Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

YÜKSELEN MİMARİLERDE TMS ÇÖZÜMLERİ: NİDAPARK KÜÇÜKYALI

TMS, kurulduğu 1973 yılından beri, saygınlığını, güvenilirliğini, dünya standartlarında çalışma potansiyelini, müşteri, personel ve tedarikçilerine karşı duyduğu sorumluluğa borçludur. Birlikte çalıştığımız her projede, iş verenin taleplerini birebir karşılama gayretinde olup, ekip çalışmalarını önde tutarak, takım ruhunu ve çalışmasını sahaya yansıtmak öncelikli hedefimizdir.
Tamamlandığında, sahip olacağı Adalar manzarasından esinlenerek hazırlanan etaplarda konut blokları Kınalı, Burgaz, Heybeli ve Sedef isimlerini almıştır.
Ofis blokları ise Nidakule Küçükyalı olarak Tahincioğlu Grubu’nun markasını sürdürmektedir.

[kutusol=5638] TMS Kalıp ve İskele olarak Ataşehir Finans Merkezi Projesi’nde de çözüm ortağı olduğumuz Ömsa Yapı ile Nidapark Projesi’nde birlikte yer almanın gururu içindeyiz.

Ömsa Yapı alt yükleniciliğinde yapımı üstlenilmiş olan Burgaz ve Heybeli etapları B1, B2, B3, B4 ve B5 bloklarından oluşmaktadır. B1 ve B5 blok için toplamda yaklaşık 8.000 m2 TMS’nin vazgeçilmez markalarından biri olan MKH 150 döşeme kalıbıyla birlikte, Vinc’i 80 kolon ve perde kalıpları tercih edilmiştir. Projede 2 kat otopark katlarından sonra yer alan yüksek katlar için de TMS Grup firmalarından olan TFK Kiralama firmasıyla geçici süre ile MKH 150 döşeme iskelesi kiralanmıştır.

Bununla birlikte Mart ayının sonunda İstanbul’da düzenlenmiş olan Kalıp ve İskele Fuarı’nda ilk defa müşterilerinin karşısına çıkan MOPA perde ve kolon kalıpları, Küçükyalı Nidapark projesinde denenmiş olup, kullanıcılardan tam not almıştır.
MKH SİSTEM ELEMANLARI İLE MASA KALIBI, AĞIR YÜK İSKELESİ ve MERDİVEN KULESİ OLUŞTURULABİLMEKTEDİR
MKH Sistemi; iskele ayakları, çapraz bağlantı elemanları, ayarlı ayak ve ayarlı başlıklar ile HT20 ahşap kirişlerden oluşan, masa döşeme kalıbı, ağır yük iskelesi veya merdiven kulesi olarak kullanılabilen çok yönlü bir iskele sistemidir. MKH sistem elemanları ile, ‘masa kalıbı’, ‘ağır yük iskelesi’ ve ‘merdiven kulesi’ oluşturabilmektedir.

Masa Kalıbı olarak kurulduğunda, hızlı devir periyotları sağlayarak işçilikten ve vinç kullanımından tasarruf sağlar. Müstakil taşıyıcı kule veya mütemadi döşeme iskelesi olarak kullanıldığında ise, yüksek taşıma kapasitesi ile (60 kN/ayak), yüksek ve ağır döşeme kalıbı ihtiyaçlarına cevap verir.

MKH sistem elemanları ile çok farklı boyutlarda masa kalıbı oluşturmak; değişken döşeme alanlarına ve taşıma kapasitelerine uygun dizaynlar yapmak mümkündür. MKH sistemi, ayrıca son derece emniyetli ‘Merdiven Kulesi’ sisteminin de ana elemanlarını oluşturmaktadır. Geniş uygulama yelpazesi ile köprü yapıları, yüksek binalar ve endüstriyel yapılarda güvenle kullanılır.

VINC’İ 80 PERDE ve KOLON KALIBI
VINC’I 80 Perde Kalıpları, vinç ile kullanılan, çelik çerçeveli, plywood yüzeyli pano kalıp sistemleridir. Panolar; özel şekillendirilmiş, burulmaya mukavim, yüksek dayanımlı çelik çerçevelidir. Enlemeler ise kutu profillerden oluşturulmuştur. Yüzeyler plywood kaplıdır. İsteğe bağlı olarak, kullanım ömrü daha yüksek olan plastik yüzeyli plywood UPM Elephant ile de kaplanabilir. Çelik çerçeve profili elemanın istenilen her çerçeve noktasında bir diğeri ile bağlantısını temin edecek şekilde tasarlanmıştır.

