Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Dumankaya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya: “Deprem riski nedeniyle dönüşüm hızlandırılmalı”

[kutusag=4086]Kentsel dönüşüm, biz gayrimenkul geliştiriciler için büyük bir fırsat. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın araştırma sonuçlarına göre önümüzdeki 20 yıl boyunca yaklaşık olarak 500 milyar dolarlık bir pazara hükmedecek. Bir proje geliştirirken zorlandığımız en önemli şey, arsa bulmak. Her şeyin yerine koyulacak bir imalat geliştirilebiliyor ancak arsa için geliştirilebilecek bir yöntem yok. Var olan arsayı verimli kullanma anlamında çeşitli teknik ve tasarımlar kullanılabilir ama olmayan bir arsayı yaratma konusunda bir teknik mevcut değil. Bu nedenle kentsel dönüşüm bizim için bir fırsat. Bir yandan da bu yenilenme olmalıydı; çünkü deprem kuşağında olan bir ülkede yaşıyoruz.
Binaların daha sağlıklı olması, daha önce yaşanılan üzüntülerin yeniden yaşanılmaması için dönüşümün mutlaka yapılması gerekiyor. Şu anda uygulamada olan biçimiyle dönüşümün 20 yıldan fazla süreceğini tahmin etmek de çok zor değil. Çünkü kat malikleri tarafından bir evin dönüşüme gitmesi, daha fazla ev sahibi olmaları için bir fırsat olarak görülüyor. Bazen bir parsel için bin kişi ile görüşmek gerekiyor. Her insanoğlu bir evren. Herkesin tavrı, düşünce biçimi, niyeti birbiri ile aynı olmuyor. Bu da işleri yavaşlatıyor. Bu konuda, kentsel dönüşüm çalışmalarımızı yürüten bir firmamız var; Dumankaya Kentsel. Küçük ya da büyük proje diye ayrım yapmadan üzerinde titizlikle duruluyor. Fikirtepe içerisinde Eylül ayında lanse etmeyi planladığımız bir projemiz var. Yüzde 85’e yakın imzalar toplandı. Yakın  zamanda tamamlanacak.

KAMU İYİ GİDİYOR FAKAT ÖZEL SEKTÖR YAVAŞ
Kentsel dönüşüm sürecinde Devlet şefkatini gösterdi aslında, burada bir takım parseller birleştiği anda emsal artışları oluyor ve müteahhite de bir kazanma kapısı bırakarak bu projelerin yenilenmesine fırsat veriyor. Fakat görünen o ki; kamu iyi gidiyor, fakat özel sektörde yavaş ilerliyor. Bir parselde bin farklı kişiyle görüşüyorsunuz. Burada belki kanunda bir takım değişiklikler yaparak, insanları birtakım kurallara uymaya zorlayarak daha hızlı yol alması hedeflenebilir hükümet tarafından. İstanbul Türkiye’nin, ekonominin kalbi. Bir depremde yüzleşeceğimiz gerçekleri düşününce, hızlı olunması gerekliliğinin altını çizmek istiyorum. Yüzde 70 binamızın depreme dayanıklı olmadığı söyleniyor. Bir an önce bu konutlar yenilenmeli. İnsanlar daha sağlıklı ve güvenli binalarda oturmaya başlamalı.

DÖNÜŞÜM BİR RANT KAPISI DEĞİL
Fikirtepe’de dönüşüm konusunda  karmaşalar oldu. Emsalle alakalı bir takım yükselmeler oldu, sonra bundan vazgeçildi, düşülmeler oldu. Fakat bu karmaşalar çözülüyor artık.

Burada en önemlisi insanları, bu inşaat firmalarıyla anlaşmaya bir şekilde teşvik etmek… Biliyorsunuz maliklerin üçte ikisi imzaladığı takdirde üçte biri imzalamazsa eğer Bakanlık müdahale ediyor. Maliğin konutunu kendisi alıyor. Kendi biçtiği rayiç değerden fiyat veriyor. Fakat yine de biz bu üçte ikiyi toplamakta bile zorlanıyoruz. Bu durumda, insanlara farklı teşvikler verilmeli, yönlendirilmeli diye düşünüyorum. Ya da dönüşümün belediye eliyle yapılması lazım. Bazı belediyelerin bu konuda başarılı olduğunu görüyoruz. Belediye de taşın altına elini koyduğu takdirde dönüşüm daha sağlıklı oluyor. Bütün çaba uzlaşılarak halledilmesi yönünde olmalı. Bunun bir rant kapısı değil, yaşam alanlarımızı daha sağlam kılacak bir yeniden yapılanma olduğunun kavranması da oldukça önemli.

EN KÂRLI DÖNEM BU DÖNEM
İnşaat sektöründe bir arz talep dengesi var. Fikirtepe için mesela 3-5 ay içerisinden 10 bin tane konut bir anda piyasaya sürülecek. Orada bir konut fazlası oluşacak.

Kentsel dönüşümde bana göre kat maliklerin en kâr edebileceği dönem bu dönem. Müteahhit için de durum böyle. Dönüşümden önce yatırım yaparlarsa dönüşümden sonra yeni projeler yükseldiğinde kâr elde etmiş olacaklar. Ancak bu dönemi kaçırırlarsa projelerin tükendiği dönemi beklemek onlar için daha kârlı bir yatırım hareketi olur.