Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Polisan, Tübitak-Teydeb desteğiyle dünyanın ilk polimetal su bazlı boyasını üretti

Türkiye boya pazarının güçlü oyuncularından Polisan Boya, 6 bini aşkın bayi ağı ve ambalaj ve renk kırılımında 5000’i aşkın çeşit sayısıyla boya sektörünün en yaygın, her türlü tüketici ihtiyaç ve talebine cevap veren zengin ürün yelpazesiyle sektördeki konumunu farklılaştırıyor. 50 yıllık bir kimya şirketi olmanın avantajı ile fark yaratan kalitede ürünleri portföyüne dahil eden Polisan Boya’nın AR-GE’si son olarak “Polimetal Su Bazlı” boyayı sektörüne kazandırdı. 

PASLI YÜZEYLERE DOĞRUDAN UYGULANABİLİYOR, İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI KİMYASAL İHTİVA ETMİYOR
Polisan Boya’nın; “Her solvent bazlı boyanın yerine çevreci, düşük VOC’li (uçucu organik bileşen), su bazlı ürünler geliştirmek” ana hedefinden yola çıkarak geliştirilen su bazlı Polimetal ürünü, kaba pası alınmış paslı yüzeyler üzerine astar gerektirmeden doğrudan uygulanabiliyor ve uzun süre koruma sağlıyor.
Eski yöntem solvent bazlı metal boyalarda astar uygulaması yapılırken, “Polimetal Su Bazlı” metal boya uygulamasında herhangi bir astar uygulamasına gerek duyulmuyor. Böylece boya öncesi astar veya ara kat uygulamaları nedeniyle oluşan zaman ve işçilik kaybından tasarruf ediliyor. Boya uygulamasının tek seferde gerçekleştirilmesi nedeniyle oluşan uygulama zorluğu ortadan kalkıyor. “Polimetal Su Bazlı” boya, insan sağlığı açısından da zararlı bir kimyasal ihtiva etmediği ve düşük VOC’li olması nedeniyle çevreci bir metal boyası özelliği taşıyor.

ÜRÜNÜN PATENT HAKLARI İÇİN GEREKLİ İŞLEMLER BAŞLATILDI
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurulu (TÜBİTAK)  Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB); AR-GE Projeleri Destekleme Programı kapsamında 3120074 sayılı ve ‘’Türkiye’de İlk Yüzeye Direkt  Uygulanabilir, Koruyucu ve Dekoratif, Su Bazlı Çevreci Metal Boyaları Geliştirme’’ başlığı altında 2 senelik bir program  ile projeyi destekledi. Polisan Boya, ürünün patent hakları için gerekli işlemleri başlattı.