Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

37. Yapı Fuarı’ının ardından…

23 ülkeden 150 yabancı sermayeli şirketi ağırlayan Yapı Fuarı uluslararası bir organizasyon olma özelliği ile Türk yapı sektörüne yine önemli katkıda bulundu. Her sene farklı bir ülkenin konuk edildiği organizasyonda bu sene konuk ülke Güney Kore oldu. Fuara geçen yıl olduğu gibi bu yılda Türk ve yabancı sektör profesyonelleri, temsilcileri ve bireysel müşteriler katılım gösterdi.

“KONUK ÜLKE GÜNEY KORE PROJESİ” VE “GÜNEY KORE – TÜRKİYE İNŞAAT FORUMU”NA BÜYÜK İLGİ
Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul İş Geliştirme Platformu kapsamında düzenlenen “Konuk Ülke Projesi”nde, ülke odaklı yeni işbirlikleri ve etkin stratejilerin oluşturulması, böylelikle Türk yapı sektörünün uluslararası alandaki etkinliğinin artırılmasına destek olunması amacı ile bu yıl Güney Kore ağırlandı.

37. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul “Konuk Ülke Projesi” kapsamında gerçekleştirilen “Güney Kore – Türkiye İnşaat Forumu” katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Açılış konuşmaları YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer, TMB Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cihan Candemir, Güney Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Tae- Dong Jeon tarafından yapılan Forum’da “Güney Kore Türkiye için rol model olur mu?” sorusu da tartışmaya açıldı. YEM Stratejik Pazarlama ve İş Geliştirme Koordinatörü Banu Uçak’ın moderatörlüğünü yaptığı Güney Kore – Türkiye İnşaat Forumu’nda Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel, Ekonomi Bakanlığı, AB Genel Müdürlüğü, Dış Ticaret Uzmanı Çiğdem Şamiloğlu Erkoç, ICAK-Kore Uluslararası Müteahhitler Birliği Derneği Direktörü Hyo-Won Kim ve TURKOR- Türkiye & Güney Kore İşadamları Derneği Başkanı Ufuk Akalın, iki ülke yapı sektörüne dair görüşlerini ve olası işbirliklerini değerlendirdiler.

TÜRK YAPI SEKTÖRÜNÜN EN İYİ ÜRÜNÜ SEÇİLDİ
YEM Ödülleri Projesi kapsamında bu yıl 22. kez verilen Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” de 37. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un Açılış Töreni’nde sahiplerini buldu. Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü”ne “Kale – Smart Yıkama Sistemli Asma Klozet ve Asma Klozet Entegre Kolay Montaj Kiti” ürünü ile Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik San. A.Ş. layık görülürken, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü “Matbor” ürünü ile Gümüş Çekül Ödülü’nü almaya hak kazandı.

ALTIN MIKNATIS STAND TASARIM ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
Yapı Fuarları – Turkeybuild’in bir geleneği olan Altın Mıknatıs Stand Tasarım Ödülleri bu yıl da fuar kapsamında düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Birincilik ödülü; tasarımını Artstone’dan İbrahim Naç’ın uygulamasını da aynı firmanın yaptığı “Artstone” standına verildi. İkincilik ödülü; tasarımını Mimar Bertan Koyuncu’nun ve uygulamasını Mood Mimarlık’ın yaptığı “Poncebloc Madencilik ve Yapı Elemanları” standının oldu. Üçüncülük ödülü; tasarımını Mimar Atıl Beçin’in, uygulamasını Oğuz Bayazıt Mimarlık’ın yaptığı “Dendro Parke” standına verildi. Yine Mimar Atıl Beçin’in tasarladığı ve Oğuz Bayazıt Mimarlık’ın uyguladığı ‘ASPEN Yapı ve Zemin Sistemleri’ standı da, Mansiyon Ödülüne değer görüldü. YEM Özel Ödülü ise tasarımını Mimar Murat Kuzgun’un, uygulamasını Arp Mimarlık’ın yaptığı ‘Roto Frank Yapı Mekanizmaları’ standına verildi.