Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İtbak’tan ulusal teknik onaylı tuğla

1987 yılında kilden mamul yapı malzemeleri üretmek üzere kurulan, kaliteli üretimi ve kullanıcıya hizmeti ana hedef belirleyen Kudret Tuğla halen tamamı ulusal ve uluslararası standartlara uygun 80’den fazla duvar ve yapı malzemesi üretiyor.

Çevreye zararlı karbon emisyonlarının büyük çoğunluğu binaların ısıtılması ve soğutulması sırasında oluşuyor. 2000’li yıllardan sonra ülkemizde bu konu hakkında yapılan çalışmalar sonucu ısı yönetmelikleri ve standartlar çıkarılarak uluslararası düzeylere uygun hale getirildi. Standartlara ve yönetmeliklere uygun ürün tasarımları konusunda sektöre öncülük eden ve ısı yalıtım tuğlalarının geliştirilmesi konusunda önemli ölçüde mesafe kat eden firma, yaptığı AR-GE çalışmaları sonucunda dünyada ilk kez uygulanan patentli kompozit duvar tuğlası geliştirdi ve Kudret Ekotuğla adıyla piyasaya sundu.

2011 yılında binalarda enerji performanslarının yükseltilmesiyle özellikle yalıtım performansı yüksek ürünler açısından ürün yelpazesini geliştiren firma her yıl yepyeni ürünlerle piyasaya çıkıyor. Son ürünü olan iç ve dış duvarlarda kullanılan, gizli harç cepli, yatay delikli, çift taraflı EPS takviyeli kompozit ısı tuğlası Kudret Ekotuğla 20 cm ve 25 cm duvar kalınlıklarında olmak üzere iki farklı ısı bölgesi için üretiliyor.

İlk olarak 2010 yılında tasarımı gerçekleştirilen ve üretime başlanılan ürün 2011 yılında Onaylanmış Kuruluş olan TSE’den Kategori-I olarak CE Belgesi ve Fabrika Üretim Kontrol Belgesi’ni almaya hak kazanmış ve son olarak da 2012 yılında İnşaat Teknik ve Bilimsel Araştırma Kurulu’nun 20/06/2012 Tarih ve 27 No’lu kararı ile Ulusal Teknik Onay alarak kalitesini ve ciddiyetini bir kez daha kanıtladı.

Kudret Ekotuğla, üretim ve kullanım aşamasında doğal kil malzemeden üretilen, kompozit yapısı ve yapıştırmada kullanılan hafif ve doğal agregalarla üretilmiş örgü harcı sayesinde elde ettiği güçlü ısı yalıtım özelliği ile ısı kayıplarını en aza indiren, yangın aşınma gibi çevreye ve insana zarar veren olumsuz özellikleri ortadan kaldıran ekolojik bir ürün. Aynı zamanda mantolamayı da içinde barındırması, duvarda işlenebilme kolaylığı, harç tasarrufu sağlayan özel harç cebi ve bütün bunlara rağmen uygun fiyatıyla da oldukça ekonomik. Kudret Ekotuğla tüm bu özellikleri sayesinde 0,15 W/mK Isıl İletkenlik hesap değerine sahip.