Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Türkiye pazarına giriyor: ECOR

[kutusag=4216]Noble Environmental Technologies’in (NET, Noble Çevreci Teknolojiler Şirketi) kurucusu, mimar Robert Noble, sürdürülebilir, çevreci ve yenilikçi bir geri dönüşüm teknolojisi ile üretilen ECOR’u tanıtmak üzere Türkiye’ye geldi. Noble Environmental Avrupa Yönetim Kurulu üyesi Meltem Kurtsan’ın ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte ikramlar da ECOR ürünleriyle yapıldı.

“TÜRKİYE’DEKİ YAPI SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİ HEYECAN VERİCİ”
Noble Environmental Technologies’in (NET, Noble Çevreci Teknolojiler Şirketi) kurucusu olmanın yanı sıra mimar, çevre ve endüstri tasarımcısı, girişimci ve iş adamı kimlikleri ile 30 yıllık kariyerinde pek çok ödüle layık görülen Robert Noble Türkiye pazarına girmekten dolayı son derece mutlu ve heyecanlı olduğunu söyledi.

Bu pazara girme kararını almakta en büyük itici gücün Türkiye’deki inşaat sektöründeki hızlı büyüme ve giderek artan çevre bilinci olduğunu belirten Noble; “ECOR satışları Amerika ve Avrupa’da son iki yılda çok hızlı büyüdü. Sırbistan’daki üretim kapasitemiz, Ağustos 2015’de üretime açılacak ilave tesislerimizle 5’e katlanacak. Avrupa, Türkiye, Ortadoğu, Rusya ve Afrika’da büyüyebilmek için sermaye artırımı yapacağız. Türk yatırımcıları da aramızda görmek istiyoruz” diyerek, Türkiye’de de fabrika açmayı hedeflediklerini de belirtti.

Noble Environmental Europe Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Kurtsan ise Türkiye’de artan çevre duyarlılığı ve sağlıklı yaşam bilinci ile ECOR’un kısa vadede mobilya ve iç dekorasyonda, gerek ofisler, gerek oteller, gerekse evlerde yaygın olarak kullanılmaya başlayacağına inandığını söyledi.

ECOR DOĞA İLE DOST, ALTERNATİF BİR YAPI MALZEMESİ
ECOR, Noble Environmental Technologies (NET, Noble Çevreci Teknolojiler Şirketi) ve ABD Tarım Bakanlığı (USDA) Orman Ürünleri Laboratuarı işbirliği ile geliştirildi.

Dünya yapı sektöründe çığır açan ECOR, orman, tarım ve şehir atıklarından elde edilen her çeşit doğal selülozun; entegre tesislerde yüksek teknoloji ve özel bir formül ile çeşitli aşamalardan geçerek, sadece su, ısı ve basınç uygulanması ile üretiliyor. %100 biyolojik bazlı olan ECOR, zehirsiz olmasının yanı sıra muadillerine göre daha sağlam, daha esnek, 4’te 1’e kadar daha hafif, daha kolay işlenebilir olmasıyla öne çıkıyor.
ECOR’un üretiminde hiçbir ağaç kesilmediği gibi; atık karton, gazete, ofis kâğıtları, orman atıkları, talaş, ekin sapları ve hatta yumurta kabuğu, kahve telvesi, ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemiş kabukları, kot kumaşı gibi her tür tarımsal ve kent atıkları, hammadde olarak kullanılabiliyor.

TÜM SEKTÖRLERDE KULLANIMI YAYGINLAŞACAK
ECOR aynı zamanda, yapı sektöründe kullanılan ahşap, MDF, yonga levha, alçıpan ve plastik gibi ürünlere de çevreci bir alternatif oluşturuyor.
Eşsiz özellikleri ve muadillerine göre yüksek dayanıklılığı ile kimi zaman çelik ve alüminyum gibi metallere dahi alternatif olabilen ECOR panellerinin, başta her tür mobilya, stand, iç duvar, dekorasyon gibi alanlar olmak üzere hemen hemen tüm sektörlerde kullanımı çeşitli ve önemli avantajlar sağlıyor.
Benzersiz özellikleri ve doğa dostu yapısı ile sunduğu önemli avantajlarla birlikte ECOR’un; öncelikle yapı, mobilya ve dekorasyon başta olmak üzere, hemen hemen tüm sektörlerde ve küresel bazda çok yaygın bir kullanım alanına ulaşacağı öngörülüyor.
DÜNYA DEVLERİ ECOR KULLANIYOR
Dünyada çevrecilik ile ilgili duyarlılıklarını bir üst lige taşımak isteyen global şirketler de ECOR’u tercih ediyor. Dünya devi birçok şirket, gerek iç dekorasyonlarında gerek fuar ve pazarlama standlarının yapımında ECOR’u tercih ediyor.

ECOR’u ilk kullananlar arasında Google, Yahoo, Starbucks, Wholefoods, Lucky Buddha Beers, H&M, Toms Shoes, Microsoft, Ikea ve 20th Century Fox gibi dünyaca ünlü firmalar bulunuyor.

ABD’de doğdu, öncelikli hedef Avrupa ve Türkiye
2005 yılında San Diego Kaliforniya’da kurulan Noble Environmental Technologies Corporation (NET, Noble Çevreci Teknolojiler Şirketi), 2013 yılında Avrupa’ya adım attı. Mart 2013’te İsviçre’de Noble Environmental Europe AG’nin kurulmasının ardından, Avrupa’daki ilk üretim tesisi de Nisan 2014’te Sırbistan’da açıldı.

Avrupa’daki üretim kapasitesini artırmayı planlayan Robert Noble, Türkiye pazarında da, güçlü bir giriş yaparak, yeni yatırım ve yatırımcılarla daha da büyümeyi hedefliyor. ECOR’un Türkiye projeksiyonunda, fabrika açmak da bulunuyor.

HARVARD’DA TANIŞTILAR, DEPREMDE KENETLENDİLER
Robert Noble ile 1996-1999 arası Harvard’da katıldıkları yöneticilik programında tanıştıklarını belirten Meltem Kurtsan, “30 ülkeden katılımcıların olduğu programdaki arkadaşlarımızla büyük bir uyum içindeydik. Programı tamamlayarak, Marmara Depremi’nden bir gün önce Türkiye’ye döndüm. Bir gün sonra deprem olduğunda ise Robert dahil tüm sınıf arkadaşlarım bana ulaşarak durumu ve nasıl yardım yapabileceklerini sorarak, organize oldular. Robert de depremin ilk haftası içinde yardım için Türkiye’ye geldi” dedi.

MARMARA DEPREMİ’NDEN ETKİLENDİ, ECOR’A ODAKLANDI
Yardım için geldiği Marmara Depremi’nde gördüğü çadır kentlerden çok etkilendiğini belirten Robert Noble de, “Çadırlar çok pratik olmalarına karşın, ısı yalıtımı sağlayamadığı için depremzedelerin, en çok da çocukların, soğuk ve sıcaktan aşırı etkilendiklerini görerek üzüldüm. Bu da beni, 1986 yılından bu yana sürdürdüğüm yapı sektöründeki çalışmalarıma, ECOR’a odaklanmamı ve yoğunlaşmamı sağladı” dedi.