Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Nükleer santraller çimentoculara yarayacak

İstanbul’ da 30-31 Mayıs tarihlerinde uluslararası katılımla gerçekleştirilecek Nükleer Santraller Zirvesi yatırımcılar için bir fırsat niteliği taşıyor. Ülke ekonomisine ciddi katkı sağlaması öngörülen nükleer santraller, çok sayıda sanayi kuruluşuna büyük ivme kazandıracak. Tıpkı ülkemizde yapılması planlanan bir nükleer santralin, yıllık çimento üretimimizin yüzde 6’sına yakın çimento tüketecek olması gibi…

Nükleer Santraller Zirvesi ile birlikte yatırımcı uluslararası firmalar ve yerel firmaların yanı sıra, kamu ve yerel yönetim kuruluşlarının yetkililerini bir araya getirmeyi hedeflediklerini belirten Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Öğretim Üyesi, Zirve Komite Başkanı Doç. Dr. Şule Ergün, nükleer santraller ile üzerinde durulması gereken en önemli unsurun yerlileştirme olduğunun altını çizdi.
Doç. Dr. Ergün, nükleer enerji üretim maliyetlerinin diğer kaynaklara kıyasla çok düşük olmasıyla birlikte, inşasının büyük yatırımları da beraberinde getirerek, birçok sanayi koluna yatırım fırsatları yaratacağını söyledi. Yaklaşık 20 milyar dolara mal olacak Akkuyu Nükleer Santrali’nin 8 milyar dolarlık kısmına yakın miktarının yerli firmalar tarafından gerçekleştirilebileceğinin öngörüldüğünü vurgulayan Doç. Dr. Ergün bugüne kadar Türk şirketlerine yaklaşık 50 milyon dolarlık iş verildiğini dile getirdi.

Nükleer santrallerin ihtiyaç duyduğu yatırımcıların başında çimento ve beton sektörü geldiğinin altını çizen Doç. Dr. Ergün, şöyle konuştu:“Nükleer endüstrinin verilerine göre, 1000 MW gücünde bir reaktörün inşaatı için 351 bin metreküp yani yaklaşık 1 milyon ton çimento, 46 bin ton demir çubuk, 25 bin çelik malzeme, 8 bin metre büyük çaplı boru, 13 bin küçük çaplı boru, 67 bin metre kablo, 370 bin metre kablo borusu ve elektrik-elektronik kontrol sistemleri, 1 milyon 646 bin kontrol kablosu gerekmekte. Akkuyu’da ise santralinin 4800 MW gücünde olması sebebiyle, bu verilerin 5 katından fazlasına ihtiyaç duyuldu. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TCMB) verilerine göre 2013 yılında Türkiye’de 71 milyon ton normal inşaat çimentosu üretildi. Sadece reaktör binalarında kullanılacak özel çimentonun miktarı ise 4 milyon tondan fazla. Bu miktar yıllık çimento üretimimizin yüzde 6’sına yakın ve tüm Ege’nin yıllık çimento üretim kapasitesinin yarısı kadar.”

SANTRAL İNŞAATI YAKLAŞIK 3 BİN KİŞİYE İŞ KAPISI AÇIYOR
Doç. Dr. Şule Ergün, nükleer santral inşaatlarının sektörel gelişim dışında olumlu birçok ekonomik etkisinin de olduğunu kaydederek, “Enerji üretimine katılacak bir nükleer santral, enerji tüketim maliyetlerinde büyük düşüşlerle ekonomik ve endüstriyel gelişimi tetikleyeceği kadar yüksek sayılarda istihdam da sağlayacak” dedi. 

Bir nükleer santralin inşaatında yaklaşık 3 bin kişilik istihdam kaynağı olduğunun altını çizen Doç. Dr. Ergün, “Nükleer santral inşa ve işletim sürecinin etki alanı çok geniştir. Bu nedenle ilk kez Nükleer Santraller Zirvesi’yle nükleer santrallerin etkili olacağı tüm kesimlerin bir araya geleceği etkili bir platform oluşturmak hedeflenmekte” ifadelerini kullandı.