Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Norveç’in kuzey buzul yürüyüşçüleri için, yeni “rabothytta” kulübesinde sıcak ve hava sızdırmaz bir karşılama

Norveç’in kuzey bölgesinin nefes kesen güzelliği artık muhteşem Okstind buzulunda maceracıları ağırlamak için birinci sınıf yeni bir tesise sahip. Norveç Trekking Derneği (DNT) tarafından yaptırılan ve Jarmund/Vigsnæs Mimarlık tarafından tasarlanan, ‘Rabothytta’ kulübesi, bölgedeki sert hava koşullarına dayanacak şekilde hassas özellikler baz alınarak inşa edilmiştir. Bulunduğu bölgenin doğal formlarını yansıtan bu bağımsız kulübe, bir ağın parçası olarak işlev görüyor. En fazla otuz kişilik grupları ağırlayabilecek kapasitedeki kulübede, konuklar kendi yemeklerini kendileri hazırlayacak.

Yüksek dağ seferleri için bir ‘üs kampı’ olarak hizmet veren kulübe sert rüzgarlar, yağmur, kar ve buza karşı korumayı olduğu kadar; ısıl performans ve iç mekan konforunu optimize etmek adına dayanıklı çözümler gerektirdi. Kulübenin yapımında buhar geçimine izin verirken neme karşı koruyan rüzgara karşı koruyan iki farklı DuPont™ Tyvek® gelişmiş su yalıtım örtüsü kullanıldı. Kulübenin zarif ama sağlam mimarisi, ahşap bir çerçeve ile beton esaslı ve 32 mm ladin yüzeyli asfalt levhalardan oluşur. Ladin malzeme ayrıca iç duvarları kaplar ve kulübe zeminini oluştururken, DuPont™ Tyvek® Soft ise yapım sürecinde ve sonrasında arayerleri kaplayarak kulübeyi koruyor. Yerel üretici Trenor AS. tarafından temin edilen büyük pencereler, dıştaki 13 mm lik sertleştirilmiş cam tabakayla birlikte iki tabakadan yapıldı.

Eğimli çatı konstrüksiyonu yalıtımla birlikte, hava geçirmez bir rüzgar ve nem bariyeri olarak DuPont™ Tyvek® Supro Grid sarılı Kerto ahşap kirişlere sahiptir ki bu yapı tamamlanana kadar yapıyı korumak için ve iç konforu artırmak için çok önemli bir unsur. Ek koruma, Kebony ahşap kalaslarla kaplı son derece sert bir asfalt bir kaplama membranı olan Isola Isokraft tarafından sağlanıyor.
66 derece kuzeyde, deniz seviyesinden 1200 metre yukarda ve Kuzey Kutup Çemberi’nin 60 km güneyinde yer alan kulübe, modern yapı teknolojisinin sunduğu yöntemlerle bulunduğu bölgenin zorlu koşullarından korunarak etrafındaki bütün doğal güzellikten istifade ediyor.

Yapıda enerji, gerektiğinde kullanılan güneş panelleri, akü ve şebeke elektriğiyle birlikte asıl odunun kullanıldığı bir ısıtma sistemiyle maksimum verimlilik için tasarlandı. Bütçe uygun olduğu zaman ise rüzgar türbinleri de devreye girecek.

Norveç Trekking Derneği’nden (www.turistforeningen.no) Svein Arne Brygfeld  “Robothytta açık havayla ilgili, bilimsel ve eğitsel keşifler için bu önemli alanda yer alan parkur ve kulübe zincirinde bir eksik halkaydı. Şimdi ise bu dağlarda inanılmaz deneyimler için bir amaç ve başlangıç noktası sunuyor. Sadece bizimki gibi bir organizasyona böyle olağanüstü bir konumda yapı inşa etmek için izin verilebilir. Biz de bu önemli özellikleri gerçeğe dönüştürmek için Norveç’deki önde gelen mimari uygulamaların sahibi Jarmund/Vigsnæs Mimarlık’ı seçtik” diyor.
Kulübenin dikkat çekici eğimli ve açısal tasarımı için Svein şöyle diyor: “Bu yapı hem malzemelerin dayanması ve dinamik olarak çevre ile etkileşimi için tasarlandı. Manzara içinde büyük ve antik bir kayaya benzeyecek şekilde düşünülen yapı, çevresiyle kolaylıkla uyum gösterdi. Rüzgar yapı üzerinde çok baskı yapacak ve kış boyunca kulübenin etrafını yoğun bir kar tabakası kaplayacak. Bu yüzden yoğun kar birikmesine karşı direnç gösterebilecek bir dış form  ve aynı zamanda  ziyaretçilerin büyülü manzarayı deneyimleyebilecekleri bir iç konfor oluşturmak istedik.”

Svein diyor ki: “Doğaya minimum ayak izi bırakmak amacıyla, bu işlevsel tasarım kompakt olmakla birlikte, etrafında oldukça kalın bir yalıtım gerektiriyordu. Yapı enerji kullanımını ölçülü bir şekilde sağlar, yani daha küçük bir grup kulübenin sadece sınırlı bir bölümünü ısıtabilir.

Bu da yemek pişirmek için kullanılacak gaz ve odun gibi tüketim araçlarının helikopterle taşınması gerektiği için oldukça önemli sayılıyor. Saatte 200 km’den fazla rüzgar hızıyla bir tarafta buzullar, diğer yanda sarp dağların varlığı sebebiyle yapının rüzgar baskısına karşı dayanma yeterliliğinin önemli olması hiç de sıradışı bir durum değil.”

Svein, “Su yalıtım örtüleri bu koşulların yönetilmesinde önemli bir rol oynuyor. Bu yüzden, DuPont™ Tyvek® tasarımda temel bir ürün. Dahası, kulübe kullanımda değilken iç sıcaklık dış sıcaklıktan daha düşük olabilir, bu nedenle nem koruması iklimi düzenlenmiş bir yapıdan daha da önemlidir” diye ekliyor.

“Rabothytta” resmi olarak Ağustos 2014’de açılacak. Ancak Svein’in söylediği üzere, hem Norveç’ten hem dış ülkelerden gelen ilgi şimdiden oldukça sevindirici ve teşvik edici; bu yeni kulübe ülkenin en çok bilinenleri arasına girecek.