Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Vefa

Kuruluş: 1990
Şirket: Vefa Holding / 10 şirket 12 marka ile çalışmalarını sürdürüyor.
Fabrika: Dilovası, Sultanbeyli, Bilecik, Adapazarı ve Tuzla’daki 70 bin metrekaresi kapalı 150 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteriyor
Satış Ağı:  70 ülkeye ihracat
Motto: Yapıcı Fikirler

Prefabrike ve çelik yapı sektörünün önde gelen markalarından Vefa, üretim tesisi ve teknoloji yatırımları, yeni şirketleri ve yeniden yapılanması ile birlikte dünyaya entegre çözümler sunmaya başladı.

Faaliyetlerini 9 şirket ve 12 marka ile sürdüren, bir yıldır holding olarak yoluna devam eden Vefa, ana faaliyet alanı olan ön üretimli yapı çözümlerini yapı malzemeleri alanında yaptığı yatırımlar ile güçlendirdi. Türkiye’de 1990 yılından bu yana faaliyet gösteren istikrarlı bir şekilde her yıl büyümesini sürdüren ve son yıllarda çok sayıda yatırıma imza atan Vefa, yaptığı yatırımlar sayesinde çözümlerini artık entegre bir şekilde sunuyor. Bu durum Vefa’yı dünyada bu alanda çok önemli bir noktaya da taşıdı. Bugün itibariyle sadece sunduğu çözümleri değil, üretim altyapısı ve kullandığı kendilerine özgü teknolojileri de ihraç eden Vefa, Rusya’da, Suudi Arabistan’da, Afrika ülkelerinde önemli görüşmeler gerçekleştiriyor.

5 FARKLI ÜRETİM TESİSİ, 2 BİNİN ÜZERİNDE KİŞİYE İSTİHDAM
Üretimlerini Dilovası, Sultanbeyli, Bilecik, Adapazarı ve Tuzla’daki üretim tesislerinde 70 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 150 bin metrekarelik alanda sürdüren Vefa, idari ve teknik kadrolarının yanı sıra dünya çapındaki uygulama ekipleri ile 2 binin üzerinde kişiyi istihdam ediyor.
2013 yılında yatırımlarını tamamlayan Vefa, Dilovası’nda faaliyete geçirdiği ana üretim üssünde mevcut rollforming üretim hattına yaptığı ilaveler sayesinde yapı profili üretim kapasitesini bir önceki yıla göre iki katına çıkardı. Sakarya’da yeni bir yapısal çelik üretim tesisi kuran ve bu alanda kendilerine çok önemli bir rekabet avantajı sağlayacak olan Hollanda menşeili tam otomatik yapısal çelik üretim hattını da devreye alan Vefa, böylece mevcut üretim hatlarının da entegrasyonu ile büyük ölçekli ve çok katlı yapıları Türkiye’de gerçekleştirebilecek bir üretim altyapısına kavuştu. Bir başka yeni üretim tesisini ise Bilecik’te faaliyete geçiren Vefa, Bilecik’te fibercement levha ürettiği tesisi tam kapasite ile üretime başladı. Artık ürettikleri yapılarda kullandıkları ana malzemelerden biri olan levhayı kendi tesislerinde üreten Vefa, Tuzla’da yeni faaliyete geçirdiği üretim tesisinde de kapı ve pencere profil üretimlerini gerçekleştirmeye başladı. Sultanbeyli’deki üretim tesislerinde ise EPS hattı çalışmalarını tamamlayarak üretime geçiren Vefa, bu sayede uzun yıllardır üretimini sürdürdüğü sandviç ve kompozit panellerin izolasyon malzemesini de kendi tesislerinde üretiyor. Vefa, böylece üretimlerini entegre bir şekilde sürdürür duruma geldi.

YERLİ ÇÖZÜM ÜRETİYOR, EKONOMİYE KATKI SAĞLIYOR
Ön üretimli yapı sistemlerinde dünya çapında önde gelen markalardan biri olan Vefa’nın bu noktaya gelmesinde üretimlerini entegrasyon içinde yapması ve Türkiye’de sektöre öncülük etmesinin payı büyük. Kurulduğu günden bu yana tüm süreçlerinde inovasyonu kullanan Vefa, inovasyonun gücü ile yeni ürünler tasarlıyor. Vefa’nın sektöre kazandırdığı ürünler, ürettiği fikir ve çözümler entegrasyonun parçalarını oluşturuyor. Bu parçalar da bir araya geliyor ve ortaya bir güç birliği çıkıyor. Böylece hızlı, ekonomik ve çok daha önemlisi yerli bir çözüm üreten Vefa, Türkiye’nin malzeme ve iş gücü kaynaklarını kullanarak ürettiği çözümleri de dünyaya gönderiyor. Ortaya çıkardığı bu yüksek katma değer sadece Vefa’nın büyümesini sağlamıyor aynı zamanda ülkemize de katkı sunuyor.

BÜYÜMEYE İNOVASYON DOPİNGİ
Holdingleşme sürecinden önce dört şirket ile faaliyet gösterirken şu an yoluna 9 şirket ile devam eden Vefa, son beş yıl boyunca katlanarak büyüdü. Vefa’nın büyüme grafiğinde inovasyonun katkısı da büyük oldu. Vefa’da yeni geliştirilen ürünler ve teknolojiler bugün itibariyle toplam cironun neredeyse % 50’sini oluşturuyor. Katma değerli çözümler üreten Vefa, hem sektörün standardını ve müşterilerin konforunu yükseltiyor hem de büyümesinin ve rekabet üstünlüğünün lokomotifi oluyor.