Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Tarihi Bomonti̇ Fabrikası ile ilişki içinde, tarihi yarımada ve Boğaz görünümüne saygılı tasarım gayreti

2008 yılında tasarımına başladığımız projenin 2010 yılında temeli atıldı ve 2014 yılında resmi açılışı yapıldı. Bu altı yıllık süreçte, İstanbul’un ihtiyaçları göz önünde bulundurularak işlevler ve ihtiyaçlara yönelik fizibiliteler yapıldı; bu doğrultuda farklı işlevlere yönelik çalışmalar yapıldı. Projenin oluşumunda ‘business otel’ işlevinin olduğu kadar yapının çevresiyle olan ilişkisi de önemli bir etken oldu. Burada otelin sadece business otel olarak çalışmasının dışında farklı anlayışta da (büyük organizasyonlar, sergiler, tanıtım toplantıları gibi…) hizmet vermesi öngörüldü. Projenin şekillenmesinde rol oynayan ‘çevresiyle ilişkisi’ sadece fiziksel çevre değil aynı zamanda sosyal çevre olarak da düşünüldü.  İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Bomonti’de, şehrin göbeğinde, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası’yla ilişki içerisinde, Tarihi Yarımada ve Boğaz görünümüne saygılı olacak şekilde tasarım yapmaya gayret edildi.
Hilton İstanbul Bomonti Otel ve Konferans Merkezi, toplam 840 odasıyla İstanbul’un en büyük oteli oldu. 153 bin m² kapalı alana sahip otel ve kongre merkezi bünyesinde; 2800 m² büyüklüğünde ana balo salonu, 890 m² büyüklüğünde junior balo salonu ve büyüklükleri
35 m² ile 265 m² arasında değişen toplam 32 toplantı salonu bulunuyor. İstanbul’un en büyük SPA’sı Hilton tarafından Türkiye’ye ilk kez getirilen Eforia markası da otel bünyesinde faaliyet gösteriyor. 4 kat konferans grubu, 3 kat SPA ve 3 kat ofisi bünyesinde barındıran bu otel aynı zamanda Avrupa’nın en büyük Hilton oteli sıfatını taşıyor.

Hilton İstanbul Bomonti Otel ve Konferans Merkezinde işlevler katlara belli bir düzende dağılıyor. Zemin seviyesi ve altında kalan katlarda konferans grubuna ilişkin mekânlar, zemin katın üzerinde 3 kat ofis ve onun üzerinde de otel odaları yer alıyor. Arazide ciddi kot farklılıkların dolayı zemin kat altı mekânların birçoğu tabii ışık alıyor. Arazi bu yönüyle konferans grubuna oldukça değer katıyor, toplantı salonları tabii ışığa kavuşuyor.  Birçok farklı disiplinin bir arada çalışması ile nihai hale gelen Hilton İstanbul Bomonti Otel ve Konferans Merkezi proje kapsamında yer alan tarihi Bomonti Bira Fabrikası binalarının vizyonu ise Han Tümertekin’e ait. İç mimarisi GA Design of London ile yürütülürken, cephe detayları Werner Sobek ve Teğet Mimarlık’ın danışmanlığında çözümlenen otel ve kongre merkezi; yatırımcısı İçtaş Holding’in proje ve uygulamadaki titizliği, Servotel’in danışmanlığı ve ayrıca Hilton gibi bir marka işletmenin tecrübeleri altında sonuçlandı.