Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

SAKİN, DİNGİN VE KULLANICI ODAKLI BİR İÇ MEKAN TASARIMI

[kutusol=5027] Atatürk Havalimanı’na 3 km ve CNR fuar merkezine 2 km mesafede; Ataköy E-5 karayolu üzerinde yer alan 15.000 m² bir yapı olan Bricks Hotel; 138 oda, 276 yatak kapasitesine sahip.

32 m² den 60 m² ye kadar 5 farklı tipte odalarının yanı sıra çok sayıda çok amaçlı salonu, 3 adet restoranı, kafe ve SPA alanı ile tam bir şehir oteli olan Bricks, 1997 yılında inşa edilmiş, eski haliyle mahkeme binası olarak kullanılan bir ofis yapısının renovasyonu ile bugünkü halini almış. Yapının cephesi ve ana taşıyıcı sistemi olduğu gibi korunarak, Baba Mimarlık tarafından projelendirilen bir iç mekan düzenlemesiyle dış kabuk ve taşıyıcı sistem dışında tüm unsurlar soyularak, yeniden tasarlanmış.

Baba Mimarlık Kurucu Mimarı Mehmet Baba proje süreçleri ile ilgili detayları paylaştı: “Proje yatırımcısı yıllarını deri sektörüne vermiş, köklü bir aile şirketi olan Erlüks Grup. Şirketlerinin, turizm ve hizmet sektöründe yeni kulvarlar açmasına karar vermesi neticesinde öncelikle grubun diğer bir markası olan ve şu an Türkiye ve KKTC’de bayileşerek büyümesini sürdürüyor olan Bricks Coffee konseptini birlikte geliştirdik.”
MEHMET BABA: ÖZGÜRCE ÇALIŞMA FIRSATI BULDUĞUMUZ BİR TASARIM VE UYGULAMA SÜRECİ YAŞADIK
“Grubun vizyoner kimliği ve çoğulcu düşüncelere verdiği önem projemiz süresince bize çok yardımcı oldu. Proje sürecinde öncelikle otelin hangi standartlarda olması gerektiğini kararlaştırdık, bu standartlar ile ilgili bütçemizi oluşturduk. -Bütçeleme konusunda şunu belirtmeliyim; tasarım sürecinde yapmış olduğumuz bütçe çalışmamız, iş bitiminde öngörü maliyet analizimiz ile birebir tutarlı bir durumdaydı. Ayrıca projenin finansmanının tamamının Erlüks Grup öz sermayesi ile karşılanıyor olması, satın alma sürecinde proje yöneticilerimizin elini oldukça güçlendirdi.- Standartların belirlenmesinin ardından malzeme seçimleri, tasarım süreci gibi konularda grup yöneticileri tüm insiyatifi biz tasarım ekibine bıraktı. Dolayısıyla özgürce çalışma fırsatı bulduğumuz bir tasarım ve uygulama süreci yaşadık.[kutusag=5028] 

Proje yatırımcısı Erlüks Grup ile bu proje hakkında 2012 yılında görüşmelerimize başladık. 2012 yılından 2015 yılına kadar yapının boşaltılması ve mahkeme kurumunun taşınması organizasyonu sürdü. Geçen bu 3 sene süresince biz de yatırımcımız ile birlikte projenin tüm detaylarının üzerinde uzun çalışmalar yaptık.”

“15 AY GİBİ KISA BİR SÜREDE TAMAMLADIK”
“Şantiye başlangıcı 15/10/2015 tarihi oldu. Yaklaşık 3 aylık bir söküm işinin ardından 01/01/2016 tarihinde proje dış kabuk içinde yeniden inşaa edilmeye başlandı. Elektrik, mekanik gibi tüm disiplinler yeniden kurgulandı. 01/03/2017 tarihinde de otel hizmete açıldı. 15.000 m² lik bu yapıyı 15 ay gibi bir sürede iyi bir ekip ve takım organizasyonu ile yaptığımızı düşünüyorum.
Mimari tasarımımızda bizim için en önemli kriter; otelin tam anlamıyla yalın, abartılı detaylardan uzak, iş dünyasına hitap eden; kullanıcılarının anlık, teknolojik ihtiyaçlarına hızla cevap verebilen, fonksiyonel olarak rahatlık ve pratikliği en üst seviyede tutan bir ürün çıkarmamız gerekliliğiydi. Bu konuda da oda tasarımlarında kullandığımız; elektrik, aydınlatma ve iklimlendirme otomasyon sistemleri, her odada bulunan çalışma masaları, TV’lerin ihtiyaç halinde bir sunum ekranına dönüşebiliyor olması gibi birçok detaylı çalışma yaptık. Erlüks Grub’un sektör tecrübesinin olmayışı, ilk bakışta bizim için kullanıcı taleplerinin net olmaması gibi bir sorun yaratıyor gibi görünse de yine yatırımcımızla birlikte program ve kullanıcı ihtiyaçları üzerine çalışarak otelin tasarımını tamamlamayı başardık.”

[kutusatir=5029]

SAKİN BİR MİMARİ DİL KULLANDIK
“Otelin mimari dilinde; modern, dingin, sakin bir dil kullanmaya özen gösterdik. Bunun yanı sıra da yardımcı fonksiyonlarda; örneğin restoran, çok amaçlı salonlar gibi mekanlarda mümkün oldukça iş dünyası ihtiyaçlarına odaklı ve esnek tasarımlar yaptık. Proje süresince dünyada kendi alanında marka olmuş, 5 yıldız standartlarına uygun partnerler ve ürünler kullandık. Partnerlerimizin güçlü birer marka olmaları projemizin kalite ve kullanım standartlarını da yukarıya çekmiş oldu.” Tasarım sürecinde oldukça özgür çalıştığımız projelerimizden birisi olan Bricks Hotel’in tüm marka konsepti, uygulama, yatırım koordinasyon süreci gibi tüm adımlarında yatırımcının yanında olmak bize müthiş bir keyfi verdi. Özellikle Erlüks Grub’un kendi markasını yaratma arzusu, vizyonu ve çalışma istediği bizleri bu projeye daha fazla bağladı. Umarım ülkemiz yatırımcıları, tüm sektörlerde aynı vizyonu gösterip, ülkemizin kendi markalarının yaratılmasında öncü olurlar.