Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

SU YALITIM SİSTEMİ TEMELLERİNİN KALICI OLMASINI SAĞLAR: SİKA PROOF® A

NASIL ÇALIŞIR?
Beton tamamen yapışkan karolajlı yalıtım teknolojisi; Sika Proof®A su yalıtım membranı ve yapısal beton arasındaki su geçislerini ve kaçaklarını engelleyen bir sistemdir.

Sika Karolajlı Yalıtım Teknolojisi, Sika Proof®A’nın en önemli bileşenidir. Bu sistem, küçük su geçirmez bölümler meydana getiren ızgara desenli fabrikasyon dolgudan oluşur. Bu özel dolgu, membranda herhangi bir bölgesel tahribat durumunda bile olası kaçağını önleyebilmektedir.
Izgara dolgu sistemi aynı zamanda sisteme lamine olan özel dizayn edilmiş keçe ile de korunmaktadır. Bu keçe taze betona tamamen gömülerek Sika Proof®A FPO membran tabakası ve betonarme arasında kalıcı bir mekanik yapıştırma sağlar.

Sika Proof® A yalıtım sistemi Avrupa pazarı için CE sertifikalıdır ve ilgili uygunluk testleri yapılmıştır. Genleşme ve insaat derzleri, boru girişleri, kazık başı bağlantı vb. gibi gerekli tüm detay çözümleri ayrıca test ettirilmiş ve bu uygulamalar için onaylatılmıştır.
Bu testler;
• ASTM D 5385
• CE Sertifikası EN 13967 uyumlu
• Detay noktaları için ek fonksiyon testlerini kapsar.

SİKA PROOF®A NEDİR?[kutusag=5622] 
Sika Proof®A, betonarme imalatı öncesinde, özel sızdırmazlık malzemesi ile oluşturulmuş bir mini kompartman sisteminden ve örgüsüz bir keçeden oluşan tek yüzü tekstürlü polyolefin (FPO) esaslı su yalıtım membranıdır.
Bu eşsiz sistemin tam ve kalıcı mekanik yapısına etkisi, keçenin taze betonun içine gömülmesi ile elde edilir. Buna ek olarak, sistem Sika Proof®A ve yapısal beton arasındaki su geçişlerini ve kaçaklarını önler.

Sika Proof®A, sistemi demir bağlamadan ve beton dökülmeden önce kolayca uygulanır. Birleşim yerleri kendiliğinden yapışkanlı özel bantlarla desteklenir. Bu sistem özellikle yeni yapılarda, (aynı zamanda genişletme ve yenileme işlerinde) prefabrik yapılarda genellikle su yalıtımı, nem yalıtımı ve temellerdeki betonun korunması için kullanılır.

SİKAPROOF® A MEMBRAN BİRLEŞİM DETAYLARI
Sika Proof® A membranlar, kendiliğinden yapışkanlı Sika Proof®A şerit ve bantlarıyla kolayca birbirine birleştirilir ve bağlanır. Sahada herhangi bir kaynak aleti, özel ekipman ısıtma veya alev gerektirmez. Bu sadece hızlı etkili uygulama sağlamakla kalmaz güvenlik de sağlar.

Sika Proof®A membranının bir tarafı kendiliğinden yapışkanlı şeritleri, bindirmelerde aderansı kolaylaştırır. Detaylarda ve çapraz birleşim yerlerindeki aderans için özel dizayn edilmiş bantlar kullanılır. Sikaproof® A yalıtım sisteminin bu şerit ve bantlarla montajı sahada zaman kazandırmakta ve maliyeti düşürmektedir.
NERELERDE KULLANILABİLİR?
SikaProof® A bütün betonarme temellerde ve toprak altındaki yapılarda su yalıtımı amacıyla kullanılabilir. İş merkezleri, kamu kurumları, stadyumlar, eğlence merkezleri, sanayi ve üretim tesisleri, depolar gibi konut ve endüstriyel yapı projelerinde uygulanabilir. Aynı zamanda istinat duvarı, tünel galerileri, içme suyu depoları, artık su depoları vb. gibi mühendislik yapılarında da SikaProof® A sistemi ile dıştan su geçirimsizlik sağlanabilir.

SİKA PROOF® A’NIN AVANTAJLARI NELERDİR?
Sika Proof® A membran sisteminin geleneksel çözümlere göre kendine özgü avantajları vardır. Projelere dahil olan herkes için özel faydalar sağlar. İşveren, yüklenici ve dizayn ofisleri gibi.

İŞVEREN VE YATIRIMCI İÇİN AVANTAJLARI
Kalıcı işlevsellik kuru temel maliyet verimliliği ve özel koşullara karşı yüksek dayanım sağlar. Sika Proof® A 1990’lardan beri tünellerde su yalıtımı için kullanılan, denenmiş bir malzemeden yapılmaktadır. Sika Proof® A, deniz suyu, yüksek sülfat içeriği veya humit asit gibi agresif koşullar altında bile uzun süreli servis ömrü sağlar.


ŞARTNAME HAZIRLAYAN MÜHENDİSLER VE TASARIMCILAR İÇİN AVANTAJLARI
SikaProof® A’nın mekanik ve kimyasal performansı Amerika ve Avrupa standartlarına göre onaylanmıştır. Dikkatle test edilmiş derzler ve geçişler gibi detay çözümleri tasarım mühendislerinin talep ettiği güvenliği sağlamaktadır. Bu da Sika Proof® A sistemininin değişik projelerde farklı su yalıtım ihtiyaçları için kullanımına imkan verir.

UYGULAYICI İÇİN AVANTAJLARI
Kendinden yapışkanlı şerit ve bantlar ile membranların çabuk ve basit olarak birleştirilebilmesi nedeniyle SikaProof® A hızlı ve güvenli şekilde uygulanabilen kullanıcı dostu bir yalıtım sistemidir. Geleneksel yalıtım sistemleri ile kıyaslandığında hiçbir ilave ekipman ve malzeme yalıtımı ısıtma, alev veya membranı korumak için ek bir önlem gerektirmez. Bütün avantajlar şantiyede zaman ve maliyet açısından tasarruf sağlayarak kilit noktalardır.

AVANTAJLAR
Performans
• Hasar durumunda dahil su kaçaklarını önler
• Agresif yeraltı etkinliklerine karşı dayanıklıdır
• Radon gazına karşı kuruma sağlar
Toplam Maliyet Etkinliği
• Hızlı montaj, serme, derz ve detay bitişi
• 2 m’lik rulolarda daha az birleşim noktası
• Ek bir koruyucu tabaka gerekmez
Yüksek Kalite
• Prefabrikedir. Minimum katman kalınlığı
• Yüksek derecede elastik membran sistemi
• FPO membranlarda uzun süreli tecrübe
Test EdildiveOnaylandı
• Amerika ve Avrupa standartları
• Komple sistem test imkanı (detaylar ve derzler dahil)
• Yaşlanmaya karşı dayanıklı
Hızlı ve Güvenli Uygulama
• Kaynaksız, alevsiz, astarsız
• Kolay derz ve bağlantı detayları
• Özel alet veya ekipman gerektirmez
Sürdürülebilirlik
• Daha az atık, daha az fire
• Uzun süre dayanım, uzun ömürlü
• Segregasyonsuz