Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Ode Yalıtım, 30. yıl bayi toplantısında yeni yatırım müjdesini paylaştı

1985 yılında ticaret hayatına başlayan ve yıllar içinde yerel bayilikten üreticiliğe sonrasında da ihracatçı konuma geçerek yalıtım sektörünün en önemli oyuncularından biri haline gelen ODE Yalıtım, 30. yılını karşılamanın gururunu yaşıyor. Bugün, 4 bin çeşit yalıtım malzemesini dünyanın 5 farklı coğrafyasındaki 75 ülkeye ihraç eden ODE Yalıtım, ‘30. Yıl Etkinlikleri’ kapsamında ilk olarak iş ortakları olan bayileriyle bir araya geldi.  Sunuculuğunu ünlü radyocu Geveze’nin yaptığı toplantıya, Türkiye genelinde 130 ODE bayisi katıldı.
Toplantının açılışında, ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ile kısa bir söyleşi yapan Geveze, ODE’nin başarı hikayesini ilk ağızdan dinleyicilerle paylaştı.

ODE’yi bugünlere taşıyan bu uzun yolculukta her zaman büyük bir kararlılık, azim ve güçle çalıştığını belirten Orhan Turan, birikim ve tecrübelerini şöyle paylaştı: “Biz, ‘iyi gelecek için, iyi yalıtım’ ilkesiyle Türkiye’nin öncü yalıtım markası olmaya inandık. Kaliteli üretimin gücünü, bilimi ve teknolojiyi arkamıza aldık.
Zor zamanlarda, kolay olmayan kararlar verdik; sonuçları bizi hep daha ileri götüren kararlar… Attığımız her cesur adımda hedefimize yaklaştık. Çünkü biz, çalışkan Türk işçisine, mühendisine, girişimcisine ve çalışan Türkiye’nin gücüne inandık. Gelişime odaklı şirket kültürümüzle bundan sonra da, ODE’yi geleceğe taşımak için sürekli değişimle yenilenmeye ve daha nice yıllar hep birlikte büyük başarıları paylaşmaya devam edeceğiz. ODE’nin yerel bayilikten bugün ulaştığı noktada, başarılarına tanık olmak ve bunları sizlerle paylaşmak beni çok gururlandırıyor.
Sizlerin de katkıları ile ODE, bir dünya markası olma hedefine doğru emin adımlarla ilerliyor.” dedi. ODE’nin yıllar içinde Türkiye’de inşaat malzemeleri ve yalıtım sektöründe yaşanan değişimi yakından takip ettiğini hatta yönlendirdiğini belirten Orhan Turan, bu süreçte stratejik kararlar alarak, güçlü büyüme motivasyonunu korumayı başardıklarını ve sektörün birkaç yerli üreticinin olduğu bir yapıdan, uluslararası üreticilerin olduğu büyük bir yapıya dönüşmesinde etkileri olduğunu da sözlerine ekledi.  

YENİ ÜRETİM ÜSSÜ TÜRKİYE KAUÇUK PAZARININ 2,5 KATI KAPASİTEYE SAHİP OLACAK
Toplantıda, Orhan Turan’ın ardından söz alan ODE Genel Müdürü Ali Türker ise, şirket yatırımları hakkında önemli bilgiler verdi. Geçtiğimiz 5 yılda yaklaşık 80 milyon dolar yatırım yaptıklarını, önümüzdeki 5 yıl için ise 50 milyon dolar yatırım planladıklarını belirten Ali Türker, Eskişehir’de yapımına başlanan yeni üretim üssünün detaylarını da paylaştı; “Artan yurt içi ve yurt dışı taleplerini karşılamak üzere, bu yıl Eskişehir’de 50 milyon dolar yatırımla 5 yıl içerisinde tamamlanacak olan yeni üretim üssümüzü hayata geçiriyoruz. 75 bin m² kapalı alana sahip olan fabrikamızın ilk fazını 12 ayda bitirmeyi hedefliyoruz. İkinci fazı ile birlikte toplam 100 bin m² kapalı alana ve 20 bin tonla Türkiye kauçuk pazarının 2,5 katı kapasiteye sahip olacak tesisimizde, üretimin büyük bir kısmı ihracata ayrılacak.” Yeni yatırım sayesinde ODE’nin elastromerik kauçuk köpüğünde pazardaki liderliğini koruyacağının da altını çizen Ali Türker, Eskişehir’de devreye girecek olan yeni membran tesisiyle 25 milyon m² üretim kapasitesi sayesinde bitümlü membran pazarında pazar liderliğini hedeflediğini, 5 milyon m² shingle üretimi ile de bayilere sunulan mevcut ürün yelpazesinin genişletileceğinin bilgisini iş ortaklarıyla paylaştı.

CAM YÜNÜNDE YENİLİKLER DEVAM EDECEK
ODE Genel Müdürü Ali Türker ürün bazında yapılacak yenilikler hakkında da şu bilgileri verdi; “Tüm ürünlerimizde olduğu gibi cam yünü üretimimizde yaptığımız yenilikler devam edecek. 2014 yılında cam yününde elyaflama yatırımını gerçekleştirdik. Bu yıl içinde de, Çorlu’daki fabrikamızda multipack paketleme alanında büyük bir yatırım gerçekleştireceğiz. Bu yatırımla, cam yününde lojistik olarak aynı hacme daha fazla yükleme imkânı, paletle indirme bindirme imkânı, dışarıda stoklama imkânı gibi birçok faydalar sağlayacağız. Öte yandan cam yünü ürününde fırın yenileme sistemi ile kapasite artışı hedefliyoruz.”