Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Poliüretan yalıtımlı panellerle tasarım özgürlüğü – Panelsan

Panelsan olarak poliüretan dolgulu sandviç panel başta olmak üzere sektöre yenilikler sunuyorsunuz. Poliüretan panel üretiminden bahseder misiniz?
[kutusol=4077]Gülay TÜTÜN: Mineralyün yalıtımlı ve EPS yalıtımlı çatı ve cephe panelleri üretimi ile başlayan Panelsan, 2013 yılında yaptığı yatırımla ürün yelpazesine Poliüretan yalıtımlı çatı ve cephe panellerini de ekleyerek farklı taleplere cevap verir duruma geldi. Poliüretan yalıtımlı panellerin yanında özel üretim prosesi gerektiren PIR (Poliizosiyanurat) yalıtımlı sandviç panellerin de üretimine başladı. Poliüretan, polyol ve izosiyanat adlı iki ana bileşenin katalizörlerle yüksek basınç altında oluşan sert köpüktür. Isı yalıtımı için ideal çekirdek malzemedir ve suya karşı mukavemeti yüksektir. Panelsan olarak PIR üretimi ile ısıya dayanıklı alev yürütmeyen poliüretanlı panel talebini de karşılamış oluyoruz.
Poliüretan dolgulu sandviç panelinizin teknik özellikleri nelerdir?
▶ Üretimine geçtiğimiz Poliüretan yalıtımlı sandviç panellerimiz hem teknik hem de estetik olarak tasarımcı ve kullanıcılara yeni pencereler açıyor. Alışılagelmiş çatı ve özellikle cephe paneli görüntüsünden çok farklı ürünler sunuyoruz. Çatı panellerimizde Türkiye’de bir ilk olan Gizli Vidalı Çatı Paneli ürünümüzle, çatılarda vida görüntüsünü ve vidanın getirdiği sorunları ortadan kaldırıyoruz. Aynı zamanda bu ürünümüzle güneş panellerinin montajı için uygun zemini hazırlamış oluyoruz.

Cephe panellerimizde farklı form ve farklı yüzey şekilleri ile kullanıcıyı; görmekten bıktığımız, alışılmış bina cephelerinden kurtarıyoruz. Bu formlar tek başına kullanıldığı gibi kombin olarak da kullanılabilmesi açısından hayal gücünüzü gerçeğe dönüştürüyor.
Ayrıca özel olarak formlandırılmış  ve detaylandırılmış soğuk oda panellerimizle de ürünlerinizi gönül rahatlığı ile koruma altına alıyoruz.

Poliüretanlı panel üretimimizle beraber fabrikanızda nasıl bir kapasite artışı olacaktır ?
▶ Mineral yün ve EPS yalıtımlı sandviç panellerimizin tek vardiyada üretim kapasitesi 900.000 m2/yıl iken Poliüretanlı panel ile tek vardiyada 1.500,000 m2/yıl ile toplam tek vardiyada 2.400,000 m2/yıl olarak kapasitemizi artırdık. Hedefimiz yıllık 4.500.000 m2 panel üretimi.