Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Rönesans Konut’un ilk İstanbul projesi

[kutusag=4070]Türkiye’nin en büyük müteahhitlik guruplarından Rönesans, alışveriş merkezleri, ofisler ve karma yapılar ile ticari gayrimenkul sektöründeki tecrübesini konut sektörüne taşıyor. Rönesans Holding bünyesinde faaliyet gösteren Rönesans Konut, İstanbul’daki ilk projesi Sayfiye’yi, Anadolu yakasında Kartal’da inşa ediyor.
Sayfiye projesi’nin lansmanı dolayısıyla 18 Nisan 2014, Cuma günü gerçekleştirilen basın toplantısına; Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak ve Rönesans Gayrimenkul Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Işıl Dinçer katıldı.
İPEK ILICAK: “İNŞAATTA TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK YÜKLENİCİSİYİZ”
Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak, toplantıda yaptığı konuşmasında holding, gayrimenkul yatırım ve inşaat iş kollarındaki faaliyetlerinden bahsederek, holding olarak 31 Aralık 2013 itibariyle toplam aktif büyüklüklerinin bir önceki yıla göre yüzde 76 artarak 12 milyar TL’ye; konsolide cironun ise yüzde 73 artışla 4.5 milyar TL’ye ulaştığını söyledi. Ilıcak, İnşaat Grubu’nun en köklü grupları olduğunu ve konsolide cirodaki payının da yüzde 92 civarında olduğunu belirterek, Türkiye’nin en büyük yüklenicisi olduklarını söyledi. Ilıcak, aynı zamanda ENR tarafından yayınlanan “Dünyanın En Büyük Uluslararası Yüklenici Şirketleri” listesinde de 2013 yılında 64. sıraya yükseldiklerini belirtti. Ilıcak, kısa vadede dünyanın ilk 20 müteahhitlik şirketi arasında yer almayı hedeflediklerinin altına çizdi.
Ilıcak, sözlerine şöyle devam etti: “Bu hedefe yönelik olarak attığımız adımlardan biri, geçtiğimiz sene Avusturya merkezli Hergiswill firmasının satın alınmasıdır. Bu satın alım ile dünyanın en uzun tüneli olan ve Alp Dağları’nın altından geçerek İsviçre’yi İtalya’ya bağlayan 57 kilometre uzunluğundaki Gotthard Tüneli inşaat projesinde yer aldık.”
RUSYA DAHİL KONUT PROJELERİNİN TOPLAM DEĞERİ 1.5 MİLYAR DOLAR
Rönesans Gayrimenkul’ün uzun yıllara dayanan tecrübesini konut sektörüne taşıyarak, Rönesans Konut’u kurduklarına dikkat çeken Ilıcak, konut sektöründe de iddialı olduklarını vurguladı. Ilıcak, “Rusya portföyümüzle birlikte tamamlanmış ve devam etmekte olan konut projelerimizin toplam değeri 1.5 milyar dolara ulaştı” dedi.

Türkiye’de Ankara’nın en seçkin projelerinden biri olan, “Rönesans Neva Konakları” ile Ankara konut sektörüne “Doğada Yeniden Doğuş” konseptini getirdiklerini anlatan Ilıcak, Rusya’nın 3 farklı metropolünde yaklaşık 140 bin metrekarelik alanda inşa projesi geliştirdiklerini söyledi. Ilıcak, “Hedeflerimiz doğrultusunda Rönesans Konut olarak, sadece yükselen değil, yükselme potansiyeli olan bölgeleri de en iyi şekilde değerlendirmeyi planlıyoruz. Bu çerçevede Kartal projesinin yanı sıra, Maltepe, İzmir/Konak İzmir/Turan gibi geliştirmekte olduğumuz projeler mevcut. Uluslararası yatırımcılar ve ortaklarla geliştirdiğimiz önemli inşaat projelerindeki tecrübemizi, Sayfiye projemize de yansıtacak olmanın mutluluğunuz yaşıyoruz” diye konuştu.

RÖNESANS KONUT’UN İSTANBUL’DAKİ İLK PROJESİ KARTAL’DA
Rönesans Gayrimenkul Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Işıl Dinçer, kaliteli, sosyal nitelikli ve sürdürülebilir konutlar üretme hedefiyle yola çıktıklarını ve İstanbul’daki ilk projelerinin de Kartal’da yer aldığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Kartal sizlerin de bildiği üzere şehrin gelişen bir bölgesi olarak değerini her geçen gün artırmayı sürdürüyor.

Biz de İstanbul’un eski sayfiyesinde, Aydos Ormanı’nın yanı başında, bir tarafı yemyeşil orman bir tarafı ise zemin kattan itibaren kapanmayacak Adalar manzarasına sahip “Sayfiye” projemizle bölgeyi farklı bir imza atıyoruz. Bugün, İstanbul’un eski sayfiyesi Kartal’da, sayfiye hayatına uygun sosyal olanakların düşünüldüğü, geniş balkonları ve terasları ile Adalar manzarasının keyfini yaşatacak şekilde planladığımız projemizi sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Projenin bulunduğu lokasyon itibariyle de avantajlı bir konuma sahip olduğunu belirten Dinçer, “TEM-E5 bağlantı yolu üzerinden Projemize direkt erişilebilme kolaylığı ile ile rahat bir ulaşım imkanı sunulmakta. Bununla birlikte Sayfiye bulunduğu konum itibariyle, E-5 ve Kartal Metro istasyonuna 3 km, TEM’e ise 4 km uzaklıkta. Özel araçla ulaşımın yanısıra toplu taşıma ile de ulaşım rahatlığına sahip” dedi.

Proje hakkında detaylı bilgileri aktaran Dinçer, Sayfiye’nin birbiriyle bütünleşik 3 blok olmak üzere 276 konuttan oluştuğunu söyledi. Dinçer, “Sayfiye’de konumunun avantajıyla hem doğayla iç içe bir hayat, hem de düzenlediğimiz geniş peyzaj alanlarıyla sakinlerine keyifli bir yaşam sunacağız” dedi.

SAYFİYE’DE DAİRELERİN METREKARE FİYATI 3 BİN TL’DEN BAŞLIYOR
Sayfiye’de dairelerin ortalama metrekare fiyatları yaklaşık 3.000 TL’den başlıyor. Daire fiyatları ise 1+1’ler 185 bin TL’den başlarken, 3+1’lerin ise maksimum satış fiyatı 595 bin olacak. Dinçer, yüzde 1 KDV fırsatıyla satışa sunulan dairelerin, lansman için başlangıçta yüzde 5 peşinat kampanyasıyla satışa sunulduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Ödeme planı yüzde 5 peşin, yüzde 5 Eylül 2014, yüzde 5 Mart 2015 ve yüzde 10’luk bölümü ise teslimde ödenecek şekilde planlandı. Toplam yüzde 25’lik bu ödemenin haricinde müşterilerimiz anlaşmalı bankalarımızdan konut kredisi kullanabilecekler. Bunların yanı sıra projemiz teslim süresi ile de farklılık yaratarak, 18 ay gibi kısa bir zamanda teslim edilecek. Sayfiye’de daire sahipleri Aralık 2015 itibariyle dairelerini teslim alabilecekler.” Dinçer, son olarak projenin toplam değerinin 75 milyon USD olduğunu belirtti.