Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Vekon, Yapı Fuarında

Vefa Holding bünyesinde faaliyet gösteren ve büyük inşaat şirketlerinin çözüm ortağı olan Vekon, bu yıl 37’incisi düzenlenen Uluslararası Yapı Fuarı’na büyük talep gören katlanır konteynerleri Vekonas ve Vekonant ile katılıyor.

Vekon Genel Müdürü Özgül Yücel, Uluslararası Yapı Fuarı’na büyük önem verdiklerini ve her yıl katıldıklarını belirterek, bu yıl fuarda katlanabilme özelliği ile nakliye ve depolama maliyetlerinde avantaj sağlayan bu nedenle de büyük ilgi gören Vekonas ve Vekonant ürünleri ile yer aldıklarını kaydetti.

Vekon’un sektöre pek çok yenilik getirmesini sağlayan inovatif yaklaşımının bir sonucu olan Vekonas’ın özellikle inşaat şantiyelerinde kullanılan ofis ve yaşam konteynerlerinin geliştirilmesi ile üretildiğini söyleyen Özgül Yücel, bir TIR’da 10 adet Vekonas taşınabildiğini vurguladı. Vekonas’ı basit bir vinç aparatı ile 4 kişinin 15 dakikada kurabildiğini dile getiren Yücel, “Bizden en büyük beklenti yatakhane ya da ofis olarak kullanılan şantiye binalarının hızlı bir şekilde teslim edilmesi. Sekiz kişi ile sadece 10 saatte 12 adet Vekonas’tan oluşan 3 katlı kamp binasını inşa edebiliyoruz. Her bir konteynerde 6 işçinin yaşadığını düşünürsek yaklaşık 600 kişilik bir kampın kurulumunu ortalama 1 haftada tamamlayabiliyoruz” dedi.

SİHİRLİ KÜRE İLE TAŞIMADA KOLAYLIK
Vekonas’ın küre özelliğine de dikkat çeken Özgül Yücel, konuyla ilgili şunları anlattı:  “Konteyner köşelerinde kullandığımız küre ile hem konteynerleri birleştiriyor hem de paketleme yapılması sağlanıyor. Özellikler açık gemiyle yapılan nakliyelerde Vekonas konteynerleri paketli halde üst üste koymamız gerekiyor. O zaman küreleri birbirine bağlayarak ekstra paketleme malzemesine ihtiyaç duymadan konteynerleri alt alta ve yan yana birbirlerine bağlayarak taşıyabiliyoruz. Ayrıca şantiyedeki birleşimli konteyner kurulumlarında da aynı küre sayesinde konteynerleri köşelerinden birbirine kolaylıkla bağlıyoruz. Bu detay sayesinde konteynerlerin birleşimlerindeki sıkıntılar da tamamen ortadan kalkmış oluyor. Dolayısı ile biz buna sihirli küre diyoruz.”

Vekonas’ın yurtdışından büyük ilgi gördüğünü söyleyen Özgül Yücel, aynı konteyneri Libya, Rusya ve Katar gibi birbirinden çok farklı coğrafyalara gönderdiklerini kaydetti. Yücel, “Duvar kalınlıkları ve kullandığımız izolasyon malzemelerini değiştirerek farklı iklim koşullarına uygun farklı çözümler sağlıyoruz. Bunun yanında yeni geliştirdiğimiz yağmur iniş boru sistemi konteynerleri üst üste koyduğumuzda birbirinin içine geçerek kesinlikle sızdırmazlık sağlıyor. Özel çapraz detaylarımız sayesinde üç kata kadar işçi yatakhanelerini, yemekhaneleri, ofisleri yapabiliyoruz. Böylece doğru üretim mantığı, doğru konstrüksiyon çözümü ve doğru malzemelerin kullanılması ile müşterilerimizin beklentilerini sonuna kadar karşılayan bir ürün sunabiliyoruz” dedi.

VEKONANT İLE ALTYAPI MALİYETLERİNDEN YÜZDE 50 TASARRUF
Katlanabilir konteyner olan Vekonant ile ilgili de bilgi veren Özgül Yücel, Vekonant’ın özellikle afet sonrası için kullanımının uygun olduğunu söyledi. Yücel,  “Vekonant, Van depreminden sonra kullanılan yaşam konteynerlerinin katlanabilir versiyonu olarak geliştirildi. Böylece nakliye maliyetlerinde üç kat avantaj sağladık.  Merdiven ve ara kat döşemelerinden oluşan ek yüzde 15’lik bir maliyet ile üst üste iki kat şeklinde de kullanılabiliyor. Bu sayede alt yapı maliyetlerinden yüzde 50 tasarruf sağlanıyor. Ayrıca işçi kamplarında da kendinden ıslak hacimli bölümüyle büyük avantajlar sunuyor” dedi.