Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık

[kutusag=4178]Yaklaşık 9,5 milyar lira ciroya sahip olan Hazır Beton sektörü, inşaat sektörünün en temel kollarından birini oluşturuyor. 2013 yılında bir rekor kırarak 102 milyon metreküp beton ürettik, 2014 yılında ise bu rakam 107 milyon metreküpe ulaştı. Beton üretimi 2014’te tahminlerimiz doğrultusunda yüzde 5 büyüme gösterdi.

2014, gerek hazır beton sektörü gerekse Türkiye Hazır Beton Birliği olarak çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladığımız bir yıl oldu.
Hazır betonda 23 yıl boyunca Avrupa standartlarını ülkemize taşıyan Türkiye Hazır Beton Birliği olarak, geçtiğimiz ay Belçika’da gerçekleştirilen Avrupa Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu toplantısında Başkanlık Komitesi üyeliğine seçildik. THBB, 1991 yılında Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO)’nun tam üyesi oldu. Aradan geçen 23 yıl boyunca Avrupa standartlarını Türkiye’ye taşıdı. Şimdi ise Avrupa hazır beton sektöründe son sözü söylemeye hazırlanıyoruz.

1967 yılında kurulan ERMCO (Avrupa Hazır Beton Birliği) hazır beton alanındaki en büyük uluslararası kuruluş. Üye ülkeler arasındaki üretim, standart, kalite, teknolojik yenilikler gibi konulara ilişkin işbirliğini teşvik edip, pekiştirerek hazır beton sektörünün gelişmesini sağlayan ERMCO aynı zamanda, söz konusu ülkeler arasında diğer alanlarda da yakınlaşma ve işbirliği olanaklarının doğmasına zemin hazırlıyor. THBB olarak, 23 yıl boyunca ilk kez, ERMCO politikalarının oluşmasında çok önemli bir yeri bulunan Başkanlık Komitesi’ne dahil edildik. Böylece THBB Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Türkiye’yi ve THBB’yi temsilen sektörün dünyadaki en önemli kuruluşu olan ERMCO’da Başkanlık Komitesi’nde görev alarak, politikaların oluşturulmasında daha etkili olacağım.
2014 bizim için dolu dolu bir yıl oldu. Bu yıl Beton Fuarımızı tarihimizde ilk defa Ankara’da gerçekleştirdik. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce ve ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in de katılımıyla açılışını yaptığımız Beton Ankara Fuarı, tahminimizden de büyük ilgi gördü.

“2015’TE DE BİZİ HAYLİ YOĞUN GÜNLER BEKLİYOR”
Önümüzdeki sene Beton Fuarımızı yine İstanbul’da gerçekleştireceğiz. Yedincisini düzenleyeceğimiz Beton 2015 Fuarı, inşaat, hazır beton ve agrega sektörlerini İstanbul’da buluşturacak. Fuar’da inşaat, hazır beton, agrega sektörleri ile ilgili son teknolojik ürünler, araç, makine ve ekipmanlar, hizmet ve donanımlar sergilenecek. Fuarda aynı zamanda beton santralleri, iş makineleri, kamyon ve çekiciler, transmikserler, pompalar, kalıp sistemleri, vinçler, çeşitli beton kimyasalları, otomasyon sistemleri, lastik ve akaryakıt ürünleri, sektörel makineler başta olmak üzere çok geniş bir ürün yelpazesi beton ve agrega üreticilerine ve inşaat yapımcılarına sunulacak. Böylece, ekonominin lokomotifi inşaat ve onun en temel kolu hazır beton ile ilgili sektörlerden birçok firmayı aynı çatı altında buluşturacağız.

Birlik olarak, yürüttüğümüz yoğun çalışmalar neticesinde son olarak, Avrupa Hazır Beton Birliği 2015 Kongresi’ni Türkiye’ye kazandırdık. Tarafımızdan düzenlenecek olan ERMCO 2015 (Avrupa Hazır Beton Birliği) Kongresi’nin hazırlıklarına da başladık. Her 3 yılda bir gerçekleştirilen ERMCO Kongresi’ni Türkiye’de 4 – 5 Haziran 2015 tarihlerinde İstanbul Askeri Müze’de düzenleyeceğiz.

Kongreye Avrupa hazır beton sektörünün önemli temsilcilerinin katılmasını bekliyoruz. Bu açıdan ülkemiz ve özellikle sektörümüz açısından büyük öneme sahip bir kongre olacağını vurgulamak gerekir.
Bu noktada 1995 yılında ERMCO’nun 11. kongresini İstanbul’da başarılı bir organizasyonla gerçekleştirdiğimizi hatırlatmak isterim. Birliğimizin, ERMCO 2015 Kongresi’ne de başarıyla ev sahipliği yaparak, ülkemizi ve sektörümüzü en iyi şekilde temsil edeceğinden emin olabilirsiniz. Önümüzdeki yıl da kentsel dönüşüm ve kamu alt yapı yatırımları ile yüzde 5 civarında büyüme bekliyor, böylece hazır beton üretiminin 110 milyon metreküpü aşacağını öngörüyoruz. İnşaat sektörünün canlanmasına paralel Hazır Beton sektörünün de canlanacağını söyleyebiliriz.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM 2015’İN DE ÖNEMLİ KONULARINDAN BİRİ OLACAK”
Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi planlanan bölgelerde kalitesiz beton ile üretilen yapılar da yer alıyor. Bu çerçevede 8 milyon konutun yenileneceği göz önünde bulundurulduğunda, özellikle yeni yapılarda KGS belgeli beton kullanımı Türkiye yapı stoğunun uzun ömürlü, ekonomik ve depreme dayanıklı olmasına katkı sağlayacaktır.
Kentsel dönüşüm projesi için yaklaşık 600 milyar lira maliyet çıkıyor. Tabii 10 senelik bir zaman diliminde bu harcama yapılacak.

3. Köprü için 1,5 milyon metreküp beton ihtiyacı olduğu açıklandı. 3. Havaalanı ve bağlantı yollarında 1 milyon metreküpün üstünde betona ihtiyaç duyulacaktır. Bu projelerin yanı sıra devam eden yüksek hızlı tren projeleri ve baraj projeleri de sektörümüze canlılık getirecektir. Hazır beton tarafında toplamda 300 milyon metreküp, yıllık 30 milyon metreküp hazır betona ihtiyaç var. Kurulu kapasiteyle bu ihtiyacı rahatlıkla karşılarız. İnşaat sektörünün canlanmasına paralel Hazır Beton sektörü de canlanır.

Ayrıca, Kentsel Dönüşüm projesi ile inşaat firmalarının yeni işçilere ihtiyacı olacak. Bu da istihdama fayda sağlayacaktır. İnsanların alım gücü artacak, inşaat malzemesi üreten firmalar üretimlerini arttıracaktır. Böylece Türkiye ekonomide yakalamış olduğu istikrarı koruyarak büyümeye devam edecektir.