Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İLAİDA YÜRÜYEN MERDİVEN KORKULUKLARINDA HİJYEN SORUNUNA ÇÖZÜM SUNUYOR

[kutusol=5687] İlaida ve İde’yi netleştirebilir miyiz?
İlaida dünyadaki en sevdiğim varlık, kızımın ismi. 2004 yılında ‘beyaz yaka’lıktan müteşebbisliğe geçtim, 2004 yılının ikinci yarısında ticaret hayatına başladım. Tabii yurt dışında başladım. O sene kızım da doğdu ve hayalimde hep onun adıyla devam edecek, kalıcı bir şey yapmak vardı, bu yüzden şirketin adını İlaida yapmaya karar verdim. İlaida Dış Ticaret, Reckitt Benckiser, Loreal, Barilla makarna, Swiisdent, gibi şirketlerin bayiliğini yapıyor. Estée Lauderve Grup ürünleri markalarının stok fazlası ya da talep fazlası üretilmiş ürünlerini alıyor ve başka ülkelerdeki pazarlara satıyor; kişisel temizlik ve hijyen ürünleri alanında hizmet veriyor.

İde’nin hikayesi biraz daha farklı. Ben çok fazla fuar gezerim gittiğim yerlerde, mümkün olduğunca fuar ve organizasyonlara katılmaya çalışırım. Almanya’da Messe’de, asansör dünyası fuarına katıldım. Fuarda yürüyen merdiven sterilizatörü ClearWin’i görünce bu yenilikçi ürünü Türkiye ve çevre pazarlara sunma fikri ortaya çıktı ve ürünün Türkiye, Ukrayna, Rusya, Kazakistan bayiliklerini İlaida Dış Ticaret’e aldık. ClearWin’i görür görmez bayiliğini almak istememizin sebebi bu ürünün bir tercih değil, bir ihtiyaç olmasıydı.

Bu vesileyle Mesut Naci Alak Bey ile birlikte İde Dış Ticaret’i kurduk. Firmamızın ürün gamında ClearWin’in yanı sıra akıllı prizler de bulunuyor, özetlersek lüks nano teknolojik ürünler sunuyor diyebiliriz. Biraz daha çok satalım anlayışı ile değil az satalım ama işimizi iyi yapalım politikasıyla ilerliyoruz. Organizasyon yapısını, İlaida tamamen ithalat-ihracat şirketi, İde ise lokal operasyonları yürüten bir mekanizma gibi düşünebiliriz.

Biraz ClearWin’den bahsetmek istiyorum. Oldukça yenilikçi bir ürün. Ortaya çıkış hikayesi nedir?
LG Innotek ve Yanma Gns Co. Ltd. tarafından geliştirilen bu temizleyici cihaz, yürüyen merdivenler ve yaya yollarının hijyen sorununa çözüm getiriyor. Yürüyen merdivenin giriş kısmındaki bant üzerine montajı yapılıyor, bant hareket ettikçe cihazın içinden geçen bant tamamen temizleniyor, bant yüzeyini bakteri ve virüslerden arındırıyor. Bu arındırma işlemini bant kısmına UV ışığı uygulayarak gerçekleştiriyor.
Bu bant sterilizatörü sayesinde bulaşıcı hastalıkların insanlara bulaşmasının önüne geçiliyor, tırabzan bantı her bir turu tamamladığında tamamen temizlenmiş oluyor. Birçok ülkede hastane, AVM, havaalanları, metro gibi alanlarda kullanılan bu önemli Kore menşeli cihazı Türkiye’de tanıtmak ve önemini anlatmak istiyoruz.

ON BİN SAAT GARANTİ VERİYORUZ
Aslında ürünün keşfi LG Innotek’ten. Bu firma, dünyada ultraviyole ışık kaynağı üreten ama genelde bunları hastanelerin temizliklerinde ya da büyük balık gemilerinde, bakterileri öldürmek için tasarlayan bir marka. Bir et kombinesinde ya da bir balık tesisinde yedi günden fazla UV lambayla ya da kimyasalla temizlik yapmazsanız bakteri oranı yükseliyor.

Herhangi bir elektirik gücüne ihtiyaç duymadan, ışık kaynağını çalıştıracak enerjiyi bantın dönmesinden elde eden, motorsuz olan ClearWin için on bin saate kadar garanti veriyoruz. Uygulamalara başladık, demoları getirdik.

Şu anda ürünü verdiğiniz yerler var mı?
Demo uygulamalarımız Emaar Square’de yönetim binasında satış ve yönetim ofisi tarafında çıkış yönünde, Paladium’da AVM’nin içinde, Zorlu Center’da Metro tarafından AVM alanına girişte ve ISG (Sabiha Gökçen Havaalanı) geliş katından gidiş katına çıkış yönünde yer alıyor. Ürünümüze olan güvenimiz sebebi ile çekinmeden, gelen demo tekliflerine onay veriyoruz. Bugüne kadar yapılan SWAP testlerinin hepsi olumlu çıktı, adım adım hedefimize ilerliyoruz.

