Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İZMİT KÖRFEZİ GEÇİŞİ OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ SERGİ ALANI

[kutusol=4973] Projenin başından itibaren yüklenici firmanın yetkilileriyle beraber envanter taraması yaparak, köprünün yer alacağı bölgenin tarihi öneminden ve çeşitli medeniyetler içindeki konumundan da yola çıkarak serginin kurgusu oluşturulmuş.

Sergilenecek tüm malzemeleri inceledikten sonra sergi mekanındaki “kullanıcı navigasyonu”nu hazırlanmış. Giriş kat ve üst katta sergilenecekleri ayrıştırıp, dolaşım hikayesini kurgulanmış. Sergilenecek malzemelerin bazıları yapı ürünleri, bazıları ise inşaat öncesinde hazırlanmış büyük boyutta teknik detay maketleriymiş. Bunların her biri, yapısal ve teknik anlamda önemleri ve özellikleriyle farklı profillerdeki ziyaretçiler için ilgi çekebilecek şekilde panolarda özetlenmiş, ekipten gelen bilgi sadeleştirilerek metin yazarlığı yapılmış. Sergilenen malzemelere ek olarak panolarda vurgulanması istenen teknik detaylar ve çizimler de kullanılmış. Sergi alanının tabela ve yönlendirmeleri hazırlanmış.

Sergi mekanının konseptini çalışırken projenin asıl elemanları olan yol, köprü, viyadük, tünel gibi unsurlar ana çıkış noktası olmuş. Konuyla ilgilenen profesyonel kişilerin, akademik çevrelerin, üniversite öğrencilerinin yanı sıra dinlenme tesisini kullanan vatandaşların da gezmekten keyif alacağı küçük bir çeşit teknoloji müzesi yapmak hedefleniyormuş. Bu doğrultuda Karbon, yaptığı malzeme seçimleri ve mekan organizasyonuyla endüstriyel bir duruş oluşturmayı amaçlamış.[kutusag=4974] 

Sergi alanının girişinde bir kolda bölgenin tarihi öneminden bahsederken, gezi platformunun başladığı diğer kolda otoyol ve köprü hakkında özet bilgiler, infografik bir düzenlemeyle verilmiş.
Zemin katta çelik konstrüksiyon üzerinde oluşturulan ahşap kaplama gezi platformunun ortasında köprünün büyük bir maketine yer verilmiş. Duvar çeperlerinde oluşturulan metal ızgara üzerinde görsel, işitsel ve basılı malzeme ile tanımlanmış köprü inşaatının aşamaları maket desteğiyle anlatan Karbon, yine çelik konstrüksiyonla oluşturulan asma katta ise daha küçük ölçekli örnekleri, LED ekranlar desteğiyle sunmuş. Yanyana yerleştirilen ünitelerde yer alan anlatımların seslerinin birbirine karışmasını önlemek için özel yönlendirilmiş hoparlör sistemlerinden faydalanılmış.

Mekanik ve elektrik tesisat unsurları, mekanın ruhuna uygun olarak açık bir düzenlemeyle dağıtılmasını sağlayan Karbon, çıkıştan hemen önce yer alan hediyelik eşya satış mekanında, ürünlere özel sergileme elemanlarının tasarımına yer vermiş.
Karbon Hakkında
2005 yılından beri marka oluşturma ve geliştirme, iç mekân tasarımı, iletişim tasarımı ve pazarlama stratejisi alanlarında multidisipliner danışmanlık hizmeti veriyor. Beyaz Fırın, BurgerLab, Plus Kitchen, Meram – Amsterdam, Melodi Çikolata, Emek Pastanesi, Tekirdağ Şar Pastanesi, Tay Mum ve benzeri birçok firmaya danışmanlık yapıyor. Selen Selviler Özüekren, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünden 1999’da mezun oldu. Mezuniyetin ardından Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde çalışmaya başladı. Bölümün sektöre yönelik profesyonel tasarım hizmeti veren ekibinde proje koordinatörü olarak çalıştı. 2000 yılında araştırma görevlisi oldu. Yüksek lisans eğitimini Görsel İletişim Tasarımı alanında tamamladı. 2005’te kurucusu olduğu Karbon’da tasarım danışmanı olarak çalışmalarına devam ediyor. Akgün Özüekren, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Mimarlık okudu. Mezuniyetinden önce katıldığı  Kovuk İnşaat’ta, Mimar Yalçın Özüekren ile 10 yıl boyunca çalıştı. Ispartakule (İstanbul), Kazablanka (Fas) ve Struga (Makedonya) Konut Yerleşmesi projeleri ile Kentsel Planlama ölçeğinden konut iç planlamasına kadar genişleyen bir perspektifte tasarım süreçlerine katkıda bulundu. Sultanahmet Cezaevi’nin Four Seasons Oteli’ne dönüştürüldüğü restorasyon projesinde çalıştı. İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2007’den beridir Karbon’da mimar ve tasarım danışmanı olarak çalışmalarını sürdürüyor.