Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İstanbul Teknik Yıldız Konutları’nda

Haldız İnşaat Otomotiv ve Tic. Ltd. Şti. tarafından yapımı üstlenilen İzmit Yıldız Konutları çevre düzenlemesi ve konutların peyzajı için geogrid donatılı istinat duvarı inşa edildi. Duvarın oturacağı zeminde iyileştirme amaçlı ForTex ürünleri kullanıldı.
FORTEX VE GEOARME İLE PROJEYE ÖZEL ÇÖZÜMLER
Zeminin stabil hale gelmesi için İstanbul Teknik’in, zeminde taşıma gücü arttırma ve lokal oturmaları engellemek için kullanılan farklı mukavemetlerde Fortex çift yönlü geogrid ürün tercih edildi.
Fortex’in uygulanacağı zemin stabil hale getirilerek, İstanbul Teknik’in kendi üretimi olan malzemenin uygulamasına elverişli hale getirildi. Zemin uygulama yapılmasına elverişli hale getirildikten sonra, Fortex tekyönlü geogrid malzeme yeterli gerginlikte serildi.

İstinat duvarlarının yapımı için İstanbul Teknik’in söz konusu projeye en uygun istinat çözümü olan GeoArme ile bloklar projeye uygun bir şekilde yerleştirildi. Karayolları teknik şartnamelerinde belirtilen nem ve sıkışma oranına göre dolgu işlemi gerçekleştirildi. Geleneksel istinat duvar sistemleri olan betonarme perde ve taş duvarlara alternatif bir sistem olan GeoArme geogrid donatılı istinat yapı sistemi; geleneksel yöntemlerin aksine arkasında oluşan yanal toprak yükünü kendi yapısal mukavemeti veya ağırlığıyla karşılamaz. Bunun yerine arkasındaki zeminin çekme mukavemetine sahip Fortex geogrid donatı elemanlarıyla donatılması sonucu elde edilen mukavemet ile karşılamaktadır. AASHTO verilerine göre 120 yıl yaşam ömrü olan GeoArme istinat yapıları için İstanbul Teknik’in sunduğu en uygun çözüm yöntemidir. Fortex geogridin GeoArme istinat yapı sistemi ile hızlı uygulama imkanı sunması sayesinde proje için ekonomik ve pratik çözümler sunuldu. Kullanılan Fortex ürününün esnek yapısından ötürü zeminde oturmalara karşı tolerans sağlanırken, depreme dayanıklı bir yapı oluşturuldu. Statik kriterler geogridin düşük uzamaları sayesinde sağlanırken, mukavim bloklar ile ciddi yüksekliklere ulaşıldı.

7.500 m² duvar uygulamasının yapıldığı ve 340.000 m² geogrid malzemenin serildiği projede müteahhitin zamandan ve maliyetten tasarruf etmesi sağlandı. Projenin hayata geçirilmesinin ardından peyzajı tamamlanan üç boyutlu kullanım imkânı sağlayan yeşil alan oluşturuldu.