Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Akılli evlerin akıllı anahtarları

Anahtar ve prizler yaşam alanlarının ayrılmaz ikilisidir. Elektriğin hayatımızı aydınlattığı andan itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Zaman ilerleyip, teknoloji aydınlatma kontrolüne el attığından itibaren anahtarlar, hem tasarım hem de işlev olarak farklılaşmaya başlamıştır. Eskiden sadece birer düğmeden ibaret olan anahtarlar, bugün LCD ekranlı ve dokunmatik kullanıma sahip şık ve zarif birer dekorasyon ürünü haline gelmişlerdir.

SmartBS Otomasyon Sistemleri olarak çok çeşitli tasarım, malzeme ve işlevi olan kablolu ve kablosuz, akıllı ev sistemleri ile birlikte çalışabilen akıllı anahtar serileri sunmaktayız. KNX akıllı ev sistemleri ile uyumlu, farklı renk ve dizaynda, akıllı anahtar ve dokunmatik panel serilerimiz bulunmaktadır.

Akıllı evler ile birlikte standart anahtarların yerlerini akıllı anahtarlar almaya başlamıştır. Bunun yanında standart anahtar ve priz serileri de geçen zaman içinde tasarım ve kullanılan malzemeler ile farklılaşmıştır. Mimari açıdan evin yapısına uygun anahtarlardan, tamamen kişisel zevke göre hazırlanan anahtarlara kadar tasarımsal açıdan geniş bir çeşitlilik oluşmuştur. Çerçeveler istenen renk ve desende yapılabilmekte ve kullanılan malzemeler de plastik, cam, metal gibi farklılaşabilmektedir. Akıllı anahtarlar da, aynı şekilde tasarım ve malzeme kalitesi açısından gelişmektedir. Geleceğin modern evleriyle uyumlu hale gelmektedir.

Bütün bunlarla birlikte işlevsel olarak akıllı ev ile anahtar anlayışı da değişmeye başlamıştır. Akıllı evlerin anahtarları, aydınlatma ve motorlu perde/panjur/jaluzi açma kapama amaçlı kullanımının yanında, senaryo amaçlı olarak da kullanılabilir hale gelmektedir. Örneğin tek bir tuşa basarak evden çıkış senaryosu ile tüm aydınlatma ve motorlu perdelerinizi kapatabilir, ısıtma sistemini devre dışı bırakabilir, belirlediğiniz prizlere giden elektrik akımını kesebilirsiniz. Giriş senaryosu ile de belirlediğiniz sistemler tekrar açılabilmektedir. Özellikle büyük metrekareli evlerde ve villalarda kontrol edilmesi gereken sistemler çok daha fazla olmaktadır. Ofisler, toplantı salonları, otel odaları ve hastane odaları gibi noktalarda da bina otomasyonu ile entegre çalışabilen akıllı anahtarların kullanımı her geçen gün artmakta ve lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelmektedir.
Kablolu akıllı ev sistemlerinden HDL Bus sistemi ile birlikte çalışabilen akıllı anahtar serilerini SmartBS olarak sunmaktayız. HDL akıllı anahtar serisi ürünleri mevcut anahtar büyüklüğünde ve standart kasalarına monte edilebilen yapısı ile kolayca akıllı evlere uygulanabilmektedir. Şık ve zarif tasarımları ve kolay kullanımı sayesinde Türk kullanıcılarının beğenisini kazanmıştır. 8 ayrı butona kadar sunulan HDL akıllı anahtarlar; aydınlatma, motorlu perde kontrolü amaçlı kullanımı yanında, belirlenen senaryo kapsamında birçok yerin kontrolünü tek tuş ile çalıştırabilmektedir.

Zaman içerisinde çok daha fazla fonksiyon içeren akıllı anahtara olan talep, tuş yanında ekran da içeren akıllı anahtarlar yer almaya başlamıştır. HDL DLP akıllı anahtar ile ekranlar arası geçiş yaparak evinizin tüm kontrolünü tek bir noktadan kolayca yapabilirsiniz. HDL DLP akıllı anahtar; 32 ayrı aydınlatma, motorlu perde kontrolü, güvenlik kontrolü ve senaryoların kontrolünü sağlayan 4 ayrı ekran, klima ekranı, ısıtma ekranı ve müzik sistemi ekranları ile birlikte 7 farklı ekranından oluşmaktadır.

