Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Çevreci tasarımdan ekonomiye katkı

Yeni sezonun en gözde trend kodu ‘yeşil’. Çevreci ve doğa dostu olmanın ötesinde ‘yeşil odaklı’ tasarlanmış mekânların popülerleşmesiyle, mutfaklarda taze otların yetiştirildiği raflar, adeta bir bahçe gibi düzenlenen bitki köşeleri ve botanik temalı duvar kağıtları, paneller, seperasyonlar bu şovdaki yerlerini tek tek alıyor. Bu da yaşam alanlarına yeni ve taze bir doğa soluğu getiriyor.
Günümüzde ev kavramı sağlıklı olmakla eşdeğer… Hem beslenmede hem mimari anlamda, sağlık deyince de akla ilk önce kişisel yenilenmenin odağı olan evler geliyor.

Dolayısıyla malzemesiyle, kurgusuyla, teknolojisiyle, ergonomisiyle her mekânın önce insan sağlığına seslenmesi gerekiyor.

İyi tasarım ve maksimum fayda anlayışıyla hizmet veren ve bu nosyonla pek çok uluslararası markayı çatısı altında toplayan Sem Collections, yaşam alanlarına insan ve çevre sağlığına önem veren dokunuşlar katıyor. Bunu yaparken de özel fiyat seçenekleri sunarak ekonomik olarak da katma değer sağlıyor. Ürünlerini hem Bağdat Caddesi’ndeki mağazasında satışa sunan hem de mimari projelerde kullanan Sem Collections’ın çatısı altındaki markalar arasında Valcucine mutfaklar, Antoniolupi banyolar, Ulivi mobilya, Starpool SPA sistemleri, Rimadesio dolap çözümleri, Dornbracht armatür, IPF parke, Devon&Devon vitrifiye ve Lualdi kapılar yer alıyor.

STANDART DIŞI MALZEMELERLE GERİ DÖNÜŞÜMLÜ MUTFAKLAR
Tüm bu spektrumun içinde Sem Collections’ın en önde koşan markalarından biri olan İtalyan mutfak devi Valcucine uluslararası ürün kalitesinin haricinde çevre duyarlılığı ve ergonomi dostu olma özellikleriyle de özellikle Avrupalı ailelerin ilk tercihleri arasında. Kişiye özel tasarlanabilen modelleriyle hem stil sahibi ve ilham veren mekânlar yaratıyor hem de insan ergonomisine uyumlu ve çevreci malzemelerle tasarlanmış mutfak sistemleri sayesinde üstün avantajlara ve günümüz değerlerine sahip çıkıyor.

Örneğin, Valcucine’nin mutfak trendlerine yön veren ve adeta bir çağ başlatan modeli ‘Meccanica Demode’, bugünün tasarım ilkelerinin başına yerleşen çevre bilincine sahip çıkan bir tasarım.

Bütünüyle geri dönüştürülebilen malzemelerle tasarlanan bu mutfağın modern çatısını oluşturan demir tüpler yapıştırıcı kullanılmadan demir eklemlerle birleşiyor ve bu sayede hafiflik kazanıyor, yeniden söküp takılması kolaylaşıyor. Gabriele Centazzo tasarımı model eko-sürdürülebilirlik açısından önemli değerlere sahip iken öte yandan açık organizasyon olarak adlandırılan mutfaklara da şık bir örnek. Görünür depolama alanları, jumbo çekmeceler ve açık yan paneller, Meccanica’yı hem fiyatıyla, hem esnek kullanımıyla, hem de malzeme tasarrufuyla cazip kılıyor.
Yenilikçi tasarımıyla Valcucine öncü vizyonunu bir adım daha ileriye taşıyan Meccanica’nın kapalı bölümleri ve kapak yüzeyleri ahşap, metal, lake ve çıkarılabilir kumaş ile kaplanabiliyor.

Doğadaki malzemeleri en az seviyede kullanarak geri dönüşüm anlayışını çağdaş tasarım anlayışıyla birleştiren ve bu misyon doğrultusunda cam gövde karkas sistemi, karbon fiber kapak, masif alüminyum gibi standart dışı malzemelerle geri dönüşümlü mutfaklar üreten Valcucine, doğadaki malzemeleri en az seviyede kullanıyor ve geri dönüşüm anlayışını çağdaş tasarımla birleştirerek üst segmentte üretim yapıyor. Günümüz çağdaş yaşam anlayışını baz alarak, mutfaklarla beraber TV üniteleri, yemek bölümleri, çalışma odaları ve hatta çamaşır odalarına ortak çözümler sunuyor. Valcucine, Alessandro Mendini, Alberto Alessi, Gabriele Centazzo gibi tasarımcılara ekibinde yer veriyor. Dolabından tezgâhına, davlumbazından bataryasına ve aksesuarlarına kadar her parçanın bir bütün olarak tasarlandığı Valcucine mutfaklar, doğaya ve ergonomiye verdiği önemle büyük alkış topluyor.