Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İSDER WIN Fuarındaydı

Bu yıl 21’incisi düzenlenen, WIN Automation fuarı, sektörün önde gelen isimlerini 19-22 Mart 2014 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde buluşturdu. Toplam 23 farklı ülkeden gelen katılımcılar en son teknolojilerini ziyaretçilere sergileme fırsatı yakaladılar. Fuar, Otomasyon, Hydraulic & Pneumatic, Electrotech ve Materials Handling sektörlerini aynı çatı altında bir araya getirdi. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Ekonomi Bakanlığı, TOBB, OAİB, KOSGEB, İSDER, ZVEI ve VDMA olmak üzere 25’i yabancı 86 kuruluş tarafından desteklenen fuarda, İSDER Genel Sekreteri Faruk AKSOY, fuarda bir konuşma gerçekleştirdi. Toplam 30.684 metre kare alanda 1950 katılımcı ürünlerini sergilediği fuara, Türkiye’den ve dünyadan 77.204 profesyonel ziyaretçi yer aldı.

İSTIFLEME VE DEPOLAMA SEKTÖRÜ 2 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFLİYOR
Günümüzde sanayinin artan ihtiyaçları taşıma, istifleme ve depolama alanlarındaki çözümleri ile hafifletiliyor. İstifleme ve depolama sektörünün 2023 yılına kadar 2 milyar dolarlık pazar hedefine ulaşması beklenirken, 2014 yılı için ise ihracat hedefi 400 milyon dolar civarında seyretmekte. İmalat sanayinin tamamlayıcısı olan istifleme ve depolama sektörünü kapsayan Materials Handling Fuarı, forklift grubu gibi birçok çeşit ürünü ve yeni teknolojilerini sergileyen firmaları, 5. ve 6. salonlarda ziyaretçisiyle buluşturdu ve bu firmalardan 21’i İSDER üyesi.

Açılış konuşmasında Türk makine sektörünün 2023 hedefine ulaşabilmesi için WIN AUTONATION Fuar’ı gibi fuarlara katılımının önemli olduğunu söyleyen Aksoy “İSDER olarak, 2012 yılında yapılan görüşmeler neticesinde, WIN Fuarlarına 2013’de katılım kararı aldık ve bu bağlamda fuarın ilk fazında 22 üyemiz katılım gerçekleştirdi. Bu birlikteliğin devamı olarak İSDER, WIN Fuarına 2014’de de yer almaktan da gurur duyacağımızı belirterek, 21 üyemiz 1864 m2 ile katılım gerçekleştirmekteyiz. Önümüzde ki dönemde katılımcı üye firma sayımızı çok daha yukarılara çekerek 4000 m2’lik bir fuar alanına sahip olmayı hedefliyoruz. Türk Makine Sektörünün 2023 yılındaki 100 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmesi için bu tip fuarlar çok önemli. Fuar Türk makinasının eksik yönlerini görmesi ve dünya pazarlarıyla ilişki kurması açısından çok faydalı” şeklinde konuştu.

Fuar sonunda ise ISDER (İstif Makinaları Distribütörleri İmalatçıları Derneği) Genel Sekreteri Faruk Aksoy, fuara katılmaktan son derece memnun olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:” WIN fuarı bizim de ISDER olarak çeşitli sektörler ve depo raf sistemleri, forklift, konveyör ve personel yükseltici platform gibi farklı ürün gamlarından üyelerimiz ile katılmış olduğu ve desteklediği önemli fuarlardan birisidir. Fuardan genel olarak üyelerimiz  memnun olduğunu belirtebiliriz. Bu da bizim için bir gurur kaynağı diyebiliriz. WIN fuarlarına katılımız dernek olarak artarak devam edeceğine inanıyoruz…”. Ayrıca Deutsche Messe yetkilileri ile gerçekleştirdikleri üst düzey toplantılar sonrasında WIN fuarının adının CeMAT ile birlikte anılması için ilk adımları attıklarını belirten Faruk AKSOY, ayrıca Almanya’daki CeMAT fuarında Türk Firmaları için bir pavillion için gerekli adımları attıklarını belirttiler.