Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Geogreen, Imperıal Savoy Otelin çatılarında

Yükleniciliğini Ufuk Turizm yaptığı Impreial Savoy Oteli’nin çevre düzenlemesinde ve çatı kaplamalarında İstanbul Teknik’in GeoGreen ürünleri kullanıldı. Toplamda 17 bin metrekare GeoGreen yeşil çatı sisteminin kullanıldığı Imperial Savoy Otel’i projesinin tüm çehresi yemyeşil bir görünüme kavuştu.

Yeşil çatı sistemleri denilince akla ilk gelen marka olma yolunda emin adımlarla ilerleyen GeoGreen, yoğun ve seyrek çatılarda kolaylıkla uygulanabiliyor. Bu özelliği ile hem işçilikten hem de zamandan önemli ölçüde tasarruf edilmesini sağlayan GeoGreen,  yer aldığı projelerde yüklenicilerin yüzünü güldürüyor.

GeoGreen, yağmur suyunu kullanarak yeşil örtüye dönüştürdüğün drenaj yoğunluğunu azaltıyor. Böylelikle de atık su şebeke yükünün azaltılmasını sağlayan GeoGreen büyük ölçüde su tasarrufu elde edilmesine olanak tanıyor. GeoGreen yeşil çatı sistemi, rüzgara bağlı olarak yılda 200 gr ile 2 kg arasında tozu tutarak, hava kirliliğini de engelliyor.

GEOGREEN’İN KULLANIM ALANLARI
• Otopark üstü yürüme ve trafik yolları yeşillendirme
• Teras çatılarda veya otopark üstü ekstensif (seyrek) yeşillendirme
• Teras çatılarda veya otopark üstü intensif (yoğun) yeşillendirme
• Teras çatılarda veya otopark üstü ekstensif (seyrek) yeşillendirme

GEOGREEN YEŞİL ÇATI SİSTEMİNDE YER ALAN ÜRÜNLER
• GeoTeknik Filtre Geotekstil, filtrasyon malzemesi olarak milimetreden çok daha ince saf polipropilen esaslı elyafların iğnelenmesi ve ısıl işlem uygulanması yöntemiyle beyaz renkli olarak üretilen örgüsüz geotekstil ürünüdür.
• GF 25, GF 40 ve GGF 20 Yeşil Çatı Drenaj Levhaları, HDPE polietilenden mamul malzemelerdir. Binaların teras çatılarında ve otopark üstlerinde kullanılır. Yüksek basınç mukavemetleri ve rezervuarındaki sus tutma özelliğiyle ekstra sulama masrafları gerektirmeden bitkilerin susuz kalmasını engeller.
• Geo 10 Geotekstilli Drenaj Levhaları, entegre geotekstil örtüsü ile kabarcığın etrafındaki atış boşluğunun engellenmesini önler ve yüksek drenaj kapasitesine sahiptir. Kabarcıklar arasındaki hava boşluğu, akan suyun güvenli drene edilmesini ve yapının korunmasını sağlar.
• Mat D20 Koruyucu Drenaj ve Filitrasyon Katmanı, UV ışınlarına karşı dayanıklı polipropilen geotekstilden kompozit bir malzemedir. 100’ye kadar eğilimli bahçe ve garaj gibi küçük alanların yeşillendirilmesinde kullanılır.
• İzoTeknik Koruyucu ve Nem Tutucu Örgüsüz Geotekstil, yüksek delinme dayanımı nedeniyle teras çatı uygulamalarında ısı yalıtım levhalarının üzerinde kullanılarak altta kalan malzemeleri darbelerden korur ve bünyesinde nem tutma özelliğine sahiptir.
• Polietilen Kök Tutucu Folyo, yeşil çatılarda bitki ve ağaç köklerinin yalıtıma zarar vermesini önlemek ve iki beton arasında buhar kesici amaçlı olarak kullanılan çok yönlü bir malzemedir.
• 1 mm Polietilen Kök Tutucu Örtü, düşük yoğunluklu (LDPE) polietilen malzemeden üretilmiş bitki köklerine karşı dayanıklı siyah ve renkli bir örtüdür.
• Buhar Dengeleyici Çatı Örtüsü; su geçirimsiz, buhar kontrolü ve nemin dışarı atılmasını sağlayan geçirgen bir örtüdür.


İNTENSİF (YOĞUN) VE EKSTENSİF (SEYREK) YEŞİLLENDİRMEDE GEOGREEN
Çatı ve bahçeler, intensif (yoğun) ve ekstensif (seyrek) olmak üzere iki ana yöntem ile yeşillendiriliyor. Bol toprak kullanılarak yapılan yoğun yeşillendirme, çatı üzerlerinde ağaçların dahi yetiştirilmesine olanak tanıyor. 300-400 kg/m2 statik yüke dayanacak şekilde oluşturulan yoğun yeşillendirmede bitkiler için bakım gerektiğinden GeoGreen bu tipteki çatılar için en uygun yeşil çatı sistemi. Hafif çatı bahçelerinin elde edilebilmesine de imkan tanıyan GeoGreen yeşil çatı sistemleri, yaklaşık 100 kg/m2 yüke dayanıklı. Yapıya verilen yükün önemli ölçüde düşük olduğu seyrek sistem ile yeşillendirilen çatıların bakımı yılda bir veya iki kez yapılmalı.

GEOGREEN İLE NEFES ALACAK YENİ ALANLAR YARATILIR
GeoGreen ile yapılan yalıtımla yapının ömrü eşdeğer seviyelere gelir. GeoGreen sayesinde su yalıtımı da güneş ışınları ve soğuk hava şartlarından etkilenmemiş olur. Böylelikle kullanım alanları arttırılır ve nefes alacak yeşil alanlar yaratılır.