Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Çevre dostu performans sertifikası JLL Türkiye’ye

Merkezi lokasyonu, mimarisi, alt yapısı ve A Plus ofis özellikleriyle ofis anlayışına farklı bir bakış açısı getiren JLL Türkiye Genel Merkez Ofisi, LEED CI Gold Sertifikası almaya hak kazandı. Sürdürülebilir alanlar, su verimliliği, enerji ve atmosfer, malzeme ve kaynaklar ile iç mekan hava kalitesi gibi LEED sertifikası kriterleri incelenen ofis, başarılı uygulamaları sayesinde dünyanın en önemli çevresel sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği ödülü olan LEED Gold Sertifikası’nı aldı.

ŞEBEKE SUYUNDAN YÜZDE 45 TASARRUF
JLL Türkiye Genel Merkez Ofisi’nde, su kullanımını azaltmak için yüksek verimli sensörlü bataryalar kullanılıyor ve şebeke suyundan yüzde 45 tasarruf ediliyor.  Düşük debili rezervuar ve pisuar sistemiyle de su oluşumu yüzde 50 azaltılarak kanalizasyon sistemlerinin kullanımı hafifletiliyor.

JLL Türkiye Genel Merkezi Ofisi, toplu taşıma araçlarına yakınlığı ile toplu taşımayı, bünyesinde bulunan havuz araç sistemi ile de minimum araç kullanımını teşvik ediyor. Böylece bireysel araç kullanımından doğan karbondioksit salınımının azalmasına katkı sağlıyor. Çalışma alanlarında uygulanan aydınlatma tasarımı, gün ışığı ve varlık sensörleri ile ışık kirliliğini ve tüketimi azaltıyor. Ofis alanı hava kalitesinin korunması için klima santrallerinde yüksek verimli filtreler kullanılıyor ve ofis içerisine standartlara uygun taze hava veriliyor.
TÜRKİYE’DEKİ YENİ OFİS KURGUSUNA ÖRNEK BİR MERKEZ OFİS
Ofisleri sürdürülebilir bir anlayışla kullanmanın en büyük maliyet düşürücü etken olduğunu belirten JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş; “JLL Türkiye Genel Merkez Ofisi’ni Türkiye’deki yeni ofis kurgusuna örnek olacak şekilde tasarladık. Sürdürülebilir bir anlayışla tasarlanan yeni ofisimiz her açıdan verimlilik ilkesine uygundur. Dünyada çalışma alanları giderek artan bir oranda sürdürülebilirlik felsefesine göre şekillendiriliyor. JLL Türkiye Genel Merkez Ofisi’nde yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgar enerjisinden üretilen elektrik enerjisini kullanıyoruz. Ofis alanında maksimum aydınlatma enerji tasarrufu sağlamak için ise en etkin sistemleri kullanarak enerji maliyetinde yüzde 25 tasarruf sağlıyoruz. Aynı zamanda yerel ekonomiye katkıda bulunmak ve nakliye kaynaklı yakıt tüketiminden dolayı oluşan çevre kirliliğini önlemek amacıyla, mobilya maliyetinin yüzde 50’sinde yerel malzeme tercih ettik” açıklamasında bulundu.