Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Ineos Sytrenics Kurucu ve Genel Müdürü Mehmet Parlak

[kutusag=4191]Genel olarak 2014’ü değerlendirirken ikiye bölüme ayırmak gerekiyor. Yılın ilk yarısı ne kadar güzel ne kadar yoğun geçtiyse ikinci yarısının da bir o kadar kötü geçtiğini söylemek mümkün. Ocak-Haziran döneminde gerçekleştirdiğimiz satış miktarları, bütçemizin yaklaşık yüzde 20’si kadar üzerindeydi. Büyük bir bölümü Temmuz ayında gerçekleşen Ramazan ayı, sonrasındaki Bayram tatili ve daha sonra Ağustos ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte ikinci yarının ilk iki ayında işler neredeyse durma noktasına geldi. Kısmen toparlanan Eylül ayı ve nispeten makul diyebileceğimiz Ekim ayından sonra tekrar durgunluğa girmiş durumdayız. Yalıtım sektöründe Aralık ve Ocak aylarında işlerin artık tamamen yavaşladığı bilinen bir gerçek. Çok kuvvetli geçen ilk yarı sayesinde 2014 yılını büyük bir olasılıkla satışlarımızda bir azalma olmadan kapatacağız.
2014 yılının sonlarına doğru yani yılın son çeyreğinde Fransa’daki Ribecourt fabrikamızda üretmekte olduğumuz Ineos Silver Polymerleri diye isimlendirdiğimiz ve ülkemizde Karbonlu EPS olarak bilinen Silver Grade’lerimizde yapılan AR-GE çalışmaları neticesinde söz konusu ürünün gerek ısı iletkenlik değeri (Lambda) gerekse daha iyi kaynaşmasından dolayı levha yüzeylerinin kesim sonrası daha düzgün çıkması gibi müşterilerimizin önem verdikleri hususlarda iyileşmeler sağlandı. Bu ürünlerimiz Aralık ayı itibarıyla müşterilerimize sunulmaya başlanacak. Dolayısıyla 2014 yılını ‘Yeni Jenerasyon Silver Grade’lerini piyasaya arz ederek kapatıyoruz.

Bu yılın ilk 9 aylık İthalat rakamlarına baktığımızda Gri EPS’de pazar lideri olduğumuz anlaşılıyor. 2015 yılında da öncelikli hedefimiz piyasa liderliğini korumak ve beklenen büyümeden payımıza düşeni almak.
Gri EPS sektöründe 2014 yılında büyüme olmadığını düşünüyoruz yani market gecen seneki seviyesi olan 45-46,000 mt seviyesinde kapanacak ancak benim öngörüm özellikle çok yavaş geçen ikinci yarıdan sonra 2015’te büyümenin tekrar ivme kazanacağı yönünde. Bunun bir diğer göstergesi de bu yılın ikinci yarısında Asmolen için üretim yapan müşterilerimiz adeta mal yetiştiremediler. Bu da 4-5 ay sonra karşımıza mantolama olarak çıkacaktır. 2015 yılında bizi bekleyen bir diğer gelişme de 21 Ağustos’tan itibaren özellikle Yanmaz EPS’de kullanılan HBCD maddesinin yasaklanması durumu. Böyle bir gelişme olması durumunda şirketimiz alternatif Flame Retardant (FR) agent’ı olan Polymeric FR kısaca pFR maddesi ile Alev Geciktirici Grade’lerini üretmeye devam edecek. Bu konu ile ilgili tesislerimizde gerekli testler yapılmış ve ilgili grade’lerimiz müşterilerimiz tarafından denenerek onayları alınmış durumda.
EPS sektörü, yılın ikinci yarısındaki bütün enerjisini 15 Temmuz tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe sokulan “Yeni Yangın Yönetmeliği” üzerinde yapılması gereken değişiklikler için harcadı diyebiliriz. 21 metrenin üzerindeki binaların yalıtımında EPS’nin de arasında bulunduğu B1 sınıfı Yalıtım malzemelerin kullanılmasında kısıtlamaya gidilmesi bazı belediyeler tarafından yanlış yorumlanarak bu genelgeye göre sanki EPS kullanımı yasaklanmış gibi gösterilmiş oldu. Ancak EPS-DER’in değişik tarihlerde ilgili Bakanlık ve kamu kurumlarına yapmış olduğu girişimler neticesinde genelgenin yürürlülük tarihinin 1 Ocak 2015’den 1 Temmuz 2015’e ötelenmesinin yanı sıra yeni yönetmelikte 21 metre (7 Kat) olan sınırın 28 metre (9-10 kat) yükseklik sınırına getirilmesi suretiyle EPS’nin önünün kesilmesi yolundaki girişimlere bir ölçüde mani olundu.

Öte yandan 7 Kasım 2014 tarihinde Betek Boya’nın Kayseri İncesu OSB’de büyük ölçekli (gerçek bina) yangın testlerinde muhtelif kalınlıklarda EPS’nin de kullanıldığı yangın dayanım testleri yapıldı ve Bakanlık yetkilileri nezaretinde yapılan bu testlerden EPS’den yapılan ETICS sistemlerinin başarı ile geçtiği görüldü. Bu gelişmeler ışığında artık 2015 yılı ve takip eden yıllarda yangın konusunun gündemimizi bu kadar yoğun bir şekilde meşgul etmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

2015 yılından beklentimiz oldukça yüksek
Son aylarda özellikle ham petrol fiyatlarındaki gerilemeler doğalgaza da  aynı ölçüde yansıdığı için asla bizi Enerji tasarrufu konusunda bir gevşekliğe götürmemeli, buna asla lüksümüz yok. Zira Enerji fakiri bir ülke olduğumuzu ve Enerji’de dışa bağımlı olduğumuz gerçeğini asla göz ardı edemeyiz. Biz kendi ev ödevimizi yapalım enerji fiyatlarındaki gerilemeler yapılacak tasarruflarla birlikte bize katmerli bir şekilde olumlu yansıyacaktır. 2015 yılındaki beklentim EPS Sistemli dış cephe yalıtım uygulamalarının yüzde 15-20 civarında büyüyeceği şeklinde. Bu yılın ikinci yarısındaki durgunluğun önümüzdeki yıl sezonunun başlamasıyla yerini hızlı bir hareketliliğe bırakacağını öngörüyorum.