Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Viaport Venezıa Satış Pazarlama Direktörü Cenk Hayırlıoğlu: “Fikirtepe’nin gelişmesinin bütün şehrin katma değerine artısı olacak.”

[kutusag=4089]Fikirtepe yıllarca Anadolu Yakası’nda, Avrupa Yakası’nın Gaziosmanpaşa’sı gibi çarpık yapılaşmanın bulunduğu bir bölgeydi. Şehrin çok içerisinde kalan bu çarpık yapılaşma, bir tarafında Bağdat caddesi, bi tarafında Ataşehir’in geliştiği arada kalmış bir bölgeydi. Dolayısıyla bu bölgenin ciddi bir potansiyeli var.  Fikirtepe’de kentsel dönüşüm projeleri iyi planlanırsa, çok ciddi bir gelecek var. Çok büyük firmalar bölgeye yatırım yapıyor ve önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde şehre büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Biz İstanbul’a katkısı olan bütün projelere destek veriyoruz. Sonuçta Fikirtepe’nin gelişmesinin bütün şehrin katma değerine artısı olacak.

Fikirtepe, uzun bir süre bekledi biliyorsunuz, imar ile ilgili düzenlemeler çıktı. Kentsel dönüşümde kilit noktalarından biri eski hak sahiplerinin talepleri… Şimdi yeni bir yasa çıkarıldı biliyorsunuz, 3 te 2 oranında kabul yetiyor. Çünkü insanların ellerinden o daireleri alıp farklı beklentilerle bu sistemleri tıkmaya çalışan ya da farklı taleplerle müteahhitin karşısına gelen kişiler oluyordu. Bunun biraz önüne geçildi.

Kentsel dönüşümün kilit noktalarından bir diğeri, şehir gelişirken şehrin bir mimarisinin oluşması gerekliliği… Şehri geliştirelim derken birbirinden bağımsız ve kopuk projelerle daha kötü bir görüntü kirliliği oluşuyor. İnşallah Fikirtepe’de birbiriyle bağlantılı, farklı konseptte, güzel projeler, şehre mimari estetik kazandıracak projeler oluşur. Yoksa kentsel dönüşüm adı altında bir sürü bina yapılıyor ama o binanın bile dönüşmesi lazım belki 3-5 yıl sonra. Çünkü çok güzel bir şehirde yaşıyoruz. Bu şehre yakışacak mimaride projeler üretilmesi lazım.

Son olarak dönüşümle ilgili şunu belirtmek istiyorum; dönüşüm bir yerin yıkılıp yapılması değil, yeniden yapılandırılması… Şehrimizin nefes alacak alanlara ihtiyacı var. Dönüşürken yeşil alanlarıyla, sosyal alanlarıyla tekrar planlanması lazım. Fikirtepe bu şekilde planlanıyor, inşallah sonucu da böyle olur. Biz Gaziosmanpaşa ve Alibeyköy’de bunu yaşadık. Önce şehrin damarlarını sokaklarını caddelerini yaptık. Bunu yaptıktan sonra bölgenin gelişimi daha kolay oluyor. Umarım Fikirtepe’de böyle olur.