Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kardemir A.Ş.

Kuruluş: 1937
Şirket: Kardemir Karabük DÇ San ve Tic. A.Ş.
Fabrika: 2.000.000 ton /yıl kapasite
Sermayesi:  1.055.000.000-TL
Motto: Raylı sistemler, yapısal çelik, makine ve imalat sanayiinde bölgesel güç ve çözüm ortağınız.

TEMEL GÖSTERGELERİ;
2013 Yılı Sıvı Çelik Üretimi: 1.701.775 ton
2013 Yılı Konsolide Karı: 100.000.000-TL
2013 Yılı Konsolide Cirosu: 1.812.224.882-TL

Türkiye’nin ilk entegre demir çelik fabrikası olan Kardemir, ray ve ağır profil üretiminde Türkiye’nin tek üretici kuruluşu. 1937 tarihinde kurulan Karabük Demir Çelik Fabrikaları, 1995 yılında özelleştirilerek Kardemir adını aldı. Kuruluşundan itibaren ülke genelinde çok sayıda endüstriyel tesisin proje, imalat ve montajını gerçekleştiren Kardemir, Türkiye’de “ Fabrikalar Kuran Fabrika” olarak tanınıyor.

2.000.000 ton/yıl düzeyindeki ham çelik üretim kapasitesi ile uluslararası kalite standartlarında pik, blum, kütük, nervürlü inşaat çeliği, profil, köşebent, maden direği, ray, kok ve kok yan ürünleri üreten Kardemir, inşaat, madencilik, ulaştırma ve sanayi sektörüne temel girdi sağlıyor. Hisselerinin tamamı İ.M.K.B’ de işlem gören Kardemir, İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl yapılan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Şirketi” araştırmasında, 2012 yılı faaliyet sonuçlarına göre 34. sırada yer aldı.

ÇEVRE POLİTİKASI
Kardemir temiz teknolojilerle üretim yapmayı yatırım planlarında öncelikli şart olarak görüyor; “sağlıklı çevre, verimli üretim” ilkesinden hareketle tüm üretim ve yatırım faaliyetlerinde çevreye duyarlı olmayı ve sürekli iyileştirmeyi temel prensip olarak kabul ediyor. Şirket sadece son 5 yıl içerisinde gerçekleştirdiği 100 milyon doların üzerindeki çevre yatırımları, sahip olduğu ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi, kurduğu Sürekli Emisyon İzleme Sistemleri ve Çevre Bakanlığına online bağlı Hava Kalitesi İzleme İstasyonları ile çevreye saygılı, şeffaf bir kuruluş olduğunu gösteriyor.  
SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ
Kardemir, kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle de toplumsal ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasına büyük önem veriyor. Karabük’te eğitim, sağlık, spor, kültürel ve sosyal hayatın hizmetine sunulmuş onlarca tesiste Kardemir imzası bulunuyor. Karabük Üniversitesi yerleşkesinde yapımı tamamlanan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Demir Çelik Enstitüsü ve Araştırma Geliştirme Merkezi Kardemir’in Türk demir çelik sektörüne ve yükseköğretime armağan ettiği sosyal sorumluluk projelerinden son iki örnek. Alanında Türkiye’de tek olan ve üniversite-sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden birini teşkil eden Demir Çelik Enstitüsü ve AR-GE Merkezi’nin, bünyesinde uluslararası akredite olmuş laboratuvarları barındırmakta olup, merkezin inovasyon kültürümüze önemli katkılar yapması bekleniyor.  Kendisi de bir okul olan Kardemir’de bilgi birikimi ve yetkinliklerin artırılması için, çalışanların sürekli gelişimine yönelik her türlü olanak sunuluyor. (Şirketin 2013 yılında kişi başı eğitim oranı 65,3 saat ola- rak gerçekleşti.)