KNX sistemi ile uyumlu çalışabilen akıllı anahtar serileri de, SmartBS olarak ürün yelpazemizde bulunmaktadır. Alman MDT ve İtalyan Eelectron marka akıllı anahtarlar ürünlerimiz arasındadır. Farklı ihtiyaçlara cevap veren çeşitte, şık ve zarif tasarımları bulunmaktadır. Özellikle Eelectron serisi akıllı anahtarlar İtalyan estetiğini yansıtmaktadır.

Mevcut renk ve desenlerinin yanında kişiye özel zevk ve tasarımda uygulanabilmektedir. Dokunmatik panelleri ile farklı bir kullanım deneyimi de sağlamaktadır.

Akıllı ev altyapısına uygun olmayan yaşam alanları da kablosuz, radyo frekansı teknolojisi ile akıllı sisteme dönüştürülebilir. SmartBS, kablosuz akıllı ev sistemleri için Avrupa standardı olan 868 Mhz radyo frekansı ile çalışan Inels ve Edisio marka ürünleri de sunmaktadır. Bu sistemde yer alan RF akıllı anahtarlar çok çeşitli renk ve malzemede farklı çerçeve seçenekleri ile sunulmaktadır.

Kablosuz akıllı ev anahtarlarının en güzel özelliği istediğiniz yere monte edilebilmesidir. İster mevcut anahtarlarınızın yerine duvara monte edebilir, ister cam üzerine dahi yapıştırabilirsiniz. Ayrıca yatak odanızda başucunuza da yerleştirebilirsiniz.
Hemen uygulanabilmekte, aydınlatma, motorlu perde gibi kontrol etmek istediğiniz noktalara RF alıcı yerleştirmeniz yeterli olmaktadır. Sonrasında kablosuz akıllı anahtarlar ile kolayca RF alıcıları kontrol edebilirsiniz.

Akıllı EV teknolojisi ile birlikte anahtarlar, bilinen özelliklerinden çıkıp LCD ekranlı, dokunmatik, renkli birer panele dönüşmüşlerdir. Bu paneller sayesinde bir bölgenin(Salon, Yatak Odası veya Oturma-Yemek Odası v.b.) tüm kontrolleri yapılabilmektedir. Yeni yapılan lüks konutlarla birlikte aydınlatmaya büyük önem verilmekte ve bölgenin aydınlatılması için birçok alternatif kullanılmaktadır. Örneğin, metrekare olarak büyük bir bölgenin aydınlatılması için duvarda çok fazla( 8-10 adet aydınlatma anahtarı) anahtar kullanılması gerekmektedir. Bu bölgeye ek olarak perde veya panjur kontrolü de eklendiğinde, kontrolr bölgesinde birçok anahtar kullanılacaktır. Bu tür bölgelerin kontrolünde Yeni Nesil Anahtarların (Çok Fonksiyonlu) kullanılması yararlıdır. Bu anahtar paneller, ek olarak, ısıtma, klima, müzik sistemlerini kontrol edebildiği gibi tanımlanan senaryoları da rahatlıkla çalıştırabilirler.

Hayatımıza akıllı telefon ve tabletlerin girmesiyle akıllı ev kontrolü sadece akıllı anahtarlar ile değil evinizde ya da evinizden uzakta Android ve IOS uygulamaları içeren bu cihazlar ile de kontrol edilmeye başlanmıştır. SmartBS kablolu ve kablosuz akıllı ev sistemlerini, kullanıcı dostu ara yüzlere sahip uygulamalar ile akıllı telefon ve tabletten kontrolüne de imkan vermektedir. İlerleyen zamanda evlerdeki akıllı anahtarlarında yerlerini bu uygulamaları içeren 7 inch ve 10 inch tabletler, panel olarak daha fazla kullanılacaktır.

Çok daha fazla özelliği tek bir panelden kontrol edebilirsiniz. Aydınlatma, motorlu perde, ısıtma, klima, güvenlik kontrollerini sağlayabilir, IP kameralar ile görüntü alabilirsiniz. Yazılımlar, akıllı evlere daha fazla özellik kazandırmak amaçlı devamlı olarak geliştirilmektedir. SmartBS de kendi Ar-Ge ekibi ile bu gelişmelere katkı sunmaktadır.