Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

EAA finalde

Organizasyonu Avesta Grup tarafından yapılan iki aşamalı uluslararası mimari proje yarışması için yüzlerce mimar arasından ilk aşamaya davet edilen 30 grup içinden finalist olarak belirlenen 6 ofis, 10 Nisan 2014 tarihinde Breus Vakfı yöneticisi Shalva Breus tarafından açıklandı. Böylelikle EAA, dünyanın önde gelen grupları ile aşağıdaki listede yer alarak mimarlığın şampiyonlar liginde yarışmaya hak kazandı:
• EAA-Emre Arolat Architects, Türkiye
• Erick van Egeraat, Hollanda
• Isozaki, Aoki & Associates, Japonya
• John McAslan / Ralph Appelbaum   Associates, İngiltere/Amerika
• Robbrecht en Daem, Belçika
• Stephan Braunfels Architekten BDA,   Almanya

Yarışmaya Japonya, Rusya, Amerika, Fransa, İspanya, Çin, Türkiye, Belçika ve Hollanda’dan gruplar davet edilmişti. Uluslararası bir jüri tarafından değerlendirilecek olan projeler içinden kazanan grubun Haziran 2014’te açıklanması bekleniyor.

EFSANEVİ SOVYET SİNEMASI UDARNİK YAPISI ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİNE DÖNÜŞTÜRÜLECEK
Rus girişimci ve hayırsever Shalva Breus’a göre “Son on yılda güncelliğini yitirmiş olan Udarnik, bir kez daha Moskova sanatının ateşleyicisi haline gelecek.” Yapı Kandinsky Ödülleri’nin de düzenleyicisi olan Breus Vakfı tarafından 99 yıllığına kiralandı ve Rusya’nın ilk özel müzesi olacak.

1931’de dönemin en önemli mimarlarından olan Boris Iofan tarafından tasarlanarak inşa edilen Udarnik, İkinci Dünya Savaşı’nın en karanlık günlerinde dahi işlerliğini yitirmeyerek onyıllarca sinema ve tiyatro yapısı olarak hizmet verdi. 1990’larda işlevinin değiştirilmesine ve önce bir otomobil galerisi, sonrasında ise kumarhane olarak işletilmesine karşın, Udarnik halen Rus Konstrüktivizmi’nin ölümsüz bir anıtı olarak görülüyor.

Nesiller boyu mimarları cezbetmeyi ve Moskovalılar için ikonik bir eser olma özelliğini sürdüren bu yapı için açılan yarışma ile ilgili olarak, halen EAA bünyesinde mimarlar, mühendisler, sanat tarihçileri ve müzeoloji uzmanlarından oluşan bir grup yoğun ve heyecanlı bir çalışmayı sürdürüyor.