MÜKEMMELLİK ANLAYIŞI
Mükemmelliği bir kurum kültürü haline getirmeyi amaçlayan Kardemir, Toplam Kalite Yönetim Felsefesini benimsiyor. Bu kapsamda, EFQM (Avrupa Kalite Yönetim Vakfı) Mükemmellik Modelini bir yönetim aracı olarak uygulamaya başlayan Kardemir, Türkiye Kalite Derneği tarafından 2013 yılında yapılan dış değerlendirme sonucunda Mükemmellikte Yetkinlik 4 Yıldız Belgesi’ni almaya hak kazandı. Belge Kasım 2013’de düzenlenen Ulusal Kalite Kongresinde şirkete takdim edidi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME
2007 yılında devreye alınan Ray ve Profil Haddehanesi ile ürün gamını genişleten şirket, ray ve ağır profil üretiminde Türkiye ve bölge ülkeler arasında tek kuruluş haline geldi. 2008 ve 2011 yıllarında işletmeye aldığı yeni yüksek fırınlarla büyümesini sürdüren ve kapasitesini 2.000.000 ton/yıl’a çıkaran Kardemir, yeni kapasite hedefini 3 milyon ton olarak belirledi. Bu kapsamda; Yeni Kok Fabrikası, Yeni Sinter Fabrikası, Yeni Kireç Fabrikası, Yeni Sürekli Döküm Tesisleri, Yeni Enerji Santrali gibi önemli yatırımlarını tamamlayarak işletmeye alan Kardemir halen devam etmekte olan ve Temmuz 2014’te tamamlanması planlanan yeni yüksek fırın ile yeni oksijen konverteri yatırımları ile birlikte hedeflediği 3 milyon tonluk kapasiteye ulaşacak gibi görünüyor. Yaptığı enerji yatırımları ile de kendi ihtiyacı olan enerjinin tamamını kendisi üreten şirket, tamamlanma aşamasına gelen HES yatırımları ile birlikte fazla enerjisini ulusal enerji ağına verebilecek.

YENİ YATIRIM PROJELERİ
Kardemir, ulaşacağı 3 milyon tonluk üretim kapasitesini katma değeri yüksek ürünlere dönüştürecek olan iki önemli yatırım projesinin startını da verdi.  Bu kapsamda kurulacak olan 700.000 ton/yıl kapasiteli Kangal ve Kaliteli Yuvarlak Haddehanesinde otomotiv başta olmak üzere makine imalat sanayisinin ihtiyaç duyduğu düşük ve yüksek karbonlu çelikler, öngermeli beton çelikleri, yüksek alaşımlı çelikler, rulman çelikleri, otomat çelikleri, yay çelikleri, kaynak telleri, otomotiv çelikleri, ø 5,5 mm ile ø 50 mm arası kangal, ø20 mm ile ø 100 mm arası kaliteli özel çubuk çelikler üretilecek. Şirketin başlattığı ikinci önemli yatırım ise Teker fabrikası. Kurulacak olan tesiste yük ve yolcu vagonu tekerleri ile lokomotif tekerleri üretilecek. 200.000 adet/yıl kapasiteli tesisin 2016 yılında işletmeye alınması planlanıyor.

BAĞLI ŞİRKET VE İŞTİRAKLERİ
Kardemir’in, yüksek döküm ve mekanik işleme kapasitesi ile sektöründe Türkiye’nin lider kuruluşları arasında yer alan KARDÖKMAK A.Ş., her cins ve karakterde çelik konstrüksiyon imalatı yapan KARÇEL AŞ., hidroelektrik santrali yatırımını yürüten ENBATI A.Ş. olmak üzere üç büyük bağlı kuruluşu bulunuyor.  Ayrıca Kardemir’in, çimento sektöründe KARÇİMSA A.Ş., madencilik sektöründe ERDEMİR MADEN A.Ş. ve her türlü konvansiyonel ve yüksek hıza uygun demiryolu makasları üretmek üzere kurulan VADEMSAŞ A.Ş.’nde ortaklığı bulunuyor.