KESİNTİSİZ STRELİZASYON SAĞLIYOR, GÜVENLİK ZAAFİYETİ BULUNMUYOR
Biraz daha teknik özelliklerinden bahsedelim istiyorum.
ClearWin kompakt tasarımı sayesinde merdivene direkt monte ediliyor. Monte edildiği yerden bant geçtikçe temizleniyor. Siz elinizi banta koyduğunuzda, otomatik olarak temiz bir noktaya temas ediyorsunuz. Bu şekilde kesintisiz bir strelizasyon sunuyor. Tırabzan döndükçe ortaya çıkan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren bir güç motoruna sahip olan ClearWin, bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadığından elektrik kaynaklı kazalara da fırsat tanımıyor. El sıkıştırması gibi bir güvenlik zafiyeti asla bulunmuyor.
Metro ve alt geçitler için paslanmaz çelik tipi; havaalanı, otel, alışveriş merkezi, hastane gibi alanlar için ise temperli cam tipi gövde alternatifi sunan ClearWin, güçlü ultraviyole C dalga boyu için çift UV-C-LED lamba kullanıyor.

UV STRELİZASYON YÖNTEMİNİ KULLANIYOR
Bu strelizasyona alternatif yöntemler kullanılabilir mi? Rakip bir ürünü var mı ClearWin’in?
ClearWin’in hem muadili yok hem de belki 4 milyar muadili var. Yürüyen merdiven bantlarını steril kılmak için kimyasallar kullanabilirsiniz, bantların başında duran bir işçi yardımı ile de bantlar temizlenebileceğini düşünüyor olabilirsiniz. ClearWin’in gerçekleştirdiği strelizasyona ulaşmak ve bunu doğaya ve insana en zararsız şekilde yapmak açısından değerlendirildiğinden rakipsiz olduğunu söyleyebiliriz.

Bir strelizasyon yöntemi olarak UV kullanımı, muadil yöntemlere göre birçok avantaj sunuyor. UV strelizasyona alternatif olarak ısıl, ozon, kimyasal ve radyo-strelizasyon yöntemlerini sayabiliriz. Bu yöntemden zaten hepsi deride mantar hastalıklarına yol açan misetoma’nın tüm türlerine karşı etkili olamıyor.

Strelizasyon süresi bakımından değerlendirildiğinde ise kimyasal, ozon ve ısıl yöntemleri elemek durumda kalıyorsunuz çünkü süreleri UV ve radyo-strelizasyona göre oldukça uzun. Kullanım kolaylığı açısından değerlendirdiğinizde ise öne çıkan yöntem UV’den başkası olamıyor. Bu şekilde değerlendirildiğinde kullandığı yöntem olarak ve bunu uygulama şekli olarak da farklılaşan bu yenilikçi ürün, Staphylococcus Aureus ve E.Coli için sertifikalıdır. Kore Devleti Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Su İşleri Enstitüsü, Test ve Araştırma Departmanı tarafından onaylanan test raporları bulunan ClearWin, patentli bir üründür ve CE sertifikasına sahiptir.[kutusag=5688] 

“SİZ HALA HERHANGİ BİR YÜRÜYEN MERDİVEN KORKULUĞUNU TUTABİLİYOR MUSUNUZ?”
Tırabzan bantları ne derecede bulaşıcı hastalık riski barındırıyor peki?
Dünyanın birçok büyük metro istasyonunda yapılan yürüyen merdiven ve yürüyen bant testlerinin sonuçları; yürüyen merdiven korkuluklarında yiyecek, E.coli, idrar, mukus, dışkı ve kan bulunduğunu gösteriyor.
Mukusun olduğu yerde, soğuk algınlığı ve grip virüsleri de bulunabildiğini biliyoruz. İnsanlar ellerine öksürüp daha sonra korkuluklara dokunabildikleri için yürüyen merdiven korkuluklarında, solunum florası da bulunabiliyor.

Bu araştırma sonuçlarından sonra şu soruyu soruyoruz artık: “Siz hala herhangi bir tırabzan bantını tutabiliyor musunuz?

Peki ClearWin nerelerde kullanılıyor şu anda?
Tayvan Havaalanı’nda, Çin Posco şehrinde, Kore ekspres tren istasyonlarında SRT, LG binasında, Lotte Hotel’de, Seul Belediye binasında, E-mart’ta, Hyundai departman mağazasında, Japonya’da havaalanalarında kullanılıyor.

Türkiye’de bir kurum ya da topluluk var mı kamunun hizmetine sunulmuş alanlardaki hijyen standartlarını yükseltme hedefini güden ve bu açıdan destek olan size?
Burada bahsetmek isterim, Emaar Square AVM ile görüşmeye gittiğimizde ilk kez bir AVM yöneticisinin gelen misafirlarimizin sağlığı dedi ve önemsedi. Mağazanın müşterisi AVM’nin m?Fisafiridir.

İZMİR VE ESKİŞEHİR BELEDİYELERİ ÜRÜNÜMÜZLE İLGİLENİYOR
Belediyelerden ilgi var mı ürününüze?
Bizim bu yeni ürünümüzle iki belediye çok ilgilendi. Bir tanesi İzmir Büyükşehir Belediyesi, ürünü gazeteden görmüşler. İzmir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ARGE ve İnovasyon Bölümü gazete takip ediyor, ürünü görüyor ve direkt Kore’ye yazıyor. Kore bize dönüyor, bu şekilde haberimiz oldu. Diğer belediye de Eskişehir Büyükşehir Belediyesi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne de bir iki tane video gönderdik ama henüz geri dönmediler.  

Yürüyen merdiven firmalarıyla iş birliği durumunuz var mı?
Ürün tanınıyor. Kore’de Hyundai, Schindler, Mitsubishi ve Thyssenkrupp gibi markalarla birlikte kullanılıyor. Türkiye için hepsiyle iletişim halindeyiz.