Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

VARYANT PLUS KARŞIYAKA

[kutusol=5328] Daha önce tasarladığımız ve inşa edilen Varyant Karşıyaka projesinin yanındaki arsada yerleşme ile bütünleşen, körfez manzarasına tamamen yönelen çevre yerleşmeleri ve arazi özelliklerini gözeten bir yaklaşımla büyük kütleli ama geçirgen; rüzgarı güneşi ve görüşü tamamen kapatmayan bir kompleks yapı tasarlandı. Bütün bu çevresel ölçeklendirmelere rağmen masif ve net geometrisiyle yerleşme ikonik görselliğe kavuşturuldu. Bulunduğu bölgeyi vurgulayan, oto yoldan uzak mesafelerden, sahil bölgesinden algılanan, ekspresif bir imajı olmasına rağmen bulunduğu bölgeyi bir yer haline getiren, farklılığı etrafıyla uyumsuzluk oluşturmayan bir tasarım olsun istendi.

Bu monoblok kütlelerde boşluk doluluk dengelerini kurarak hafifleme ve geçirgenlik sağlandı. Kütle yüzeylerinde de daire çeşitlerinin organizasyonuna bağlı olarak açıklık ve şeffaflıklarla geometrik ancak karmaşıklaştırılmış bir cephe tekstürü kurgulandı. Ana yatay kütle tabana kademelendirilerek bağlandı. Kütle içindeki devasa arka deliklerin tabanları kat bahçeleri olarak tasarlandı.
Düşey kütle yatay kütle ile kapsamlı ve kademeli bir dış mekan tanımlayacak şekilde konumlandırıldı. Bu yüksek kütle üzerinde de kat bahçesi niteliğinde delik boşluklarla kütlenin masifliği kırıldı ve cephe organizasyonu rasyonel geometri içinde karmaşıklaştırılarak yatay blokla özdeşlik sağlandı. Garajlar, kütlelerin tabanını oluşturan dış mekan, teras bahçeli daireler, spor tesisleri, kapalı, açık yüzme havuzları mekanları ile kademelendirilerek araziye uyum içinde oturtulup yerleşmenin kütlelerine eşdeğer kapsamlı bir bahçe mekanı elde edildi. Cephe tekstürleriyle ve yerleşme kurgusuyla uyumlu bir peyzaj dokusu oluşturuldu.[kutusag=5329] 

Peyzaj dokusu içinde kısmen güneşten korunaklı alanları olan 50 metre uzunluğunda körfez deniz manzarasına yönelik pozisyonda açık yüzme havuzu ve süs havuzları yer almakta, terasmanlar manzaraya yönelik açık yaşam alanları olarak çeşitlenmektedir. Peyzaj dokusu sert zeminleri su elemanları bitki tarhları ve çeşitlemeleriyle binalardan bakıldığında bir süper-grafik gibi düzenlenmiştir.
Bloklarda 1+1, 2+1, dubleks, 3+1, 4+1, 5+1, daireler, tabanda ise teras evler, bahçeli evler olarak villa niteliğinde daireler düzenlenmiştir. Sosyal tesis mekanlarında kapalı havuz, fitness center squashlar, kapalı tenis kortu, toplantı salonu, lobi-lounge yer almaktadır. Açık yüzme havuzu, çocuk oyun alanları, kademeli seyir ve gezi terasları sosyal tesisin devamı olan aktivite ve rekreasyon alanları olarak tasarlandı. Binaların strüktür kurgusunu konvansiyonel kolon kiriş düzeni yerine temiz açıklıklar, esneklik ve net alanlar oluşturan mantar döşeme sistemi kullanarak çözümlendi. Yatay blokta alışılmış konstrüksiyon düzenini zorlamadan bir mega – strüktür elde edildi.

Ağırlıklı olarak güney ve güney-batıya yönelmiş yapılarda güneş panelleri, foto voltaik paneller çatının bütününde konumlandırılarak sıcak su, ısıtma, ortak alanların ve açık alanların aydınlatılmasında gerçek anlamda güneş enerjisini kapsamlı olarak sisteme sokan bir düzenleme yapıldı. VRV sistemler, ısı pompaları döşemeden ısıtma ve güneş enerji sistemleri ile hibrid, ekolojik bir tesisat yapısı kurgulandı. Akıllı kontrol sistemleri ile enerji tüketimi indirgendi ve kullanım kolaylıkları sağlandı.

