her açıdan masaya yatırılan Green Retrofitting’in hem yerleşim ölçeğinde hem de bina ölçeğinde maliyetleri düşürdüğü, kentlere değer katarak tarihi dokuyu koruduğu üzerinde duruldu. Ancak her bina ya da yerleşimin de green retrofitting’e uygun olmadığı özellikle vurgulandı. Panelde, yeni yapılacak yeşil binaların yaklaşık yüzde 3’ü oranında gerçekleştirilecek bir harcamayla eski binalarda yeşil tadilat yapılabileceği vurgulanırken, yeşil tadilat gören binalardan enerji tasarrufunda yüzde 10 ila 20 arasında da verim alınabileceği belirtildi. Üstelik yeşil tadilat görmüş binaların da yeni bina olarak kabul edilmesi; yatırımcısına satış ve kiralamada avantaj sağlayabiliyor.

Panelde ayrıca yeşil binaların devlet tarafından desteklenmesi de önemli bir mesaj olarak dinleyenlerle paylaşıldı. Yurtdışında kamu otoritelerinin yeşil binalara verdikleri teşviklerle ülkelerdeki enerji verimliliği ve tasarrufuna da katkıda bulundukları belirtildi. Verilen teşvikler arasında yeşil binalar için imarın yükseltilmesi, yeşil sertifikalı projelerin danışman firmalarının ücretlerinin temin edilmesi, 200-400 bin dolar kadar bütçe desteği verilmesi, 3 yıl süresince yüzde 40-60 civarında emlak vergisinden muaf tutulması, konu hakkında bilinçlendirme çalışmaları ve eğitimlerin verilmesi gibi hususlar bulunuyor.