Perde Pano genişlikleri 30, 45, 60, 75, 90, 120, 240 cm – Kolon Pano genişlikleri 75, 90, 105, 120 cm ve yükseklikleri ise 330, 300, 270, 180, 150,120 cm olarak seçilmiştir. Bütün panoların köşeleri masif olup bir yandan çerçeveyi sağlamlaştırmakta ve diğer yandan da panonun, bir levye veya insaat demiri ile yer değiştirmesini sağla¬maktadır. Bunun dışında bu köşelerdeki delikler kolay ve çabuk nakliye için kullanılmaktadır. Panolarda konik olarak açılmış ankraj delikleri DW15’lik tie-rod kullanımı için uygun olup 80 kN/ m² ye kadar beton basıncını karşı¬lamaktadır. Perdeler VINC’I panolar, Tamon kilit, SAH tie-rod, VINC’I vinç kulbu, tipi beton döküm konsolları, çiftli itme-çekme tipi payanda ve pabuçlarından oluşmaktadır.[kutusag=5639] 

MOPA KOLON VE PERDE KALIBI
MOPA Perde Kalıpları, vinç ile kullanılan, çelik düşey profilli, yatayda ise enlemelerden oluşan, esnek kullanım avantajı sağlayan modüler pano kalıp sistemidir. MOPA, her iki uçta cıvatalı dikdörtgen kutu profillerden oluşan ve proje ihtiyaçlarına göre şantiyede montajı sağlanabilen çelik çerçeve sistemine sahiptir.
MOPA dış çerçeve kenar profilleri VINC’I 80 profilleri ile aynı şekle sahip ve aynı mukavemette tasarlanmıştır, bu nedenle VINC’I 80 panel kilitleriyle kolayca birleştirilebilir. Çelik çerçeve profilleri, bitişik panellerle herhangi bir noktadan kolayca bağlanacak şekilde tasarlanmıştır. MOPA panelleri genişlik ve yükseklik bakımından çeşitli boyutlarda olup farklı duvar ebatları için değişik kombinasyondaki modüler panellerin birleşimini sağlar.

MOPA’nın ana avantajlarından biri, dikey çelik kuşakların panellerin ızgara dizilimli kutu kirişlerine destek olacak şekilde gereken aralıklarda serbestçe kullanılabilmesidir.

Taze beton basıncı taşıma kapasitesi DIN EN 18202 Tab. 3, taze beton basıncı için 7. hat 80 kN/m² dir. Yüzeyde kullanılacak plywood tipi ve boyutları proje ihtiyacına göre esnek olarak seçilebilir

TRK 160‐240 TIRMANMA KONSOLLARI
Yüksek perde, kolon, şaft v.b. yapılarda kullanılan, vinçle tırmanır konsol sistemidir. TRK 160 ve TRK 240 tırmanma konsolları; VINC’I, SIMPEX, MULTIX, HAND’I, MOPA, MATEX v.b. kalıp sistemleri ile birlikte güvenle kullanılabilmektedir. Her iki sistemde de rüzgar bağlantısı, alt sepet v.b. uygulamalar mümkündür.

TRK 240 tırmanma konsolu kolay hareket ettirilen araba sistemi, yatay ve düşey hassas ayar mekanizması gibi opsiyonel özelliklere de sahiptir.

Projesi kapsamında hali hazırda kullanılan malzemeler şu şekildedir:
• MKH 150 Döşeme İskelesi
• Vinc’i 80 Kolon ve Perde Kalıbı
• TRK 160 Tırmanır İskele Sistemi
• Kam’a Çalışma İskelesi
Çözüm ortağı olmaktan gurur ve mutluluk duy¬duğumuz Ömsa İnşaat ile çalışmalarımız başarılı bir şekilde devam etmektedir. Kalıp sistemlerimizin yanı sıra, “Hidrolik Tırmanır” ve “Rüzgâr Koruma Perdesi” sistemlerimiz ile tedarikçisi olduğumuz tüm firmalarla sorunsuz bir şekilde, özveriyle ve mutlulukla çözümler üretmeye devam etmekteyiz.