Yağmur suyunu toplamak, gri suyu dönüştürüp ayrı sistem de kullanmak, çöpleri ayrıştırıp dönüşüme sunmak, organik çöplerden kompost üreterek büyük peyzaj alanına gübre elde etmek için düzenekler kurmak projenin ekonomik ve ekolojik hedeflerini oluşturuyor.

Enerji tasarrufunun alt yapısı olarak bina cephelerinde ısı ve su yalıtımı yapan özel sıva kullanılmış üzeri beyaz seramik kaplanarak hem ısı yalıtımı hemde küresel ısınmaya karşı yansıtıcı yüzeyler yapılandırılmıştır. Varyant Plus’da loca balkonlar yapılmış, bina cephelerinde çıkıntı yapmadan gölgeli açık kullanım alanları elde edilmiştir. Gerektiğinde daire açıklıklarında, bri – soley dış veya ısı cam arası jaluzi kullanılabilecektir.
Binaların iç kullanımı rahatsız etmeden cephelerinden ve arka deliklerden fiber optik veya LED sistemlerle aydınlatılıp, gece algılaması ve [kutusol=5330] ikonik röper özellikleri vurgulanacaktır.

Sürdürülebilirlik kavramları içinde yapılan bu düzenlemeler işletme ekonomisi sağlayarak aidat masraflarını düşürecektir. Binaların her kademesinden girilen kolay kullanımlı garajlar büyük ölçüde doğal olarak havalandırılacaktır. Varyant Karşıyaka projesinin devamı niteliğinde olan bu tasarım marka değeri, sürdürebilirlik sertifikası hedefleriyle kalite, kente, kullanıcıya ve sektöre katkı çıtasını yükseltmeyi amaçlamaktadır. Bu sürdürülebilirlik nitelikleri dolayısıyla Varyant markası Varyant Plus Eco olarak devam ettirildi.

MAM / MİMARLIK ARAŞTIRMA MERKEZİ HAKKINDA
Mimarlık Araştırma Merkezi, mimari tasarım, kentsel tasarım, çevre düzenleme, proje developman ve danışmanlık dallarında çalışmakta; konut yerleşmeleri, rezidanslar, ofis binaları, alışveriş merkezleri, oteller, turizm ve rekreasyon tesisleri, dini yapılar, kültür-sanat eğlence merkezleri ve spor kompleksleri projeleri yapmaktadır.

Tasarım prensipleri; tasarım, işlev, mekan, kütle, strüktür, estetik ve çevre ile bütünleştirerek kurgulanmaktadır. Ekoloji, sürdürülebilirlik ve ekonomi tasarımın alt çatkısı olarak ele alınmaktadır. Tasarım planlamayla birlikte başından sonuna üç boyutlu modelleme yapılarak yürütülür. Üç boyutlu modelleme/animasyon programlarıyla yapılan modeller ve animasyonlar öncelikle tasarım süreçlerinin öğeleridir. Tasarım rafinasyonunu sağlarlar. Sonra prezantasyonda kullanılırlar. Ofisimiz artık bütün dünyada yaygınlaşan ve inşaat sürecine sistematik yön veren, üç boyutlu altyapıyı kullanan BIM sistemi ile projeler üretmektedir.

Adnan Kazmaoğlu, Y.Mimar
Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü’nden 1975 yılında mezun oldu. 1975-1980 yılları arasında Yıldız Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehircilik Kürsüsü’nde asistan olarak görev yaptı. Kürsünün döner sermaye grubunda kent planlama ve kentsel tasarım projelerinde yer aldı. 1982-1987 yılları arasında serbest mimar olarak otel, turizm kompleksi ve villa-konut yerleşimi projeleri yaptı. 1988’den 2000 yılına kadar Mutlu Çilingiroğlu’yla birlikte kurdukları MİAR Mimarlık Ltd. şirketinde konut yerleşmeleri, alışveriş merkezleri, ofis binaları, otel ve turizm tesisleri tasarladı. İstanbul Teknik Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültelerinde juri üyelikleri yaptı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde mimari proje dersleri verdi. 2000 yılından beri de kurduğu Adnan Kazmaoğlu Mimarlık Araştırma Merkezi’nde mimarlık ve kentsel tasarım çalışmalarını sürdürmektedir.